Radziwiłłowie w ujęciu Banacha

,,Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” – to nowa książka autorstwa Witolda Banacha. Jej promocja odbyła się wczoraj w Muzeum Miasta.

banach_1

Spotkanie z pisarzem, a zarazem dyrektorem Muzeum Miasta, prowadził krytyk literacki Tomasz Gruchot. – Na tej książce nie skończy się przygoda czytelnika z tym tematem, ale będzie ona stanowić epicentrum myślenia o Radziwiłłach – zapewniał Tomasz Gruchot, który podkreślał też kunszt literacki autora, a także zwracał uwagę na umiejętność rozległego budowania skojarzeń. Chodzi m.in. o zabieg, na którym Witold Banach oparł swoją poprzednią książkę z 2016 r. ,,Kroniki literackie prowincji”, a mianowicie na szukaniu powiązań między znanymi twórcami a naszym miastem. W najnowszej książce Banacha tych skojarzeń też nie brakuje, ale przedstawia w niej głównie losy sławnego rodu. ,,Radziwiłłowie” to ponad 500 stron tekstu, podzielonego na 14 rozdziałów. – To nie jest monografia rodu Radziwiłłów. Są to opowieści poświęcone najważniejszym lub najbardziej charakterystycznym przedstawicielom Radziwiłłów z linii tzw. berlińsko-przygodzickiej z obszernym prologiem wyjaśniającym, w jakich okolicznościach Radziwiłłowie pojawili się w zachodniej Polsce; wcześniej bowiem byli związani z Kresami Wschodnimi Rzeczypospolitej – mówi nam o książce Witold Banach.

Od grudnia książka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, już jest dostępna w sprzedaży. Na razie w Muzeum Miasta, a od 16 stycznia w sieciach księgarskich w całej Polsce. (hol)

WIĘCEJ O KSIĄŻCE W KOLEJNYM, POŚWIĄTECZNYM WYDANIU ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

 

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie