Poznaj sąsiada z… Ukrainy

Około stu osób skorzystało już z programu polsko-ukraińskiej wymiany dzieci i młodzieży organizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury (GOK) w Przygodzicach. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury (NCK) i finansowany z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN). Mogą w nim brać udział uczniowie w wieku 13-18 lat.

9

Dzielące setki kilometrów Przygodzice, Kiwerce i Zwedeniwkę na Ukrainie połączyły wyjątkowe relacje. Jednym z efektów tych więzi jest zakończona w piątek wymiana młodzieży ze szkół i ośrodków kultury. W Przygodzicach gościł tym razem zespół taneczny „Kwieciste gwiazdy” działający przy Centrum Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej w Kiwercach.

W projekcie uczestniczyły także taneczne sekcje GOK z Przygodzic, dzieci i młodzież, ich opiekunowie i ukraińscy choreografowie tańca.

– Chyba, jak żaden inny naród, Ukraińcy potrafią wyrazić w tańcu własne emocje – ocenił ich popisy dyrektor GOK Robert Kaczmarek. – Od nich nie sposób przecież uciec, gdy na Ukrainie trwa wojna.

Widowisko i muzyczne aranżacje, były manifestem nawiązującym do ich tęsknoty za pokojem i wolnością. Każdy z występów młodzi artyści kończyli okrzykiem „Wolna Ukraina”.

– Ten projekt jest formą pomocy Ukrainie w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, ale również prezentacji dorobku artystycznego obu stron – zaznacza wójt Krzysztof Rasiak. – Chcemy młodzież polską i ukraińską zachęcić do wspólnego działania w zespołach mieszanych. Stąd wymianie towarzyszą tematy, dotyczące m.in. języka, życia współczesnego, kultury.

Taneczne żywioły wystąpiły w Antoninie, Wysocku Małym, Przygodzicach i Topoli Wielkiej, podbijając serca miejscowych. (jw)

Kiwerce to miasto na Ukrainie i stolica rejonu w obwodzie wołyńskim. Ma prawie 17 tys. mieszkańców. Założono je w 1870 roku w związku z budową linii kolejowej Żytomierz-Kowel i do dziś jest ważnym węzłem kolejowym.

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie