Rada powiatu się nie zgadza

Powiatowi radni jednogłośnie przeciwko powiększaniu Kalisza kosztem sołectw powiatu ostrowskiego. Apel został podjęty podczas ostatniej sesji.

 06_sesja_1

Treść apelu przedstawił starosta Paweł Rajski Fot. 2x(hol)

Do porządku obrad piątkowej sesji powiatu ostrowskiego został wprowadzony nowy punkt. A mianowicie – podjęcie apelu rady powiatu ostrowskiego w sprawie projektu powiększenia granic miasta Kalisza o tereny wchodzące w skład powiatu ostrowskiego. O sprawie szeroko pisaliśmy na naszych łamach. Przypomnijmy jednak pokrótce: pomysł prezydenta Kalisza polega na poszerzeniu granic Kalisza poprzez przyłączenie do miasta m.in. części obszaru sołectwa Boczków i obszaru sołectwa Mączniki z gminy Nowe Skalmierzyce. Ponadto Kalisz ma apetyt także na sołectwa z innych gmin, już nie naszego powiatu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu ostro zaprotestowali burmistrzowie i wójtowie. Teraz specjalny apel podjęła rada powiatu ostrowskiego.

,,W naszym przekonaniu niedopuszczalna jest zarówno forma przedstawienia pomysłu, jak i nie jest do przyjęcia zaprezentowana przez Prezydenta Miasta Kalisza argumentacja podjętych przez niego działań. Nasze rozczarowanie i sprzeciw wynika także stąd, że to z woli samorządów powstało Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. (…)

Tymczasem działania Prezydenta Kalisza, wsparte uchwałą Rady Miejskiej Kalisza, podkopują pojęcie równości wszystkich samorządów i partnerstwa. Tym bardziej są one niezrozumiałe, że wychodzą z inicjatywy Przewodniczącego tegoż Stowarzyszenia i pojawiają się w czasie, kiedy po raz pierwszy możemy mówić o namacalnych efektach tej współpracy oraz obiecującej perspektywie Aglomeracji w przyszłości” – to fragment apelu, który podczas piątkowej sesji został przez powiatowych radnych podjęty jednogłośnie. Obecny na sesji senator Łukasz Mikołajczyk zapewniał: – Jako mieszkańcy powiatu ostrowskiego nie możemy się zgodzić na propozycję prezydenta Kalisza, dlatego dzisiaj podczas sesji deklaruję w swoim imieniu i posła Tomasza Ławniczaka to, że jesteśmy w pełni za tym apelem, który pan starosta dzisiaj przedstawił. Jesteśmy oburzeni pomysłem i decyzją prezydenta Kalisza, popieramy apel, podejmiemy działania, aby wspierać państwa apel w jego realizacji i odstąpienia od pomysłu przez prezydenta Kalisza – mówił Mikołajczyk.

Starosta Paweł Rajskim tak nam natomiast skomentował przyjęcie deklaracji: – Dzisiejszy jednogłośnie podjęty apel to wyraz naszego oburzenia wobec postawy władz Kalisza. Oburzenie jest  tym większe, że władze Kalisza nie mają żadnego pomysłu na tereny, które chcą anektować powiatowi ostrowskiemu – dwa sołectwa: Mączniki i Boczkowo. Jesteśmy zdeterminowani, aby walczyć. Sami nie jesteśmy w stanie tego dokonać. Mamy poparcie ze strony samorządów pozostałych, mieszkańców, duża rolę mają parlamentarzyści, którzy już teraz zadeklarowali poparcie – posłowie Jarosław Urbaniak i Tomasz Ławniczak, senator Łukasz Mikołajczyk. Liczymy też na władze wojewódzkie, i także na to, że prezydent Kalisza wycofa się z tego pomysłu – powie, że nie jest to dobry pomysł, bo przecież mylić się jest rzeczą ludzką – powiedział starosta Rajski. (hol)

Czytaj również w papierowym wydaniu Gazety Ostrowskiej 

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie