,,Radziwiłłowie” Banacha w plebiscycie

Książka Witolda Banacha ,,Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”  w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną ,,Historia zebrana”. Głosy w konkursie można oddawać do 2 lipca.     

 52_banach_1

Wielka polityka, pieniądze, majątki, wpływy. To wszystko jest w wielkim rodzie Radziwiłłów, w część historii którego jest także wpisany Ostrów i okolice. Jak bardzo, o tym można się dowiedzieć z ostatniej książki Witolda Banacha ,,Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”. – Chciałem pokazać skomplikowaną historię rodu Radziwiłłów w przystępny i możliwie atrakcyjny sposób – tak mówił nam podczas spotkania autorskiego o celu swojej książki jej autor Witold Banach.

Opowieść zaczyna się na przełomie XVII i XVIII w. od ślubu córki Jana Przebendowskiego Doroty z Janem Mikołajem Radziwiłłem, a doprowadzona jest do pierwszych lat XXI w. W tym czasie odwiedzamy pałace, zamki, wielkie dwory europejskie, a nawet Biały Dom czasów prezydenta Kennedy`ego.

W ,,Radziwiłłach…” autor powołuje się na źródła doskonale znane historykom, z których wiele jest w muzealnej bibliotece, na własne ustalenia historyczne. Nowatorski jest natomiast sam sposób przedstawiania tematu. – Chciałem podkreślić atrakcyjność tego tematu. Na ile się mi to udało, niech już oceni czytelnik – mówi Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta, który na swoim koncie ma wiele artykułów historycznych oraz kilkanaście książek, a jego przedostatnia z 2016 r. – ,,Kroniki literackie prowincji” – przyniosła autorowi kilka pozytywnych recenzji w czasopismach o zasięgu ogólnopolskim.

Książka ,,Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego.

Obecnie można na nią głosować w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną I półrocza 2018 r. ,,Historia zebrana”. Do konkursu książka została rekomendowana przez jurorów i internautów i została zamieszczona w kategorii ,,W rolach głównych”. Głosy można oddawać na stronie internetowej www.historiazebrana.pl. Warto się pospieszyć, bo głosować można tylko do 2 lipca.

52_banach_2

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie