Portret w roli głównej

40 prac autorstwa Magdaleny Kuczmy można oglądać w Galerii 33. To portrety, inspirowane nierzadko kanonem ikony, oraz prace abstrakcyjne, w których główną rolę odgrywa kolor.    

bty

Autorka właśnie prezentowane w Galerii 33 wystawy to Magdalena Kuczma – ostrowianka, absolwentka ASP we Wrocławiu oraz berlińskiej szkoły wizażystów i stylistów, projektantka biżuterii, ubiorów, fryzjerka, wielokrotna uczestniczka wystaw polskich i zagranicznych.

W Ostrowie już pokazywała swoje prace, teraz powraca z wystawą ,,Uważne”, którą możemy oglądać w Galerii 33 przy  ul. Wiosny.

Cykl ,,Uważne” to ilustracja wnikliwych obserwacji autorki nastrojów, poruszeń, poszukiwań, czasem lęków. To głównie portrety, które wyróżnia mały format 20×30, to że są malowane na drewnie, nawiązanie do kanonu ikony oraz soczysta kolorystyka. Ekspozycję w Galerii 33 otwierają portrety Matki Boskiej, dla których inspiracją są ikony – choćby właśnie poprzez namalowanie ich na desce, usytuowanie kilku z nich na złotym tle, charakterystyczne ułożenie twarzy. Kolejne portrety przedstawiają osoby, bliskie autorce. – To osoby, które w jakiś sposób odcisnęły swój ślad w moim życiu – i najbliżsi, i osoby, które spotkałam przypadkiem, ale doskonale zapamiętałam – wyjaśnia autorka. – Generalnie w moim malarstwie skupiam się na portretowaniu ludzi, rzadko podejmuję tematy nieprzedstawiające, choć akurat częścią tej wystawy są też i prace abstrakcyjne – dodaje.

Portrety Magdaleny Kuczmy wyróżnia uproszczenie w oddaniu twarzy i sylwetki oraz sytuowanie bohaterów prac na tle, który koresponduje w jakiś sposób z osobą portretowaną. Wyróżnia też zastosowanie konturu oraz kolor. Wszystkie są w nasyconych, głębokich kolorach. Nie ma tu miejsca na pastelowe, rozmyte barwy. Ostatnia część wystawy to prace abstrakcyjne w takim samym formacie jak portrety. To mocno zgeometryzowane obrazy, na których kolory – tak jak i w przypadku portretów – są zdecydowane i nasycone

Wernisaż wystawy ,,Uważnie” odbył się 17 listopada. Prace można oglądać w Galerii 33. (hol)
 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie