Powiatowy roczek podsumowany

Spłacanie kredytów zaciągniętych przez poprzedników – ale jednocześnie przy dużym tempie zróżnicowanych inwestycji. Najwięcej pieniędzy przeznaczonych zostało na oświatę, nowe drogi i służbę zdrowia. Tak wyglądał pierwszy rok nowej kadencji władz powiatu ostrowskiego, który podsumowali: starosta Paweł Rajski i  wicestarosta Tomasz Ławniczak  – po raz ostatni występujący w tej roli nowowybrany poseł.

 

DSC_1197

W dniu 27 listopada w przededniu rocznicy wyboru na stanowisko Starosty Ostrowskiego z dziennikarzami spotkali się Starosta Ostrowski Paweł Rajski i pełniący przez jedenaście miesięcy funkcję wicestarost y, a obecnie poseł na Sejm Tomasz Ławniczak. Mówiono głównie o inwestycjach, ale starosta podkreślił bardzo dobrą współprace z koalicjantem. Powiat ostrowski jest bowiem jednym z niewielu wyjątków w skali całej Polski, gdzie sprawnie i bez animozji rządzi koalicja Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości.

– Przez te cztery lata wspólnego urzędowania nie byliśmy przez chwilę ze sobą w niezgodzie, nasza współpraca była życzliwa i wyjątkowa – mówił Starosta Ostrowski o swoim zastępcy Tomaszu Ławniczaku.

Starosta Rajski przypomniał budżetowe priorytety, które zapowiadał przed rokiem.

– Oświata, szpital, pozyskiwanie środków i drogi. Gdybyście spytali dziś co było najważniejsze, odparłbym, że wszystko. Przyświecała nam bowiem dbałość o zrównoważony rozwój w poszczególnych obszarach’’ – mówił Paweł Rajski.

W oświacie poza sukcesem w sferze ludzkiej, czyli przyciągnięcia do powiatowych szkół ok. 300 uczniów spoza powiatu było otwarcie boiska w ZSE, remonty w ZSBE, ZSU, CKP CKU Przygodzice, ale także oddanie dwóch nowoczesnych pracowni w ZSTE.

– W tej kadencji zielone światło ma szkolnictwo zawodowe. Nowe pracownie będą częścią składową nowoczesnego Centrum Kształcenia Praktycznego. Projekt tej budowli jest już na deskach architektów – mówił Starosta. Zwrócił także uwagę, że powiat jest liderem w pozyskiwaniu tzw. środków miękkich, które w większości służą jeszcze lepszemu przygotowaniu młodzieży do pracy zawodowe, a co równi istotne w 100 proc. są refundowane przez Unię.

W 2015 roku wartość zrealizowanych projektów wyniosła 2,5 mln, a ponad 2 mln zł pozyskano już na kolejne projekty z realizacją w 2016 roku.

Ze środków unijnych przygotowano także projekt zagospodarowania terenów inwestycyjnych w Przygodzicach. W najbliższych miesiącach mają zostać wydane pozwolenia na budowę, tak by potencjalni inwestorzy mogli rozpoczynać prace bez zbędnej zwłoki. Dzięki już podjętym działaniom przygotowania do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego udało się skrócić o ok.1,5 roku.

– Jesteśmy na etapie przygotowywania podziałów geodezyjnych, kolejny krok to wycena przez biegłego, promocja i… przygotowania do sprzedaży. Zainteresowanie już jest bardzo duże firmy od 1 ha po 100 ha zakupu. Dla mnie to jest  informacja, że jeśli jeszcze to rozkręcimy, zainteresowanie będzie jeszcze większe. Gmina Przygodzice  musi też uwierzyć, tak jak uwierzyły swego czasu Nowe Skalmierzyce, że te tereny inwestycyjne to jest dla nich szansa i bardzo dobry interes – mówił starosta.

W obszarze zdrowia podkreślił na stabilizację finansów szpitala, która pozwoliła na realizację wielu inwestycji. Kolejnym wyzwaniem będzie rozbudowa o nowe skrzydło.

– Na drogi przeznaczyliśmy w tym roku ponad 8 mln zł. Na szpital ok. 6 mln. To pokazuje, że staramy się przeznaczać porównywalne kwoty. Nie zaciągnęliśmy złotówki kredytu– wyjaśniał przewodniczący Zarządu Powiatu.

Zakres inwestycji drogowych przedstawił Tomasz Ławniczak. W 2015 r. nakłady drogowe wyniosły 8,8 mln zł , z tego 6,6 to są inwestycje, 2,2 mln. to są to tzw. nakładki. Wkład gmin na poziomie 2,3 mln zł. Wykonano za to ok. 9,5 km nakładek na drogach, inwestycje drogowe 6,6 km dróg i 4,1km chodników. Zaprojektowano 8 projektów na 8 km dróg.

– To dużo jeżeli porównamy pierwszy  rok naszej poprzedniej kadencji oraz poprzednich dwóch. Dotąd pierwszy rok poszczególnych kadencji zawsze był zdecydowanie mniejszy. Jeżeli to tempo się utrzyma to przez cztery lata wykonamy inwestycje za ponad 40 mln zł. To jest bardzo realne, tym bardziej, że od  przyszłego roku dochodzić będą środki zewnętrzne. Nasilenie inwestycji drogowych nastąpi w ostatnich dwóch latach kadencji’’ – mówił T,. Ławniczak.

Nakłady inwestycyjne w 2015 r. wyniosły 15 mln złotych. Wicestarosta szacuje, że tempo to uda się co najmniej utrzymać.

– Układaliśmy różne strategie inwestycyjne. Na pewno uda się przekroczyć nakłady 70 mln przez najbliższe cztery lata, a w optymistycznej wersji dojść do poziomu 80 mln złotych. Oczywiście potrzeb jest dużo, ale i tak w mojej ocenie wysiłek inwestycyjny ponoszony przez powiat jest bezdyskusyjny – argumentował – T. Ławniczak.

Nadal pozostaje otwarta sprawa kto przejmie funkcje wicestarosty po Ławniczaku, który został wybrany posłem. Tomasz Ławniczak podkreśla, że funkcjonowanie koalicji PO – PiS w powiecie ostrowski nie jest zagrożone, więc jego miejsce zajmie polityk Prawa i Sprawiedliwości. Według naszych nieoficjalnych informacji największe szanse ma Marlena Maląg. Sprawa rozstrzygnie się najprawdopodobniej jeszcze w  tym tygodniu.

Jarosław Wardawy

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie