Reggae zabrzmiało w Ostrowie

W miniony weekend Ostrów Wielkopolski był ponownie polską stolicą muzyki reggae. Nad zalew Piaski Szczygliczka zjechali z całej Polski fani pozytywnych, trójkolorowych wibracji, na których na Festiwalu Reggae na Piaskach czekały gwiazdy prosto z Jamajki i czołowe polskie zespoły gatunku. Drugiego dnia starannie wyselekcjonowani debiutanci zmierzyli się w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka.

 

rnp2

Festiwal Reggae na Piaskach jest już od 14 lat jedną z najpopularniejszych w Polsce imprez plenerowych promujących wartościowe dokonania polskiej i zagranicznej sceny reggae. W tym roku był organizowany już po raz 14. Koncerty RNP odbywają się pod wielkimi, mieszczącymi nawet kilka tys. ludzi namiotami, na ostrowskich Piaskach i właśnie to miejsce sprawia, że atmosfera koncertów jest niezwykła: kameralna, przyjacielska i wręcz rodzinna.

Niekwestionowaną gwiazdą tegorocznego Festiwalu Reggae na Piaskach w Ostrowie Wielkopolskim był oryginalny, jamajski zespół Dubtonic Kru. O ich klasie świadczy fakt, że w 2011 r. Dubtonic Kru został wybrany „Najlepszym Nowym Zespołem Świata 2010-2011”, jak również to, że był doceniany przez jamajską społeczność kilkakrotnymi tytułami „Zespołu Roku” na Jamajce. W Ostrowie zabrali publiczność w entuzjastycznie przyjętą, magiczną, muzyczną podróż do źródeł muzyki reggae.

Dubtonic Kru to zespół dobrze znany również w Polsce. To właśnie oni byli siłą napędową unikalnego projektu „Rastasize”, podczas którego po raz pierwszy muzycy z Polski: Krystian „K-Jah” Walczak, Dawid Portasz, Mateusz Pospieszalski i inni, jako pierwsi nagrali płytę w legendarnym Studio One wytwórni Tuff Gong na Jamajce, z tamtejszymi gwiazdami muzyki reggae.

Tak jak obiecali, Dubtonic Kru po koncercie wyszli do swoich polskich fanów, bo wiedzą, że są tu bardzo lubiani i cenieni. Można było bez problemu wziąć od nich autograf, zrobić sobie zdjęcie, czy po prostu porozmawiać z Jamajczykami, którym bardzo podobał się Ostrów Wielkopolski – zwłaszcza Piaski Szczygliczka.

– Graliśmy na większości największych festiwali reggae w Europie, czasem dla kilkudziesięciu tysięcy ludzi, ale z pewnością na długo zapamiętamy koncert w Ostrowie To piękne miasto, bardzo czyste i schludne, a wasze jezioro Piaski jest fantastyczne. Czuliśmy znakomitą więź między nami i publicznością, która świetnie reagowała – mówił po koncercie Jubba White, perkusista Dubtonic Kru.

W Ostrowie wystąpił również uznawany za wschodzącą gwiazdę reggae z Jamajki, Iba Mahr.  Muzyka młodego jamajskiego wokalisty sięga od klasycznego reggae, przez lovers rock po chwytające za serce i dusze odmiany roots and culture i również podobała się na Piaskach.

Na Reggae na Piaskach nie zabrakło starannie wybranych polskich zespołów reggae. Do Ostrowa powrócił Darek Malejonek i jego Maleo Reggae Rockers. Świetnie przyjęty został koncert Ras Luty z zespołem, ale prawdziwą furorę zrobił niezwykle energetyczny początek koncertu na Piaskach w wykonaniu formacji Tabu ze Śląska. Z kolei na sam koniec, ciężkie, dubowe dźwięki zaserwował najstarszy polski sound system, Joint Venture Sound System.

Drugiego dnia, w ramach Konkursu Młodych Talentów, wystąpiły zespoły: Cztery Metry od Chodnika, Johny Rockers, Mademoiselle Carmel & The Zebras, The Synki. Publiczność wybrała laureatem zespół Cztery Metry od Chodnika.

Foto.: W dobrym kadrze: Piotr Owczarek, Izabella Wiśniewska-Owczarek

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie