Przebierańcy w Bogdaju

W ostatki w Bogdaju pojawili się przebierańcy. Uczniowie wraz z nauczycielem, przebrani za parę młodą, diabła, śmierć, cyganeczki i policjanta chodzili od domu do domu.

1

Jedną z regionalnych tradycji, które są pielęgnowane w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Bogdaju, jest „Maźka”. W ostatni dzień karnawału, poprzedzający Środę Popielcową, uczniowie wraz z nauczycielem, przebrani za parę młodą, diabła, śmierć, cyganeczki i policjanta wyruszyli na ulice i dróżki Bogdaju. Z daleka można było dostrzec i usłyszeć barwny korowód. Przebierańcy zaczepiali przechodniów, bądź odwiedzali domostwa mieszkańców wsi, przy czym  płatali różne figle: odgrywali śmieszne scenki, śpiewali przyśpiewki i piosenki (wymyślone specjalnie na tę okazję) oraz zapraszali do tańca. Natomiast policjant „wlepiał” mandaty np. za bałagan na podwórzu lub psa biegającego po wiosce. Mimo to, wszyscy mieszkańcy bardzo serdecznie przyjmowali przebierańców i hojnie ich obdarowywali tym, co mieli przy sobie. Podczas „eskapady” przez Bogdaj przebierańcy uzbierali pieniądze oraz… dwa koszyki jajek, z których szkolna kucharka usmaży, jak co roku, jajecznicę. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby szkoły.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie