Rok 2017 w gminie Sieroszewice

Inwestycje na drogach, rozbudowy i budowy zupełnie nowych obiektów jak choćby Dziennego Domu Wsparcia w Latowicach, imprezy kulturalne i sportowe… Podsumowujemy najważniejsze inwestycje i wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku w gminie Sieroszewice.   

Centrum Strzyżew

Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w minionym roku w gminie Sieroszewice należy poprawa infrastruktury drogowej. W 2017 r. zmodernizowano kilkanaście dróg gminnych. Były to drogi: Masanów – Strzyżew, ul. Leśna w Rososzycy, odcinek od ul. Kwiatowej do Starowiejskiej w Sieroszewicach, ul. Brylińskiego i Szeroka w Masanowie, ul. Brylińskiego i Rycerza Ratułdy w Ołoboku, ul. Łąkowa w Rososzycy, a także w miejscowościach: Raduchów, Biernacice, Namysłaki, Westrza i Zamość. Wybudowano także chodniki w: Bibiankach, Kanii, Zamościu oraz na przebudowano chodniki na osiedlu w Sieroszewicach. Łącznie na modernizację dróg i chodników wydano w minionym roku ok. 2 mln zł.

Droga Biernacice

Przebudowy, rozbudowy i budowy

W minionym roku rozpoczęto kilka dużych inwestycji, na które w sumie wydano ok. 2 mln zł. Najważniejsze z nich to choćby: przebudowa i rozbudowa Dziennego Domu Wsparcia w Latowicach, budowa Biblioteki i Klubu Seniora w Strzyżewie, rozbudowa i przebudowa Domu Ludowego w Psarach. Kontynuowana jest budowa kanalizacji sanitarnej w Latowicach, a zakończono modernizację budynku sali wiejskiej w Parczewie. Oddanie obiektu do użytku odbyło się we wrześniu. Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach natomiast doczekała się klimatyzatorów.

Dwie miejscowości w gminie mogą się pochwalić oddanymi do użytku w minionym roku inwestycjami. Mowa o Centrum Wsi w Latowicach i Strzyżewie. W tej drugiej miejscowości stworzone centrum rekreacji zostało sfinansowane z budżetów gminy Sieroszewice i Urzędu Marszałkowskiego oraz wkładu własnego mieszkańców. W ramach projektu na placu we wsi pojawiły się m.in. urządzenia do siłowni zewnętrznej, urządzenia na plac zabaw dla dzieci, wykonano parkingu przy sali wiejskiej. W Latowicach natomiast oddano do użytku kompleks rekreacyjny, czyli Minipark i Plac Zabaw. Został on sfinansowany z budżetów: gminy, województwa i z funduszu sołeckiego. Wielowieś jesienią doczekała się placu zabaw.

 Centrum Latowice

Kulturalnie w gminie

W gminie Sieroszewice odbyło się też wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych i innych działań, które wzbogaciły życie społeczne gminy. Imprezy kulturalne rozpoczęły się w styczniu XXIII Koncertem Kolęd z Jasełkami w Ołoboku, po których odbył się Dzień Seniora w Sieroszewicach. W lutym miało miejsce spotkanie z okazji 77. rocznicy deportacji Narodu Polskiego ze wschodnich rubieży Rzeczypospolitej Polskiej. O Polakach represjonowanych na Syberii opowiadał świadek tych wydarzeń – sybirak Józef Kuźmiak z Latowic.

W marcu gościł rzecznik praw dziecka. Marek Michalak spotkał się z uczniami z gminy Sieroszewice w Zespole Szkół w Wielowsi. Gość mówił m.in. o prawach dziecka i ich respektowaniu.

Także w marcu w Ołoboku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Sołtysa. Dużym wydarzeniem były dwa występy Marianny Łaby, solistki Filharmonii Lwowskiej. Jej koncerty – w Rososzycy i Wielowsi – zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszewicach. Artystka zaśpiewała dzieła klasyków, bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.

W czerwcu w Wielowsi odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych, a uroczystość jego poświęcenia została połączona z Dniem Strażaka.

W ostatnim miesiącu roku szkolnego Gminny Ośrodek Kultury zorganizował XXVI Festiwal Piosenki Wakacyjnej, na którym śpiewali soliści oraz zespoły działające w szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie gminy Sieroszewice. Także w czerwcu w GOK miał miejsce Wieczór Teatru i Tańca. Przybyli mogli obejrzeć występy dzieci uczęszczających na zajęcia teatru, tańca i piosenki.

Koncert Papieski pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją” przyciągnął 15 października publiczność do Gminnego Ośrodka Kultury w Sieroszewicach.

W listopadzie miała miejsce uroczysta sesja rady gminy w Strzyżewie, podczas której wójt Czesław Berkowski odznaczył Zasłużonych dla Gminy Sieroszewice.

Najmłodsi w maju wzięli udział w Powiatowych eliminacjach Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków ,,Czerwonak” w Sieroszewicach. W maju również odbył się Gminny Festiwal Piosenki Przedszkolaka. Do starszych dzieci – uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – był skierowany II Diecezjalny Konkurs Wiedzy o Pawle Brylińskim pt. „Życie i twórczość Pawła Brylińskiego 1814-1890”.

Wiele imprez zorganizowała także Gminna Biblioteka Publiczna w Sieroszwicach. Były to m.in.: konkurs plastyczny na najładniejszą kartkę walentynkową, Konkursu na Czytelnika Roku 2016, VI Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Pawła Brylińskiego, spotkania autorskie. Z inicjatywy książnicy w pobliskim parku posadzono drzewo nazwane za zgodą pisarki: „Dębem Małgorzaty Musierowicz”.

Lato z festynem

Letnie imprezy otwarł Festyn Charytatywny „Razem uratujmy serduszko Michalinki” w Rososzycy. Po nim odbył się Gminy Festyn Osób Niepełnosprawnych w Latowicach, zorganizowany 9 lipca. W Psarach natomiast miał miejsce Festyn Rodzinny, podczas którego odbył się też Bieg o Puchar „Małej Ojczyzny”. W Strzyżewie zorganizowano Turniej Wsi. W trzeciej edycji imprezy wzięły udział drużyny z: Parczewa, Westrzy i Strzyżewa.

Dożynki Gminne odbyły się 20 sierpnia w Wielowsi. Starostami byli: Ewa Rój i Marek Urbaniak. W ramach imprezy był czas m.in. na: obrzędy dożynkowe, występy artystyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wielowsi, Zespołu Pieśni i Tańca „Ołobok”, Orkiestry Dętej „Ołobok”, wieczorem zagrał zespół disco polo Bayer Full.

dozynki

W Rososzycy miały miejsce dożynki parafialne, podczas których wystąpiła schola parafialna „Piórko anioła”. W Strzyżewie zorganizowano wiejskie święto plonów, na których starostami byli: Jolanta Gomółka i Leszek Stawicki. Przybyli mogli obejrzeć pokaz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieroszewicach i występ zespołu „Dynamitki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Blizanowie.

Warto dodać, że jeszcze w maju w gminie swoje święto obchodzili strażacy ochotnicy. W Sieroszewicach odbył się Dzień Strażaka połączony z przekazaniem jednostce OSP nowego sztandaru, a w Westrzy miały miejsce gminne obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 85-lecia istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Także w maju odbyło się w Psarach doroczne Święto Konwalii, w którym wzięli udział mieszkańcy zaprzyjaźnionych z miejscowym DPS jednostek pomocy społecznej.

dzien strazaka

Imprezy sportowe

Nie zabrakło ich w gminie, a były one skierowane do dzieci i młodzieży oraz do dorosłych. W  kwietniu przez gminę Sieroszewice przebiegał ostatni etap XXXII Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego Szlakiem Bursztynowym „Hellena Tour 2017”. Najmłodsi uczestniczyli w I Gminnej Spartakiadzie dla Przedszkolaków. Miała ona miejsce na orliku w Sieroszewicach, a wzięli w niej udział przedszkolacy z: Psar, Wielowsi i Latowic.W lipcu w Sieroszewicach odbyły się XIV Powiatowe Zawody Sikawek Konnych. Zakończyły się one podwójnym zwycięstwem reprezentantów z Westrzy. W rywalizacji wzięło udział 10 drużyn męskich i 4 ekipy żeńskie OSP z terenu powiatu ostrowskiego.

W sierpniu rozegrano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy i Starosty Ostrowskiego w Sieroszewicach. Wzięło w nim udział sześć drużyn z rocznika 2008 i młodsi. Zwycięzcą turnieju została drużyna GKS Orlik Kraszewice, drugie miejsce zajęła ekipa Raszkowianki Raszków, a trzecie – GKS Iskra-Prosna Sieroszewice.

We wrześniu odbył się IX Ogólnopolski Bieg o Puchar Wójta Gminy Sieroszewice na 10 km w Sieroszewicach. Także w tym miesiącu miał miejsce VII Turniej Warcabowy w Psarach.

Bieg

Do dorocznego zestawienia warto jeszcze dodać stypendia uzdolnionych  uczniów, które wójt przyznał po raz drugi. W sumie stypendia za rok szkolny 2016/2017 otrzymało 111 uczniów.

W październiku podsumowano II Konkurs Ekologiczny „Gmina Sieroszewice odpady segreguje – środowiska nie truje”, w listopadzie – gminny finał Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie „Najlepszy z najlepszych”. Aktywne stowarzyszenie EKOkulb z Wielowsi otrzymało nagrody w konkursie o „Puchar Recyklingu”. (hol)

Fot. UG Sieroszewice

 

 

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie