Prezes MZGM dotrzymał słowa

Rodziny ze znajdującego się w fatalnym stanie technicznym i sanitarnym budynku nr 9 przy placu 23 stycznia mogą już zapomnieć o swoich lokalowych kłopotach. Jak zapowiadał prezes MZGM, wszyscy zostali już przeniesieni do nowych, wyremontowanych mieszkań. Ich stare lokum zostało przeznaczone do rozbiórki.

 

MZGM_3

Kilka miesięcy na łamach „Gazety Ostrowskiej” obszernie opisywaliśmy warunki, w których przyszło żyć mieszkańcom niewielkiej  kamienica przy placu 23 stycznia nr 9. Budynek powstał w… 1892 roku i to wcale nie wyjątek w Ostrowie. Jednak budynek przy Placu 23 stycznia wyróżniał się wyjątkowo złym stanem technicznym i sanitarnym.  Kamienica nie była poważnie remontowana od co najmniej 40 lat. W budynku o powierzchni użytkowej 161 m 2 były cztery mieszkania: dwa socjalne i dwa komunalne.  Śmierdząca klatka schodowa i cały budynek nie widziały remontu od kilkudziesięciu lat. Wchodząc po przegnitych, powycieranych przez lata stopniach schodów lepiej było nie dotykać poręczy. O zapachach lepiej nie mówić. Zwłaszcza, że na parterze mieszkał starszy mężczyzna, który trudnił się zbieractwem.

MZGM_1

Warunkami w kamienicy zainteresowała się najmłodsza ostrowska radna, Milena Kowalska. Jak się okazało, budynek był w tak złym stanie, że remont kamienicy był nieopłacalny.  Budynek nadawał się tylko do wyburzenia, a działka została przeznaczona do sprzedaży.

Pozostała sprawa najważniejsze – czyli co zrobić z mieszkańcami.  – Postanowiliśmy, że budynek zostanie przeznaczony do sprzedaży, a mieszkańcy zostaną przeniesieni do innych, w znacznie lepszym stanie technicznym, mieszkań. Wytypowaliśmy kilka lokalizacji , ale nie wszystkie spodobały się mieszkańcom  – mówi prezes MZGM, Ryszard Wiśniewski.

Jak prezes obiecał, tak zrobił.  Jak wynika z dokumentacji, budynek dwukondygnacyjny z 1890 r. położony na działce o pow. 500 m2. z uwagi  na stan techniczny i nieopłacalność kompleksowego remontu został przeznaczony do sprzedaży do końca 2017 r. W maju 2015 r do mieszkańców dotarło pismo informujące  o przedstawieniu propozycji  przekwaterowania do końca 2015r.

– W lipcu i sierpniu przeprowadziliśmy remonty wytypowanych lokalizacji. W październiku 2015 r. przedstawiliśmy rodzinom propozycje  zamieszkania w nowych miejscach. 1 rodzina wieloosobowa –  otrzymała 3-pokojowe mieszkanie komunalne w rejonie ul.  Kościuszki z kuchnią, łazienką i centralnym ogrzewaniem. 1 osoba otrzymała propozycję 2-pokojowego mieszkania komunalnego w rejonie ul. Asnyka.   1 osoba trafiła w rejon ul. Wrocławska na 1 pokój kuchnią,  łazienką i ogrzewaniem elektryczny. To nowy lokal socjalny z 2015 roku , dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. 1  osoba trafiła w rejon ul. Wrocławska , gdzie otrzymała 1 pokój z kuchnią,  łazienką.  Wszystkim osobom zaproponowano lokale o dobrym standarcie  znacznie odbiegającym od warunków na Pl. 23 Stycznia 9 – podkreśla prezes Wiśniewski.

MZGM_4

Mieszkańcy zniszczonej i zaniedbanej kamienicy przeprowadzili się do swoich nowych mieszkań pod koniec roku i Boże Narodzenie 2015 wszystkie rodziny spędzały  już w nowych miejscach.

Ich „stary” budynek został zabezpieczony i trwają już procedury zmierzające do sprzedaży. Przetarg ruszy pod koniec lutego 2016 r.

W zasobach Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej znajdują się jeszcze 32 budynki powstałe przed rokiem 1900. Większość, bo 61 %, substancji mieszkaniowej – czyli 146 budynków – MZGM datuje na lata do 1945 roku.

Jarosław Wardawy

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie