Rok 2017 w gminie Przygodzice

Przypominamy najważniejsze wydarzenia społeczne, kulturalne, inwestycje w gminie Przygodzice.

 Dożynki Przygodzice

 

Zdrowa szkoła = zdrowe dzieci

Zespół Szkół w Przygodzicach wyróżniono Certyfikatem Szkoły Promującej Zdrowie przyznanym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

 

Nowy sołtys we wsi

W Czarnymlesie odbyły się przedterminowe wybory sołtysa. Głosowanie zarządzono po rezygnacji dotyczasowej sołtys Wioletty Mrugały. Jej następcą został Roman Radajewski.

 

Odnawiają Przygodzice

Gmina Przygodzice przygotuje własny program rewitalizacji. Wypracowanie Gminnych Programów Rewitalizacji (GPR) jest ustawowym wymogiem samorządów, które chcą pozyskiwać zewnętrzne środki na odnowę – w tym fundusze unijne.

 

Taryfy po nowemu

Od 1 lutego obowiązują nowe taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Gmina Przygodzice dopłaci do każdego metra sześciennego ścieków 2 zł.

 

Inwestycja w bezpieczeństwo

Jednostka OSP w Wysocku Małym wzbogaciła się o własny samochód gaśniczy.  2 -litrowy diesel marki Peugot kosztował 175 tys. zł. Jego zakup współfinansowała gmina, przeznaczając nań ponad 60 tys. zł.

 

Gotowi na reformę

Rada Gminy Przygodzice jednomyślnie przyjęła uchwałę o projekcie nowej sieci szkół w związku z reformą systemu oświaty. Wszystkie szkoły będą nadal funkcjonować w swoich budynkach; nie zmienią się również obwody szkolne.

 

Kopernikańskie atrakcje

45-lecie nadania imienia Mikołaja Kopernika obchodzono w Zespole Szkół w Wysocku Małym. Nie zabrakło wspomnień i specjalnego programu o patronie.

 

Strażakom w użytek, ludziom na pożytek

W Wysocku Małym poświęcono nowy wóz strażacki. Uroczystość zorganizowano w związku z naradą podsumowującą ubiegłoroczną działalność tamtejszej OSP.

 

Zima na sportowo

Pół tysiąca uczestników i 13 drużyn reprezentujących powiaty z całego województwa, wzięło udział w XIX Zimowej Wielkopolskiej Spartakiadzie LZS, która odbyła się w Przygodzicach.

 

Wiadukt już jest, obwodnica w lipcu

Nowy wiadukt nad obwodnicą

droga chynowa

Przy okazji budowy II odcinka obwodnicy ostrowa Wielkopolskiego otwarto wiadukt na drodze do Chynowy.

 

Żaba na znaku

TRZCIELINY AKCJA P£AZY

W Trzcielinach ruszyła na dobre wiosenna akcja ochrony płazów. Wzdłuż trasy rozstawiono płotki, dzięki którym mogą być one wyłapane, a następnie przenoszone na drugą stronę jezdni. W przedsięwzięcie włączyły się dzieci i młodzież z pobliskiej szkoły.

 

Kasa dla prymusa

Nagrody wójta rozdane

W piątek w Zespole Szkół w Jankowie Przygodzkim uroczyście wręczono dyplomy potwierdzające przyznanie wyróżnień wójta. Nagrody wójta w gminie Przygodzice wręczano już po raz jedenasty.

 

Strażak ochotnik to instytucja

Strażacki jubileusz

Piękny jubileusz 110-lecia powołania straży ogniowej obchodzono w Przygodzicach w ramach gminno-powiatowych obchodów Dnia Strażaka. Podziękowano kontynuatorom pożarniczej służby i ludziom zaangażowanym w funkcjonowanie tamtejszej jednostki.

 

Z przeszłości w przyszłość

Ponad 10 mln ze środków unijnych na inwestycje pozyskała już gmina Przygodzice w ramach nowego okresu programowania unijnego budżetu dla Polski na lata 2014-2020.

 

Rekord w bocianim gnieździe

Bociany

W tym roku po raz drugi w historii projektu „Blisko bocianów” odnotowano rekord – w przygodzickim gnieździe wykluło się pięć piskląt.

 

PSZOK się sprawdził

Ponad 130 ton odpadów dużych rozmiarów wywieziono z terenu gminy w ramach tegorocznej zbiórki. Koszt zagospodarowania tzw. wielkogabarytów wyniósł 60 tys. zł. Jest on wkalkulowany w opłatę „śmieciową”.

 

Witaj, lato, witaj, sezon

W sobotę w antonińskim „Lido” obchodzono „Noc Świętojańską”. Impreza przyciąga co roku rzesze zainteresowanych.

 

Budżetowe pokwitowanie

Radni Gminy Przygodzice udzielili wójtowi Krzysztofowi Rasiakowi absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Głosowanie w tej sprawie odbyło się na wyjazdowej sesji w sali wiejskiej w Wysocku Małym.

 

„Pamiątka” po obwodnicy

Zmodernizowano mocno zniszczoną w wyniku prac przy obwodnicy drogę powiatową do Chynowy, która komunikuje dwie gminy: Przygodzice i Sieroszewice. Na drodze wylano właśnie nową nawierzchnię.

 

Podziękowali za zbiory

„Dziś jeszcze zabawa, od jutra zaś podorywki i przygotowanie gruntu pod zasiew” – mówił w niedzielę na dożynkach w Jankowie Przygodzkim prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej Piotr Walkowski, dziękując rolnikom za chleb i kultywowanie tradycji święta. Spotkanie było okazją do odznaczenia wzorowych gospodarzy resortowymi medalami „Zasłużony dla Rolnictwa”. 

 

Rekreacja na tyłach remizy

Nowe miejsce do rekreacjiW miejscu dawnej stacji uzdatniania wody, na tyłach dębnickiej remizy, zbudowano plac rekreacyjny i bawialnię. Projekt zagospodarowania terenu przy świetlicy w Dębnicy, w gminie Przygodzice, uzyskał dotację regionalnego programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Inwestycja kosztowała 44 tys. zł.

 

Gmina inwestuje w kulturę

3,7 mln zł mają wynieść koszty termomodernizacji budynku Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) w Przygodzicach, która rozpocznie się we wrześniu br. i potrwa przez najbliższy rok. Na ten cel gmina pozyskała 85-procentowe dofinansowanie kosztów kwalifikowanych.

 

70 lat rolniczego kształcenia

W sobotę w Przygodzicach upamiętniono powstanie dawnego ośrodka kształcenia rolniczego – obecnego zespołu szkół ponadgimnazjalnych. Placówka jako jedna z 47 w Wielkopolsce nadal kształci w branży rolnej. Jej organem prowadzącym jest Powiat Ostrowski.

 

Gmina docenia najlepszych uczniów

84 uczniów otrzymało w piątek stypendia wójta za ponadprzeciętne wyniki w nauce i rozwijanie swoich talentów.

 

Inwestycje oświatowe w gminie

W tym roku w czasie wakacji praktycznie w każdej placówce oświatowej w gminie Raszków odnawiano sale i pomieszczenia dydaktyczne oraz dokupiono sprzęt i pomoce naukowe.

 

Darmowa czujka w każdym domu

Ruszyła kampania „Będzie bezpieczniej, czujka w każdym domu”, organizowana przez radę sołecką i strażaków-ochotników z Jankowa Przygodzkiego. Dzięki wspólnym staraniom obydwu zgrupowań 300 detektorów dymu i czadu trafiło do mieszkańców.

 

Gminne rady na odpady

Gmina Przygodzice wprowadza dodatkowy worek na tzw. BIO odpady. Można będzie do niego wrzucać: trawę, liście, rozdrobnione gałęzie, pozostałości roślinne, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, resztki żywności (bez mięsa), obierki z owoców i warzyw, przeterminowane owoce lub warzywa, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie.

 

Siłownia dla każdego

Nowa, plenerowa siłownia jedną z atrakcji placu rekreacyjnego w Topoli Wielkiej. Zainstalowany sprzęt jest odpowiedni dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich wieku lub kondycji fizycznej. 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie