Razem wybieramy Ostrowianina Roku

Do 16 marca czekamy na głosy ostrowian wybierających Ostrowianina Roku 2015 oraz Wydarzenia Kulturalne, Społeczne, Sportowe, Gospodarcze Roku i Młody Talent Roku. Głosować można na kuponach z gazety oraz poprzez SMS-y. Później skrupulatnie zliczy je komisja, a o zwycięstwie zadecyduje liczba zdobytych głosów.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

4 lutego 2016 Kapituła Plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku składająca się z laureatów tytułu Ostrowianin Roku z lat poprzednich oraz organizatorów Plebiscytu wybrała nominowanych do II etapu tegorocznego Plebiscytu. Teraz oddaje się głosy na konkretne osoby i propozycje wydarzeń. O przyznaniu tytułów decyduje wyłącznie liczba oddanych głosów.

Głosować można na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez system SMS – który w tym roku zostanie uruchomiony już za tydzień. O zwycięstwie decyduje liczba głosów.

Plebiscyt kończy się galą finałową 18 marca, na której w Ostrowskim Centrum Kultury uroczyście ogłoszone zostają wyniki i wręczone nagrody.

Plebiscyt odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Laureat otrzymuje na scenie efektowną, mosiężną statuetkę, a laureaci poszczególnych kategorii Wydarzeń Roku otrzymują ozdobne dyplomy.

Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, które zaprasza do Komitetu Organizacyjnego przedstawicieli „Gazety Ostrowskiej”, Urzędu Miejskiego i mediów patronackich.

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku najstarszy i najbardziej prestiżowy plebiscyt w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłużyły na największe uznanie lokalnej społeczności. (jw)

 

—-ramka—– 

Jak oddać prawidłowo głos w Plebiscycie?

 1. Na kuponie z „Gazety Ostrowskiej”

W każdej kategorii wybieramy jednego kandydata i stawiamy znak X obok nazwiska/wydarzenia. Kupon można wysłać pocztą na adres: GAZETA OSTROWSKA, 63-400 Ostrów Wielkopolski, ul. Kolejowa 5, lub dostarczyć do redakcji osobiście. Można głosować w dowolnej liczbie kategorii. Jeżeli chcemy brać udział w losowaniu nagród, podajemy dane osobowe – ale to nie jest konieczne.

 

 1. Poprzez SMS

Wybieramy numer 7268, w treść wiadomości, wpisujemy prefiks kategorii, kropkę, numer naszego kandydata i wysyłamy SMS.

Prefiksy: Ostrowianin Roku  – OSR. , Wydarzenie Sportowe  – VSR., Wydarzenie Kulturalne – WKR., Wydarzenie Społeczne – WSR., Wydarzenie Gospodarcze – WGR., Młody Talent Roku – MTR.

Całkowity koszt  SMS-a to 2 zł plus VAT, czyli 2, 46 zł.

Po prawidłowym oddaniu głosu powinniśmy otrzymać SMS-a zwrotnego o treści:

Dziękujemy za oddanie głosu, zapraszamy do dalszego głosowania. Reg.  http://gazetaostrowska.pl/category/publicystyka/ostrowianin-roku/regulamin-sms/

 

 

 

 

————ramka———————

 

Nazwy i nazwiska nominowanych wraz z prefiksami i numerami do głosowania poprzez SMS-y na numer 7268

 

Ostrowianin Roku 2015

1. Mikołaj Czaja – OSR.1

2. Henryk Gałęski  – OSR.2

3. Mirosław Falis  – OSR.3

4. Małgorzata Juda-Mieloch – OSR.4

5. Aleksandra Kiełb-Szawuła – OSR.5

6. Benedykt Kunicki – OSR.6

7. Janusz Tarchalski – OSR.7

8. Marek Walczak – OSR.8

9. Jerzy Wojtaszek  – OSR.9

10. Ewa Smolińska – OSR.10

 

Nominowani w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2015

1. Wystawa grafik 3D Janusza Jurka w Galerii Sztuki Współczesnej  – WKR.1

2. 50-lecie Chóru Nauczycielskiego – WKR.2

3. Drugie przedstawienie plenerowe „Misterium Męki Pańskiej” – WKR.3

 

Nominowani w kategorii: MŁODY TALENT ROKU

1. Maciej Bąk – MTR.1

2. Katarzyna Rynkowska – MTR.2

3. Kuba Matuszczak – MTR.3

 

Nominowani w kategorii: WYDARZENIE SPORTOWE ROKU

1. Awans koszykarzy KS Stal Ostrów do ekstraklasy – VSR.1

2. Bartosz Nowicki motoparalotniowym drużynowym Mistrzem Świata – VSR.2

3. Brązowy medal podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skoku w Dal dla Ewy Rosiak – VSR.3

 

Nominowani w kategorii: WYDARZENIE GOSPODARCZE ROKU

 1. Koncern Mahle kupuje ostrowski oddział Delphi – WGR.1
 2. Budowa i powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów – WGR.2
 3. Kontynuacja budowy II etapu obwodnicy Ostrowa – WGR.3

 

Kandydaci w kategorii: WYDARZENIE SPOŁECZNE ROKU

 1. Wprowadzenie i realizacja Ostrowskiego Budżetu Obywatelskiego – WSR.1
 2. Wprowadzenie i rozwój Karty Seniora – WSR.2
 3. Modernizacja Sali Wystaw Czasowych w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego – WSR.3

 

—ramki z foto –

Nominowani w kategorii Ostrowianin Roku 2015

 1. Mikołaj Czaja (OSR1) – rodowity ostrowianin, wychowanek, a od 15 lat trener ostrowskiej Stali, który po 17 latach  wprowadził ponownie „Stalówkę”  do ekstraklasy. Trener z najwyższą klasą trenerską ma na swoim koncie również trzykrotny awans z drużynami juniorskimi do Finałów Mistrzostw Polski. Obecnie prowadzi trzecioligową drużynę Stali w ramach projektu „Od trzeciej ligi do pierwszej ligi na 70-lecie Stali”.
 2. Henryk Gałęski – zasłużony działacz sportowy, który w zeszłym roku obchodził jubileusz 50 lat pracy w ostrowskim sporcie. Nagrodzony złotym medalem Polskiego Związku Kolarskiego i złotym medalem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zdobył też tytuł honorowego sportowca-działacza Ziemi Kaliskiej oraz 100-lecia Ostrovii.
 3. Mirosław Falis – jest doktorem nauk medycznych z dwudziestoletnim stażem pracy na oddziale ortopedyczno-urazowym. Zanim został ordynatorem Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim, odbywał staże kliniczne w ośrodkach krajowych i zagranicznych. Prezes poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
 4. Małgorzata Juda-Mieloch – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, nauczyciel konsultant ds. przedmiotów ogólnokształcących w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, ekspert w sieci współpracy i samokształcenia „Skuteczne sposoby zachęcania uczniów do czytania”; autorka i redaktor wielu publikacji, przewodnicząca Rady Programowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
 5. Aleksandra Kiełb-Szawuła – poetka, wokalistka, animatorka kultury. W 2015 r. zagrała 82 koncerty z zespołem U Studni i recitali autorskich; opublikowała swoją 5. autorską CD „Droga do Betlejerm. Pastorałki Oli Kiełb”; otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
 6. Benedykt Kunicki – wieloletni działacz kulturalny, animator i organizator Jimiway Festivalu, Prezes Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka lat 70.
 7. Janusz Tarchalski – doktor nauk medycznych z 30-letnim okresem pracy w zawodzie lekarza, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista kardiolog, specjalista hipertensjolog. W latach 2002 – 2012 pełnił funkcję ordynatora oddziału szpitala w Kaliszu, a od sierpnia 2013 Ordynator Oddziału Kardiologicznego w Szpitalu Miejskim w Ostrowie Wlkp. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Sekcji Echokardiografii PTK i Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK. Jest autorem i współautorem 31 publikacji.
 8. Marek Walczak – zasłużony trener LA, organizator i współorganizator niemal wszystkich imprez lekkoatletycznych na terenie miasta i powiatu ostrowskiego. Jego wychowankowie zdobyli już ponad 40 medali mistrzostw Polski w lekkiej atletyce.
 9. Jerzy Wojtaszek  – od 46 lat pedagog i dyrygent chóralny m. in. Chóru Nauczycielskiego, od 10 lat koordynator regionalny południowej Wielkopolski ogólnopolskiego programu „Śpiewająca Polska”.
 10. Ewa Smolińska – kierownik Kina „Komeda 3 D”, niestrudzona animatorka i propagatorka działań związanych z różnymi rodzajami sztuki filmowej: klub filmowy „Na Wolności”, Filmowy Klub Seniora. Odznaczona przez Zarząd Stowarzyszenia Kina Polskie „Złotym Biletem”.

 

—-ramka z foto –

 

Nominowani w kategorii Wydarzenie Kulturalne Roku 2015

 1. Wystawa grafik 3D Janusza Jurka w Galerii Sztuki Współczesnej  – WKR.1

To był dla Janusza Jurka bardzo udany rok. Ostrowski grafik został zwycięzcą Judgment Day Awards 2015 w kategorii grafika 3D podczas Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji. Janusz Jurek na co dzień zajmuje się grafiką komercyjną. Jest też autorem projektu logo, które firmowało 600-lecie Ostrowa Wielkopolskiego oraz sztandaru Ostrowa Wielkopolskiego. Działania artystyczne traktuje jako odskocznię od codziennej pracy i jak pokazuje efekt, wychodzi mu to znakomicie. Jego sukces jest tym cenniejszy, że jury konkursu stanowili autorzy ponad 400 zakwalifikowanych prac.

2. 50-lecie Chóru Nauczycielskiego – WKR.2

W połowie stycznia w ostrowskiej konkatedrze odbył się niezwykły koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Nauczycielskiego im. Stanisława Wiechowicza. Po raz ostatni chór poprowadził Jerzy Wojtaszek, który współpracował z nim przez 27 lat. Nic więc dziwnego, że ostrowską konkatedrę wypełniły tłumy sympatyków Chóru Nauczycielskiego. Jerzemu Wojtaszkowi dziękowano za długoletnią pracę w upowszechnianiu i kształtowaniu wrażliwości na piękno muzyki mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Jerzy Wojtaszek podziękował wszystkim chórzystom za poświęcenie i profesjonalne podejście do chóralnych obowiązków. Następnie symbolicznie przekazał prowadzenie chóru nowemu dyrygentowi Januszowi Lipińskiemu.

3. Drugie przedstawienie plenerowe „Misterium Męki Pańskiej” – WKR.3

Po raz drugi mieszkańcy Ostrowa mogli uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej. Plenerowe widowisko zgromadziło w sobotni wieczór tłumy wiernych. Organizatorzy zmienili w tym roku miejsce. Większość scen odbyła się bowiem w Parku Miejskim. W widowisku wystąpiło ponad 60 aktorów. Apostołów grali wikariusze ostrowskich parafii, a Jezusem był ks. Dariusz Brylak z parafii w Wysocku Wielkim. Inni aktorzy to głównie młodzież działająca przy parafiach Ducha Świętego i Najświętszego Zbawiciela. Próby trwały półtora miesiąca. Oprawę misterium zapewnił chór młodzieżowy z parafii Ducha Świętego. Scenografia była autorstwa Pawła Mocha, za reżyserię odpowiadał Piotr Szczepaniak, a za stronę muzyczną Małgorzata Puchalska. Nad stroną organizacyjną czuwali członkowie OSP i wolontariatu działającego przy SP 5.

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie