Prąd z OZC dla autobusów z MZK

Produkowana dodatkowo od lat przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy energia elektryczna przyda się do elektrycznych autobusów, które jeszcze w tym roku pojawią się na ulicach naszego miasta.

OZC-Energia

 

Jak wielokrotnie pisaliśmy, ostrowska spółka OZC to  – oprócz energii cieplnej – również znaczący w regionie producent energii elektrycznej. W kotłowni przy ulicy Grunwaldzkiej zainstalowane są dwie turbiny służące do jej wytwarzania. Pierwsza z nich, o mocy 5,5 MW, wykorzystuje gaz do produkcji prądu, a druga, o mocy 1,5 MW, pracuje w skojarzeniu z kotłem biomasowym.

– Druga turbina wytwarza tzw. zieloną energię, gdyż przy spalaniu biomasy wytwarzany dwutlenek węgla nie jest emitowany do atmosfery, a spółka za produkcję tej energii otrzymuje tzw. zielone certyfikaty – mówi Marian Kupijaj, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Obecnie wyprodukowaną w OZC energią elektryczną zasilane są m.in.: spółka Sklejka Eko S.A., Galeria Handlowa Ostrovia przy ulicy Kaliskiej, przepompownia ścieków przy ulicy Gdańskiej, oczyszczalnia ścieków w Rąbczynie, stacje nadawcze telefonii komórkowej przy ulicy Grunwaldzkiej. Energia wyprodukowana w kotłowni przy ulicy Grunwaldzkiej jest również wykorzystana na potrzeby własne ciepłowni, a jej nadwyżka jest odprowadzana do sieci ogólnokrajowej.

OZC jest także częścią projektu pn. „Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski”, który z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 15 milionów złotych. Całość projektu to blisko 21 milionów. W jego ramach zostaną zakupione autobusy  elektryczne.

– Nasza spółka jeszcze w tym roku doprowadzi własną linię kablową do Miejskiego Zakładu Komunikacji, aby zasilać ekologiczną energią autobusy elektryczne, które w tym roku pojawią się w Ostrowie Wielkopolskim – dodaje prezes Marian Kupijaj.

Obsługa turbin to duże wyzwanie techniczne stawiane przed pracownikami. Turbiny pracują z prędkościami: ORC 3000 obr/minutę, Centrax 14 571 obr/minutę i każdy błąd w obsłudze może mieć bardzo poważne skutki. W minionym roku remont zespołu kogeneracyjnego kosztował spółkę milion złotych. (jw)

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie