Rok 2013 w gminie: Sośnie

W minionym roku w gminie Sośnie wyremontowano kilka dróg i sal wiejskich. Są jednak inwestycje, które nadal są realizowane jak np. stanica Biały Daniel; gmina pozyskała też środki zewnętrzne na budowy dróg, kolejne remonty świetlic czy postawienie centrum rekreacyjno-sportowego w Granowcu.

s3

W 2013 r. dużą inwestycją byłą przebudowa drogi gminnej w Pawłowie. Wartość zadania to 550 tys. zł, z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wyniosło 187 500 zł, a ze Starostwa Powiatowego – 15 tys. zł. W ramach inwestycji wyremontowano ponadkilometrowy odcinek drogi, a zakres prac obejmował m.in.: roboty przygotowawcze, roboty ziemne, konstrukcje drogi i zjazdy publiczne, konstrukcje zjazdów indywidualnych, utwardzenie terenu w obrębie bram zjazdowych, przepusty pod zjazdem indywidualnym, remonty przepustów, roboty wykończeniowe i porządkowe. Droga ma nawierzchnię asfaltową o długości ponad kilometra i szerokości jezdni 4,5 metrów.

Kolejna inwestycja drogowa w gminie Sośnie to ta wykonana w miejscowości Chojnik, której koszt wyniósł niemal 74 tys. zł. W 2013 r. przebudowano także nawierzchnię ul. Brzozowej w  Sośniach – wartość zadania wyniosła 45 tys. zł.

Pod koniec roku w Sośniach oddano do użytku minirondo. Inwestycja realizowana była przez Powiat Ostrowski przy współudziale gminy. Całkowity koszt przebudowy niebezpiecznego skrzyżowania ul. Wielkopolskiej z ul. Witosa to prawie 360 tys. zł, z czego niemal 230 tys. zł przekazał Powiat Ostrowski. Zrealizowana inwestycja ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu, ponieważ obok znajduje się przedszkole, zespół szkół oraz przystanek autobusowy, z którego codziennie korzystają dzieci i młodzież. Dzięki przebudowie skrzyżowania mieszkańcy zyskali również przejścia dla pieszych, które z pewnością ułatwią komunikację.

 Świetlice wiejskie

W minionym roku wykonano przebudowę i rozbudowę świetlicy wiejskiej wraz z pomieszczeniami gospodarczymi w Pawłowie. Koszt inwestycji to niemal 620 tys. zł, z czego dofinansowanie z PROW „Odnowa i rozwój wsi” wyniosło ok. 360 tys. zł. Oficjalne otwarcie sali wiejskiej odbyło się 17 sierpnia.

Kolejna duża inwestycja to centrum wypoczynkowo-rekreacyjne „Rybakówka” w Możdżanowie. To kolejna sala wiejska, która doczekała się kapitalnego remontu. Ze starego budynku pozostały tylko mury. Wszystko inne, łącznie z konstrukcją dachu, jest nowe. Sala posiada nowoczesne ogrzewanie kominkowe, wentylację, nowe posadzki. Zakupiono też nowe stoły i krzesła, a kuchnię wyposażono w nowoczesny sprzęt. Prace remontowe objęły także przynależną do sali stodołę, w której także dokonano całkowitego remontu. Odnowiono scenę, zakupiono nowy funkcjonalny namiot, który przy okazji imprez plenerowych będzie służył w razie deszczu. W sumie koszt inwestycji wyniósł 380 tys. zł, a dofinansowanie z PROW – ponad 240 tys. zł.

W minionym roku zrealizowano również dwa projekty z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”. To: zagospodarowanie centrum wsi Kuźnica Kącka – zakup parasoli, stołów i ławek (wartość projektu: 14 500 zł, dofinansowanie – 5 000 zł) oraz zakup wyposażenia do sali wiejskiej oraz parasoli przy sali wiejskiej w miejscowości Kałkowskie (wartość projektu – 14 335,54zł, dofinansowanie – 5 000 zł).

Nadal realizowane

W trakcie realizacji jest w gminie kilka inwestycji. To wart 2,4 mln zł projekt „Stanica Biały Daniel przystanią dla wędkarzy – przebudowa  i rozbudowa ośrodka rekreacyjno-wypoczynkowego Biały Daniel w miejscowości Sośnie” (dofinansowanie wynosi mln zł). Z wykonawcą robót została zerwana umowa – dalsza kontynuacja budowy zaplanowana jest na 2014 rok.

Gmina pozyskała też pieniądze na realizację kolejnych inwestycji.

Odświętnie w gminie

W pierwszej połowie roku odbyła się gala podsumowująca 3. edycję konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy 2012”. Gospodarzem gali był Chojnik – laureat I miejsca. Na uroczystości bawiło się blisko 400 osób.

Jak co roku zorganizowano dożynki gminne. Te w minionym roku odbyły się w Granowcu. Oprócz części artystycznej, przygotowano też wystawę przedstawiającą pracę ludzi na roli i dawnych narzędzi rolniczych oraz prace miejscowych rękodzielników.

We wrześniu w Bogdaju zorganizowano I Turniej Wsi dla sołectw: z Bogdaju, Młynika, Możdżanowa i Szklarki Śląskiej. Zespoły z poszczególnych wiosek wystawiły dziesięciu swoich najlepszych  i najmocniejszych reprezentantów, którzy wystąpili w siedmiu konkurencjach. Zwycięzcą zawodów została reprezentacja ze Szklarki Śląskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna z Młynika, a trzecie z Bogdaju. (hol)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie