Razem o ostrowskiej niepodległości – przygotowania do jubileuszu 100-lecia już trwają

Po raz kolejny spotkali się członkowie społecznego komitetu 100-lecia Odzyskania Niepodległości, „Republiki Ostrowskiej” i Powstania Wielkopolskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe przygotowania i przedstawione nowe propozycje obchodów jubileuszu.

 Komitet 100 lecie niepodleg+éo+Ťi logo-1_Fotor

Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego www.umostrow.pl  ma powstać specjalny dział oznaczony zakładką, w którym na bieżąco będą publikowane informacje o działaniach jubileuszowych, materiały popularnonaukowe i dokumentacyjne dotyczące obchodów jubileuszu i działalności Komitetu. Podobna zakładka znajdzie się również na naszej stronie internetowej www.gazetaostrowska.pl .

Ponadto, przez cały rok sukcesywnie na łamach papierowego wydania „Gazety Ostrowskiej” ukazywać się będą specjalnie oznaczone artykuły dotyczące historii i przebiegu wydarzeń dotyczących Jubileuszu, jak również bieżących prac komitetu.

 

Okrągły jubileusz ostrowskiej niepodległości

Przygotowania rozpoczęły się 10.11.2017 uroczystą Sesją Rady Miejskiej wraz z koncertem inaugurującym obchody. Dzień później, 11 listopada, przedstawiciele komitetu wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w intencji ostrowian walczących o odzyskanie niepodległości w latach 1914 – 1921, odprawianej w Konkatedrze z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej i Chóru Męskiego „Echo”.

W kwietniu 2018 mają się pokazać billboardy – witacze promujące hasło „Tu rodziła się Niepodległość”. Do listopada 2018 ma zostać wykonana modernizacja i nowa wizualizacja ronda Republiki Ostrowskiej u zbiegu ulic Poznańskiej, Młyńskiej i Radłowskiej, na której powinny pojawić się materiały wizualne propagujące sam jubileusz, jak i działania miasta w tym kierunku.

Do tego czasu staraniem SP nr 5 i Stowarzyszenia Piątka dla pokoleń ma powstać u zbiegu ulic Kaliskiej i Grabowskiej rekonstrukcja kamiennego obelisku z tablicą pamięci Józefa Piłsudskiego Listopad 2018 z hasłem „Wolności oddać nie umiem…”.  

W tym samym czasie nazwę „11 Listopada” otrzyma nowo powstałe rondo u zbiegu ulic Ledóchowskiego i Powstańców Wielkopolskich.

Podczas spotkania członków Komitetu padła również ciekawa propozycja wykonania i umiejscowienia w przestrzeni miejskiej nowoczesnej formy przestrzennej – „Niepodległość 1918-1920. Ostrowianie” wraz z wykazem nazwisk wszystkich powstańców walczących o wolność w 1918 roku. Jedną z proponowanych wstępnie lokalizacji był plac Rowińskiego, jako miejsce najbardziej związane z historycznymi wydarzeniami oraz w kontekście przygotowywanego planu rewitalizacji tej części miasta. W tym celu miałby zostać rozpisany ogólnopolski konkurs na projekt rzeźby – instalacji.  

Jesienią 2018 Ostrowskie Towarzystwo naukowe ma przygotować w Ostrowie konferencję „Życie codzienne ostrowian na progu odzyskania niepodległości”.  Zaproponowano oryginalną formułę spotkania, odnoszącą się do realiów życia, strojów, muzyki czy nawet kuchni popularnej w tamtych czasach.

 komitet 100 lat

 

Listopadowa kulminacja

 Kulminacja zapowiadanych imprez mających upamiętnić 100-lecie odzyskania niepodległości nastąpi w listopadzie 2018. 9 listopada w n-Klubie otwarta zostanie wystawa „Powstanie Wielkopolskie w regionie ostrowskim” przygotowana przez Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne. Ekspozycja będzie podzielona na pięć części: historyczną, fotograficzną, miejsca pamięci, filatelistyczną i medalierską. Bardzo interesująca zapowiada się także planowana inscenizacja wydarzeń „Republiki Ostrowskiej” z 10.11.1918 roku, połączona z Uroczystą Sesją Rady Miejskiej w Domu Katolickim oraz plenerowym widowiskiem  – rekonstrukcją wydarzeń z listopada i grudnia 1918 roku.

Grupy rekonstrukcyjne przygotują inscenizacje między innymi w Parku Miejskim, ulicy Ledóchowskiego, placu Konkatedralnym, ulicy Kościelnej oraz na Rynku. W tym właśnie miejscu inscenizacje zakończą się Piknikiem Obywatelskim połączonym ze śpiewaniem pieśni patriotycznych i poczęstunkiem kawą i rogalami marcińskimi.

 11 listopada w ostrowskiej Konkatedrze odbędzie się specjalna, uroczysta Msza św. w intencji ostrowian walczących o odzyskanie niepodległości w latach 1914 – 1921, z udziałem Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej i Chóru Nauczycielskiego. Uroczystość zakończy specjalny koncert „W hołdzie wolności” w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego wraz z solistami i zespołem.

Cykl imprez zakończy się pod koniec grudnia konferencja historyczna o Powstaniu Wielkopolskim na Ziemi Ostrowskiej.

 

Plan ciągle otwarty

 To nie koniec planów. Organizatorzy zakładają ponadto przygotowanie i wydanie miejskich wydawnictw okolicznościowych, publikacji naukowych, popularnonaukowych, albumów, kalendarzy i innych jednodniówek, a także medalu okolicznościowego w limitowanej serii. Ciekawostką będzie także spersonalizowany znaczek pocztowy, bloczek z serią znaków pocztowych wraz z datownikiem okolicznościowym – datowany na 10.11.2018. Miasto zajmie się też przygotowaniem okolicznościowego folderu miejskiego z informacjami i kalendarzem imprez jubileuszowych i organizacją okolicznościowych wystaw historycznych, popularno-naukowych w instytucjach kultury. 

Organizacje pozarządowe wezmą na siebie przygotowanie cyklu spotkań, wykładów, sesji, konferencji, wystaw, konkursów, publikacja wydawnictw okolicznościowych, turniejów, zlotów, rajdów. Planowana jest organizacja cyklu imprez dla dzieci i młodzieży szkolnej – szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, a także przeprowadzenie konkursów literackich, historycznych, geograficzno-krajoznawczych, plastycznych, fotograficznych, filmowych czy spotkań – lekcji historii dot. dziejów naszego miasta 1914 – 1921.

Plan ramowy obejmuje także organizację cyklu imprez sportowych – szczególnie tych, które zapisały się w kalendarzu ogólnopolskich imprez sportowych; m.in. zawody żużlowe „O łańcuch herbowy miasta”, Biegi „Republiki Ostrowskiej”. 

 W organizację cyklu imprez turystycznych włączy się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Związek Harcerstwa Polskiego. Organizacje przygotują m.in.: wydanie Odznaki krajoznawczej 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego, przewodnika po miejscach pamięci i organizację imprez ogólnomiejskich (turniej strzelecki, rajd motorowy, wycieczek, koncertów, konkursów).

 Organizatorzy podkreślają, że ostateczny plan i zakres imprez z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i rocznicy Republiki Ostrowskiej nie jest jeszcze zamknięty i może zostać uzupełniony o kolejne pomysły i inicjatywy.

Jarosław Wardawy

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie