Przedstawiamy nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku

Prezentujemy kandydatów, na których można jeszcze oddawać głosy w ramach Plebiscytu Ostrowianin Roku.  W tym tygodniu przedstawiamy  nominowanych  w budzącej zawsze największe zainteresowanie i emocje kategorii Ostrowianina Roku.

 

 1. Marek Feruga

Marek Feruga 2010

Choć pochodzi z dalekiej Rudzicy, to swoje życie związał z Ostrowem. Z dyplomem krakowskiej AGH ukończył we Francji studia podyplomowe. Od 1998 związał się z Grupą Muszkieterów, co zaowocowało otwarciem dwóch sklepów Intermarche w Ostrowie oraz w Ostrzeszowie. Dziś Marek Feruga zasiada w międzynarodowym zarządzie całej grupy Muszkieterów, ale najbliższe jego sercu jest powołanie do życia i kierowanie Fundacją Muszkieterów. W ciągu kilkunastu lat Fundacja przekazała dzieciom już ponad 16 milionów złotych, wybudowała ponad 115 placów zabaw czy też wysłała 1000 dzieci z rodzin słabiej uposażonych na kolonie. Prywatnie, żonaty od 25 lat i szczęśliwy ojciec trójki dzieci.

 

 2. Michał Jarnecki

Michal Jarnecki

Ostrowski obieżyświat, autor wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych oraz zapalony podróżnik. Absolwent, a później przez wiele lat nauczyciel III LO w Ostrowie, dla którego napisał między innymi hymn szkoły. Odwiedził ponad 150 krajów. Obecnie jest nauczycielem akademickim, zatrudnionym na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Jedną z jego pasji jest dzielenie się wiedzą, co czyni, jeżdżąc po Polsce z prezentacjami i wykładami. Laureat Nagrody Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. Jest m.in. autorem kilkunastu haseł w „Słowniku biograficznym Wielkopolski Południowo-Wschodniej”, a także siedemdziesięciu czterech publikacji naukowych oraz dwóch książek.

 

3. Piotr Kuźma

Piotr Kuźma

Jeszcze niedawno czynny zawodnik karate, dziś głównie wychowawca młodzieży i trener. Lista jego sukcesów sportowych jest wyjątkowo długa. Dość powiedzieć, że zdobył ponad 110 pucharów i medali w różnego rodzaju imprezach, w tym: Brązowy Medal MŚ, Brązowy Medal Pucharu Europy, 2 razy Mistrzostwo Polski. Najpopularniejszy Sportowiec Południowej Wielkopolski za Rok 2014. Obecnie z powodzeniem zajmuje się trenowaniem młodzieży, która uwielbia swojego senseia – czyli po japońsku mistrza. W klubie KARATE KUŹMA TEAM trenuje prawie 80 osób. Jego podopieczni zdobyli dotąd aż ponad 220 medali podczas zawodów w Polsce i Europie.

 

4. Janusz Lipiński

Janusz LIPIŃSKI

Ostrowianin, chórmistrz, animator kultury, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń uczniów ostrowskiej szkoły muzycznej. Od blisko 25 lat związany z szeroko pojętą chóralistyką. Jest dyrygentem Chóru Mieszanego „Con Forza” i Chóru  Dziecięcego „Eurydyka”, a także ostrowskiego „Chóru Nauczycielskiego” im. S. Wiechowicza. Z prowadzonymi przez siebie zespołami wystąpił w ponad trzystu koncertach i zdobył kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Jest autorem i współtwórcą wielu przedsięwzięć artystycznych w naszym mieście, jak „Koncerty Papieskie”, „Koncerty Kolęd”, „Ostrowskie Zaduszki” czy „Dni Kultury Cerkiewnej”. Był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uhonorowany „Laurem Kultury Starosty Ostrowskiego” oraz kilkukrotnie, przez Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, tytułem „Osobowość Ostrowskiej Kultury”.

 

5. Marlena Maląg

Marlena MALĄG

Jedyna ostrowianka we władzach Województwa Wielkopolskiego, gdzie obecnie piastuje funkcje wicewojewody. Wcześniej z powodzeniem pracowała w wielu miejscach, niemal zawsze będąc związana z oświatą. Była dyrektorem Gimnazjum Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie, naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego i wiceprezydentem Ostrowa. Krótko sprawowała także funkcję wicestarosty ostrowskiego. W swojej politycznej działalności wielokrotnie pokazywała, że potrafi działać ponad podziałami.

 

6. Krystian Niełacny

Krystian NIełacny

Ostrowianin, absolwent Alma Mater Ostroviensis i Akademii Medycznej w Warszawie; doktor nauk medycznych, były ordynator ostrowskiego szpitala i lekarz okrętowy Polskich Linii Oceanicznych. Były dyrektor Obwodu Lecznictwa Kolejowego; animator i współtwórca Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości oraz Ośrodka Profilaktyki i Uzależnień. Wykładowca akademicki, wielce zaangażowany w działalność społeczną na rzecz Ostrowa. Autor i wydawca wielu publikacji regionalnych naszej małej ojczyzny i historycznych o I Liceum Ogólnokształcącym; współzałożyciel i były prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi”. Inicjator powstania i opiekun Ostrowskiej Ściany Pamięci na kościele pw. św. Antoniego. Odznaczony między innymi: Medalem Za Zasługi W Rozwoju Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Złotą Odznaką Zasłużony Działacz Turystyki. Jest także Honorowym Obywatelem Miasta.

 

7. Agnieszka Nowicka

Agnieszka Nowicka

Swego czasu Miss z powodzeniem reprezentująca region i Polskę w konkursach piękności w Polsce i na świecie, dziś kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Bez reszty oddana swojej pracy. Pomaganie zwierzętom uczyniła sensem i życiowym mottem swego życia. Nie ustaje w staraniach o poprawę bytu swoich czworonożnych podopiecznych. Można zawsze na nią liczyć, jeśli trzeba pomóc któremuś z nich.

 

8.               Krzysztof  Ryfa 

RYFA

Malarz, społecznik, animator kultury. Absolwent ASP w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Uczestniczył w wielu plenerach w kraju i za granicą, swoje prace prezentuje na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, uzyskując nagrody i wyróżnienia.  Jako malarz od kilku lat święci sukcesy na wystawach w kraju i za granicą, nie wyłączając z tego salonów Paryża. W Ostrowie dał się poznać nie tylko jako artysta, ale także organizator Galerii 33. To dzięki niemu wielu ostrowian przestało się „bać” chodzić na wystawy.

 

9. Henryk Siciński

SICIŃSKI

W Ostrowie wszyscy znają go głównie jako lekarza, to właśnie on był pomysłodawcą uchwalonego w 1981 r. przez I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”, które podniosło ciśnienie towarzyszom w PRL-u, a nawet i na Kremlu. W posłaniu wezwano związkowców krajów bloku wschodniego do wspólnej walki o swoje prawa i do zrzeszania się. Jeszcze jako student Akademii Medycznej uczestniczył w demonstracji studentów w Poznaniu w marcu 1968 r. W 1980 r. współorganizował protest w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, wstąpił do NSZZ „Solidarność” i objął funkcję wiceprzewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Porozumiewawczego w Ostrowie Wielkopolskim. Po 13 grudnia 1981 r. Henryk Siciński zaangażował się w pomoc dla represjonowanych i ich rodzin, za co został internowany. Do dziś czynny zawodowo, pracuje w ostrowskim szpitalu.

 

10.         Marian Sikorski

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dyrygent Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej, bez której trudno sobie wyobrazić uroczystą oprawę świąt państwowych i miejskich. Oprócz dyrygentury gra w powiatowym big bandzie. Od kilku lat, gdy dumnie dzierży batutę ostrowskiego zespołu, systematycznie podnosi jej poziom muzyczny i poszerza repertuar. Dzięki jego pracy kolejne pokolenia ostrowskich muzyków zyskują solidne szlify, a ostrowscy melomani mogą się cieszyć kolejnymi koncertami z udziałem zaproszonych solistów i innych orkiestr.

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie