Postać, kolor, dynamika

Ponad 20 prac z różnych cykli pokazał na swojej najnowszej wystawie Janusz Jurek. Nowe grafiki ostrowianina wyróżnia kolor, bo dotychczas twórca prezentował głównie prace czarno-białe lub monochromatyczne. 

 02_jurek

W Klubie Stara Przepompownia wernisaż swojej wystawy miał Janusz Jurek. To ostrowianin, grafik mający z roku na rok coraz więcej – także międzynarodowych – sukcesów na swoim koncie. W ostatnich latach w Ostrowie mogliśmy też oglądać jego prace m.in. w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury czy w Galerii Sztuki Współczesnej. Teraz przyszedł czas na kolejną prezentację indywidualną w Klubie Stara Przepompownia. Swoją wystawę w tym miejscu Janusz Jurek nazwał ,,The Art Works – Sztuka działa”, a pokazał na niej i swoje wcześniejsze prace, i zupełnie nowe. Wszystkie to grafiki, w formatach standardowych 100×70 lub 50×70. Są na wystawie starsze realizacje, ale też zupełnie nowe, co znamienne – zdominowane przez kolor. Tematem komputerowych grafik Janusza Jurka jest człowiek. Znajdziemy tutaj i portret, i nakierowanie na detal, czy całą sylwetkę. Ciekawy jest cykl ,,Ludzie z Jupitera” – to szkice postaci uchwyconych w ruchu, bez takich szczegółów jak rysy twarzy, fryzura, strój. Liczy się postać, dynamika, kolor, a niejednokrotnie cała sylwetka zbudowana jest z wielokrotnie powtarzanych elementów. Ważne jest też pewne niedopowiedzenie w pracy, wyrażające się w jakby niedokończonym ujęciu postaci, nieraz rozmytej, nieraz urwanej.

Prace Jurka, co charakterystyczne, to grafiki 3D – ich bazą jest kod komputerowy, stworzony przez artystę. Artysta zajmuje się wykonywaniem ilustracji, które można zakwalifikować do nurtu generative art, polegającego na tworzeniu grafik za pomocą kodu programu. Opracowana przez niego technika bazuje na wykorzystaniu nowych technologii oraz programowania proceduralnego. W odróżnieniu od wiodącego komputerowego nurtu sztuk generatywnych, zawiera w sobie spore elementy klasycznego rysunku. Pierwszym etapem podczas tworzenia tego typu grafik jest pisanie kodu, przy pomocy którego komputer generuje przestrzenne formy. Następnie, przy wykorzystaniu umiejętności rysunku i rzeźbiarstwa, artysta nadaje im kształty inspirowane ludzkim ciałem. – Piszę kod, który generuje jakąś abstrakcyjną formę w przestrzeni trójwymiarowej, i eksperymentuję z nim. Bazą do prac nie są zdjęcia, a wymyślone przeze mnie właśnie abstrakcyjne formy, tworzone przy pomocy kodu programu, z których potem składam obrazy, inspirowane ludzkim ciałem – wyjaśnia Janusz Jurek.

Wernisaż wystawy, której kuratorem jest Małgorzata Dąbrówka, odbył się w czwartek, 4 tycznia. Wystawę można oglądać przez cały miesiąc w Klubie Stara Przepompownia. (hol)

Poniżej jedne z nowych prac Janusza Jurka

02_jurek_2 02_jurek3

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie