Próba oszustwa „na wnuczka”

Kilka dni temu  7 listopada na terenie Ostrowa Wielkopolskiego doszło do kolejnych prób oszustw metodą „na wnuczka”. Fałszywy „wnuczek” żądał nawet 160 tysięcy złotych. Na szczęście nasi seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

 policja 1

– 8 listopada  na terenie Ostrowa Wielkopolskiego oszuści kilkukrotnie telefonowali do starszych ludzi, działając metodą „na wnuczka”. W zaistniałych przypadkach schemat działania oszustów był bardzo podobny; m. in. do 86-letniej kobiety zadzwonił oszust, który podawał się za wnuczka. Oszust płakał do telefonu i informował, że miał wypadek samochodowy w którym potrącił kobietę. Mężczyzna prosił kobietę o przekazanie 100 tysięcy złotych. Na szczęście 86-latka, zorientowała się, że może zostać oszukana i skontaktowała się ze swoim wnukiem, który poinformował ją, że nie uczestniczył w żadnym wypadku – mówi Małgorzata Łusiak, z KPP Ostrów.

Podobny telefon otrzymała 70-latka. W tym przypadku oszust prosił o 160 tysięcy złotych. Seniorka miała podejrzenia i zadzwoniła na znany sobie numer członka rodziny i zapytała czy faktycznie taka sytuacja miała miejsce, także ta informacja nie została potwierdzona.

– Po raz kolejny apelujemy do wszystkich, aby informowali swoich najbliższych, sąsiadów, znajomych ostrzegając ich przed działaniami oszustów. Jeden telefon wystarczy, by uchronić się przed utratą oszczędności całego swojego życia.

Pamiętajmy! Zawsze sprawdzajmy, czy osoba, która do nas telefonuje jest tym, za kogo się podaje. Rozłączmy się i zadzwońmy na znany sobie numer członka rodziny, który rzekomo do nas dzwonił i spytajmy, czy faktycznie to z nim wcześniej rozmawialiśmy.

Przypominamy! We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją. Zanim wybierzemy numer 997 lub 112 upewnijmy się, że rozłączyliśmy wcześniejsze połączenie! – kończy rzecznik prasowy KPP Ostrów Małgorzata Łusiak.

(olo)

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie