Rok 2017 w gminie Odolanów

Budowa kanalizacja w Uciechowie, ścieżki rowerowej Odolanów – Tarchały, remont budynku kościoła ewangelickiego, termomodernizacja szkól, powstanie Dziennego Domu Seniora. To jedne z ubiegłorocznych inwestycji w gminie Odolanów. Część z nich trwa, na wiele udało się pozyskać dofinansowanie.

Wiele inwestycji dotyczył0 dróg. Jedną z nich była budowa drogi gminnej Kaczory-Raczyce, która połączyła tereny przemysłowe z ulicą Rzemieślniczą. W ramach prac został wybudowany środkowy odcinek drogi o długości ponad kilometra, mający duże znaczenie pod kątem poprawy dostępności komunikacyjnej dla gminy Odolanów. Na to przedsięwzięcie gmina otrzymała dofinansowanie pół miliona złotych.

Po długich latach oczekiwania ruszyła budowa ścieżki rowerowej łączącej Odolanów z Tarchałami Wielkimi. Budowa ścieżki na tym odcinku to pierwszy etap inwestycji. W ramach zadania na długości ponad kilometra wykonana zostanie nawierzchnia z masy asfaltowej, zjazdy na posesje i pola uprawne. W drugiej kolejności powstanie ścieżka rowerowa na odcinku Tarchały Wielkie – Gorzyce Małe. Oba odcinku zrealizuje i sfinansuje Gmina i Miasto Odolanów. W sumie w ciągu dwóch lat powstanie odcinek liczący ponad 4 kilometry ścieżki łączącej Odolanów z Gorzycami Małymi.

Gmina zainwestowała także w OSP. Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Garkach, Nabyszycach i Hucie wzbogaciły się o samochody. Auta pomieszczą sześcioosobową załogę oraz sprzęt techniczny niezbędny w akcjach ratunkowych.

01_podsumowanie_4

 

Kanaliza w Uciechowie

Odolanowski Zakład Komunalny pozyskał ponad 9 mln zł na budowę kanalizacji w Uciechowie. Zakres inwestycji obejmie sieć kanalizacji podciśnieniowej w południowo-wschodniej części miejscowości Uciechów oraz sieć kanalizacji grawitacyjno–tłocznej w północno-zachodniej części miejscowości Uciechów wraz z rurociągiem tłocznym z tłoczni ścieków do włączenia do istniejącego rurociągu w Raczycach. Budowa ma trwać rok. W sumie powstanie ponad 11 kilometrów sieci kanalizacyjnej, do której docelowo podłączonych zostanie ponad 330 gospodarstw domowych.

01_podsumowanie_1

 

Otwarty Dom Seniora

Ważna gminna inwestycja to budowa Dziennego Domu Senior+, który został oficjalnie otwarty w ostatni piątek minionego, 2017, roku. Powstał on na parterze budynku byłego dworca PKP w Odolanowie, w pomieszczeniach byłej przychodni lekarskiej. Na ok. 280 m kw. są pokoje i pomieszczenia do zajęć terapeutycznych, ćwiczeń, pokój dzienny, a także pokój klubowy z biblioteczką, sprzętem RTV oraz dostępem do Internetu. W obiekcie jest też kuchnia, pomieszczenia gospodarcze i porządkowe oraz pokój pielęgniarski, szatnia i toalety. Całość jest przystosowana dla osób starszych, ze szczególnym uwzględnieniem starszych osób niepełnosprawnych. Dom przeznaczony jest dla 30 seniorów powyżej 60 r.ż. Na ten cel gmina pozyskała 300 tys. zł, a całość kosztowała ponad milion złotych.

Remonty w szkołach, na dworcu i w kościele

Ponad 3 mln 330 tys. zł dofinansowania udało się pozyskać gminie na termomodernizację budynków oświatowych wraz z montażem Odnawialnych Źródeł Energii. Zgodnie z projektem, sześć szkół – w: Hucie, Nabyszycach, Tarchałach Wielkich, Uciechowie oraz Garkach (szkoła i sala) – ma przejść modernizację energetyczną do końca 2018 roku. Całość inwestycji to koszt ponad 4 mln z.

Kompleksowy remont przejdzie zabytkowy budynek kościółka ewangelickiego w Odolanowie, który po rewitalizacji zostanie przeznaczony na cele kulturalne. Główne pomieszczenie w budynku będzie użytkowane jako sala koncertowa, wystawiennicza i konferencyjna. Całość zadania to koszt ponad 2,2 mln zł, z czego prawie 1,9 mln zł to dofinansowanie zewnętrzne. Zakończenie realizacji inwestycji przewidziano na koniec 2018 r. Warto zaznaczyć, że przed generalnym remontem gmina pozyskała też pieniądze na konserwację i restaurację trzech dekoracji malarskich na balustradach empor.

W 2017 r. zakończył się generalny remont budynku byłego dworca kolejowego w Garkach. Dworzec, który był w ruinie, przeszedł całkowitą modernizację i został przystosowany pod dwa mieszkania komunalne. Całkowity koszt inwestycji to ponad 230 tys. zł.

01_podsumowanie_5

Gmina pozyskuje

W minionym roku gmina Odolanów pozyskała blisko 7 mln zł z zewnątrz. Za te pieniądze zostały w części sfinansowane takie przedsięwzięcia jak m.in.: wspomniane już budowa drogi Kaczory-Raczyce, przebudowa kościółka, budowa Dziennego Domu Seniora + czy termomodernizacja budynków oświatowych. Także ze środków zewnętrznych w części zostały sfinansowane: termomodernizacja przedszkola w Odolanowie, remont świetlicy wiejskiej w Uciechowie czy zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjne we wsi Raczyce, konserwacja dekoracji w kościele ewangelickim.

Imprezy w gminie

Dni Odolanowa przyciągnęły tłumy. Na scenie wystąpili m.in. T. Love, Kabaret pod Wyrwigroszem, zespół Boys. Był czas na młode zespoły, udany występ zaliczyła też Ostrowska Orkiestra Koncertowa. Niewątpliwą „gwiazdą” imprezy był samochód osobowy marki PEUGEOT 208, który był główną nagrodą Loterii Fantowej. Losowanie auta przyciągnęło pod scenę tłumy.

Dni Odolanowa obchodziły jubileusz 25-lecia. 30. urodziny w 2017 r. świętowała miejscowa Kapela znad Baryczy. Półwiecze istnienia odnotowało też Koło Gospodyń Wiejskich w Raczycach.

W 2017 r. udany był także doroczny Festyn Rodzinny. W jego ramach odbyła się m.in. akcja oddawania krwi, rajd rowerowy, zajęcia integracyjne. Były też występy i koncerty m.in.: Orkiestry Szkoły Muzycznej oraz Studio Piosenki ODK w Odolanowie, Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Tegoroczne Gminno-Parafialne Dożynki odbyły się w sierpniu w Hucie. Po mszy i prezentacji tradycji dożynkowych, program artystyczny wykonali uczniowie, kapela Furmany i Odolanowska Orkiestra Dęta, natomiast gwiazdą wieczoru był zespół śląskich szlagierów Karpowicz Familii.

W Gliśnicy odbył się w maju Festiwal Piosenki Ludowej i Biesiadnej w Gliśnicy. Impreza była dedykowana do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Festynowy rok zakończyła impreza Mikołaj na Rynku. Nie zabrakło świątecznego nastroju, o który zadbali m.in.: dzieci i młodzież, dające występy artystyczne, oraz św. Mikołaj.

Miniony rok był dobry dla Odolanowskiego Domu Kultury, który za projekt ,,Noc Świętojańska – niech tradycja trwa i jeszcze więcej ludowych zwyczajów ma!” został nagrodzony przez Urząd Marszałkowski.

W Odolanowie po raz dziewiąty została też zorganizowana wystawa interaktywna pt. ,,Czy wszystko da się zmierzyć?”. Przez pięć dni ekspozycję zobaczyło ponad 1000 osób. Organizatorem był Zakład Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, który był także odpowiedzialny za 33. Warsztaty Naukowe ,,Lato z helem”, podczas których miały miejsce superwykłady najlepszych polskich fizyków.

(hol)

Fot. UG Odolanów

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie