Poświęcone zwierzęta

Psy, koty, konie, krowy, a także chomiki, świnki morskie, żółwie i ptactwo domowe – te i inne zwierzęta były głównymi bohaterami uroczystości odpustowych w Mikstacie. Tradycyjne święcenie inwentarza domowego i gospodarczego odbyło się przy Sanktuarium Świętego Rocha.

1m

Mimo deszczowej pogody wzorem lat ubiegłych zjechały setki pielgrzymów z wielu stron. W tym roku gościnie do Mikstatu po raz pierwszy przybył biskup senior Bogdan Wojtuś z Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

– Słyszałem, że jest to miejsce szczególne, które św. Roch sobie wybrał i w którym oręduje, wstawia się za tymi, którzy do niego pielgrzymują. Wśród was, tak licznie przybyłych, jestem także pielgrzymem i ufam, że ten patron będzie wypraszał łaski nam osobiście, a także naszym gospodarstwom, zwierzętom i całej pracy związanej z rolnictwem – powiedział biskup do wiernych zgromadzonych przed sanktuarium.

Biskup Bogdan Wojtuś podkreślił, że stworzone przez Boga zwierzęta żyją w powietrzu, na ziemi i w morzu. Uczestniczą w losach człowieka i towarzyszą mu w życiu.

– Pan Bóg nierzadko posługuje się porównaniami z ich życia, aby nam przybliżyć zrozumienie Dziejów Zbawienia. Zwierzęta zostały zachowane w arce przed wodami potopu. Paschalny baranek przypomina ofiarę składaną na pamiątkę wyzwolenia narodu wybranego z niewoli egipskiej. We wnętrzu wielkiej ryby ukrywał się Jonasz. Kruki żywiły Jonasza na pustyni. Zwierzęta uczestniczyły w pokucie ludzi i razem z całym stworzeniem uczestniczą w odkupieniu dokonanym przez Chrystusa – powiedział biskup senior.

Podczas obrzędu poświęcenia zwierząt alejką przy sanktuarium przeszła nietypowa parada. Otworzyli ją jeźdźcy na koniach i zaprzęgi. Dalej prowadzono kolejne duże zwierzęta gospodarskie – krowy i świnie. ,,Drobnica’’ reprezentowana była bardzo licznie przez koty, psy, kury, chomiki, świnki morskie, króliki. Wiele z nich specjalnie na tę okazję zostało przez właścicieli przyozdobionych i umieszczonych w specjalnych koszyczkach lub klatkach. Przemarsz jak co roku ,,zamykały’’ gołębie, które symbolicznie wypuszczono w powietrze jako symbol pokoju i przyjaźni.

– Przyjeżdżamy tu co roku na odpust. To taka nasza tradycja domowa. Zawsze zabieramy zwierzęta, jakie chowamy. Tym razem przyjechaliśmy z kotkiem Mruczkiem i świnką morską – powiedziała pani Ewa z Ostrowa, która do św. Rocha udała się razem ze swoim wnukiem.

Obchody odpustu zainaugurowane zostały już 10 sierpnia mszą w intencji osób chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa z cyklu ,,Siła kultu – tradycji – wiary’’ połączona z otwarciem okolicznościowych wystaw. Dzień samego odpustu poprzedziło całonocne czuwanie i pasterka koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z Mikstatu. Zgodnie z tradycją w dniu samego odpustu pierwszą poranną mszę sprawowali emerytowani kapłani z Domu Jana Pawła II w Ostrowie. W ramach tegorocznych uroczystości od 7 sierpnia codziennie w sanktuarium odbywały się spotkania dla dzieci i młodzieży w ,,Szkole Świętego Rocha’’. Według przekazów, w czasach zarazy mieszkańcy Mikstatu szukali wstawiennictwa świętych patronów. Szczególne modlitwy zanoszono do świętego Rocha, którego kult szeroko rozwinął się w Wielkopolsce na początku XVIII wieku. Odnotowano przypadki uzdrowienia  wielu osób, toteż jako wotum dziękczynne za wysłuchanie próśb mieszkańcy wybudowali w Mikstacie pierwszy kościół pod jego wezwaniem. Na jego miejscu, w 1786 roku, pobudowano świątynię, która dotrwała do naszych czasów. Od kilku lat posiada ona godność sanktuarium. Pierwszym jego kustoszem został ks. kanonik Krzysztof Ordziniak. Sam kościół wraz ze swoim wnętrzem wpisany jest do rejestru zabytków.

 

 

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie