Rok w kulturze

Ciekawe wystawy, spektakle i spotkania z pisarzami oraz ludźmi filmu, wyśmienite koncerty jazzowe, bluesowe i festiwale, retransmisje i projekcje. Tego w mijającym roku w ostrowskim kalendarzu kulturalnym nie brakowało.

18_diane_1

Jak co roku podsumowujemy ostatnich 12 miesięcy w ostrowskiej kulturze. I tym razem przypominamy najważniejsze wydarzenia roku, zorganizowane przez ostrowskie instytucje kulturalne, kluby i stowarzyszenia.

Dużo wystaw

W Galerii Sztuki Współczesnej ciekawa była wystawa prac Tadeusza Łapińskiego, mistrza litografii i wybitnego grafika. Warta zobaczenia w GSW była też letnia wystawa plakatu Guntera Rambowa.

Fanów ,,Gwiezdnych Wojen” do Muzeum Miasta przyciągnęła wystawa ,,Gwiezdne statki braci Kuleszów. Epizod 2”.

W Forum Synagoga można było zobaczyć m.in. reprodukcje portretów władców namalowanych przez wybitnego grafika – profesora Waldemara Świerzego. Warto teraz też zajrzeć do synagogi, bo są tam prezentowane prace Miry Żelichower-Aleksium.

Do Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury pasjonatów fotografii przyciągnęła 21. biennale REMIS. Ciekawa była też wystawa ,,Pokój z widokiem” Marcina Białasa.

Intensywnie działała Galeria 33. Jedne z tegorocznych wystaw to m.in.: ,,Pejzaż z efemerą” prac Marzeny Paczkowskiej, ,,Teraz MY” absolwentów ASP we Wrocławiu. Zdecydowanie najlepszy z dotychczasowych był tegoroczny Międzynarodowy Przegląd Sztuki ,,Alternatywy 33”.

Ostrowianie wystawiają się u siebie…

Ostrowscy twórcy pokazywali także prace w swoim rodzinnym mieście. W Galerii 33 mieli wystawy m.in.: założyciel galerii Krzysztof Ryfa, Iwona Trzcińska, Magdalena Kuczma.

GSW pokazała np. eksplodujące kolorem obrazy pochodzącej spod Ostrowa Elizy Kleczewskiej oraz wystawę Anny Wikło. Ciekawe były wystawy prac: twórcy grafiki użytkowej Konrada „Muchy” Moszyńskiego czy portretów Szymona Wasielaka.

W Forum Synagoga swoje fotografie pokazał w kwietniu ks. Mariusz Pohl, a w wakacje pomysły na instalacje przestrzenne dla Ostrowa – rzeźbiarka Maria Podskarbi-Hebisz.

Fotografię koncertową w Klubie Stara Przepompownia zaprezentował Andrzej Staszok. Najwięcej zdjęć zobaczyliśmy natomiast na czwartej edycji ,,Galerii Bezdomnej”.

Miejsce na twórczość dzieci i młodzieży było w ,,ich” galerii w MDK.

Dużą wystawę odnotował Czesław Woś. Ten doskonale znany plastyk obchodził 40-lecie pracy twórczej. W Muzeum Miasta pokazał mnóstwo swoich prac m.in.: malarstwo, rysunki, grafiki, realizowane w różnych technikach i na różnorodne tematy. Także kolejne wystawy w muzeum miały ostrowski akcent: jedna ukazywała miejscowe tradycje browarnicze, druga działalność ostrowskiej OSP.

Ostrowianie prezentowali też swoje prace w krajowych galeriach np. Agnieszka Lisiak ,,Skórka” w Warszawie i Poznaniu oraz w zagranicznych – prof. Maria Podskarbi-Hebisz oraz dr Maria Eleonora Hebisz. Warto odnotować też sukcesy plastyczne ostrowian: grafika Janusza Jurka i Jacka Kołodziejskiego.

Spotkania ze sztuką

Spotkań literackich najwięcej w tym roku odnotowała Biblioteka Publiczna. Gościł tam m.in. ostatnio Marcin Kydryński. Dużą publiczność przyciągnął Szymon Hołownia. Ciekawe było spotkanie z autorką Joanną Bator. Strzałem w dziesiątkę było zaproszenie przez bibliotekę Filipa Springera, cenionego reportażysty i fotoreportera. Publiczność dopisała nad wyraz. Podobnie jak na spotkaniu w książnicy z Jackiem Cyganem, na którego piosenkach wychowały się całe pokolenia. Biblioteka zorganizowała też ponownie miejscową odsłonę ,,Narodowego Czytania”.

W Muzeum Miasta ciekawe były spotkania: z poetą Krzysztofem Kuczkowskim i wykład prof. dr hab. Aleksandry Skrzypietz. Zachęcające do pogłębienia wiadomości na temat rodu Radziwiłłów było grudniowe spotkanie z dyrektorem muzeum Witoldem Banachem, dotyczące jego najnowszej książki, natomiast w styczniu tego roku odbyła się promocja jego przedostatniej książki wydanej w 2016 r. ,,Kroniki literackie prowincji”.

Cykl spotkań z przedstawicielami różnych dziedzin nauki nieprzerwanie organizuje Ostrowskie Towarzystwo Naukowe.

W Forum Synagoga swoją stałą publiczność ma ,,Szuflada”, prowadzona przez Aleksandrę Kiełb-Szawułą. W sumie odbyło się 8 spotkań m.in. z księdzem-poetą Adamem Kraską czy Atą Mi. Rozkręcił się w tym roku na dobre młody literacki cykl ,,Literatura jest zawsze na miejscu”, którego gośćmi w czasie tych wakacji byli m.in.: pisarz Jarosław Mikołajewski i prof. Jan Galant.

 

Wokół książki

Spotkanie promocyjne odbyło się też przy okazji kolejnego rocznika Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego pt. ,,Pamięć pogranicza”. To ósmy numer rocznika, który ukazał się pod red. Kornelii Ćwiklak, Jana Galanta i Szymona Wegnera.

Ostrowska biblioteka wydała m.in. dwa tomy Arthura Rhode: jeden to „Adelnauer Erinnerungen – Wspomnienia odolanowskie”, a drugi to reedycja ,,Wspomnień ostrowskich” z 2008, opracowanie ,,Miasto Ostrów i Dobra Przygodzkie w aktach i dokumentach od początku XV do końca XVIII wieku” Wacława Kieremkampfta oraz dedykowane dla dzieci: zbiór opowiadań pt. ,,Opowiedz mi bajkę” i wiersze Eugenii Zawidzkiej „Bajkowe zwierzaki na ścieżkach przygód”.

MDK wypuścił tomik poetycki ,,Przeprowadzki słowne” z wierszami uczestniczek zajęć poetycko-literackich. Forum Synagoga wydało antologię poetycką ,,Szuflada 13”. Nakładem Muzeum Miasta ukazały się: ,,Wspomnienia proboszcza z Dobrzycy” ks. St. Śniatały i Józefa Pietrzaka ,,Między samorządem a administracja”. Działające od blisko 10 lat lokalne wydawnictwo Republika Ostrowska wypuściło na rynek cztery książki – m.in. „Marna głowa jednozakresowa” Tomasz Niewodniczański SP6T w rozmowie z Małgorzatą Judą-Mieloch, „Hymn zachwytu. Antologia pokonkursowa”, pod red. Małgorzaty Judy-Mieloch, ,,Najlepszy instrument. Jubileusz 30-lecia Chóru Mieszanego <<Con Forza>> Janusza Lipińskiego”. Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne ma na swoim koncie kilka pozycji – m.in.: ,,Rocznik OTG” i ,,Podpułkownik Jan Kamiński – życie i działalność” Adama Stasika.

Ostrowianie swoje książki wydają też poza miastem. Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się niedawno książka W. Banacha ,,Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”. Swoje książki wydali także m.in.: Bogna Skrzypczak-Walkowiak „Pani Kant i madame Hyde. Opowieści o kobietach, miłości i filozofii”, Eugenia Zawidzka ,,Pod powiekami słów”, Donata Dominik-Stawicka ,,Tajemnica sekretarzyka, czyli Z pamiętnika Poznanianki”.

 

Film na festiwalu

Dwa tygodnie temu fani filmu tłumnie wypełnili synagogę. Przyciągnęło ich spotkanie z aktorką Grażyną Błęcką-Kolską i krytykiem Łukaszem Maciejewskim. Ten ostatni został właśnie dyrektorem artystycznym ostrowskiego Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda – Muzyka Polskiego Filmu. Organizowany przez OCK festiwal jest już stałą pozycją w czerwcu w ostrowskim kalendarzu kulturalnym. W tym roku jego laureatem – w konkursie na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym – został Mikołaj Trzaska, autor muzyki do filmu ,,Wołyń” w reż. W. Smarzowskiego. Do Ostrowa w ramach festiwalu przyjechali m.in.: Jowita Budnik, Maciej Pieprzyca, Andrzej Grabowski, Łukasz Maciejewski. Na wielki finał zagrał mistrz – Nigel Kennedy, który na warsztat wziął m.in. repertuar Krzysztofa Komedy.

Przy filmowej okazji warto podkreślić całoroczną działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego ,,Na Wolności”, który w kinie Komeda i OCK prowadzi Ewa Smolińska.

 

Teatr na festiwalu

Maj w Ostrowie to Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych, który został po raz 18. zorganizowany przez Stowarzyszenie Pracownia Teatralna. W tym roku publiczność zobaczyła 14 różnorodnych spektakli z całej Polski. Z dwoma najwyższymi różnorzędnymi nagrodami wyjechały z Ostrowa zespoły: DyplomATA oraz Agata Meyer-Luters i Agnieszka Bednarz.

W czerwcu ostrowianie mogli uczestniczyć w dorocznej OCK-owskiej akcji ,,Noc w teatrze”, zwieńczeniem której był spektakl ,,Garderoba w reż. Miro Prohazki. Duży plus należy się OCK za przystąpienie po raz drugi do akcji ,,Teatr Polska”. Dzięki temu ostrowianie jesienią zobaczyli pięć wyśmienitych spektakli scen z całego kraju.

 

Muzyka na festiwalach

I to różnorodna. Rockowa wybrzmiewa na dorocznym Przeglądzie Wszyscy Śpiewamy na Rockowo, który po raz 30. zorganizował OCK. Zagrali na nim – oprócz formacji konkursowych – gwiazdy: Voo Voo oraz HEY, tyle że ten drugi zespół wystąpił dopiero w czerwcu, bo kwietniowy koncert na przeglądzie musiał odwołać.

W maju MDK zaprosił publiczność na XI Przegląd Twórczości Okołogitarowej ,,Gitarownia”. Zagrały na nim formacje konkursowe, z których wygrał ostrowski Kaphryzmath. Gwiazdą imprezy był Cuba De Zoo.

Latem odbyły się cztery koncerty plenerowe na rynku w ramach wznowionego w minionym roku Festiwalu Ulicznego ,,Grajcy”. Także w plenerze odbyły sie majOSTaszki, których gwiazdami byli: Enej i Andrzej Piaseczny, a zimą – na Gwiazdce na Rynku – zagrali m.in. Mrozu i Czarno Czarni. W tym roku nie odbył się Tatarak Music Festiwal na Piaskach, który odnotował w sumie pięć edycji.

W lipcu odbył się Festiwal Reggae na Piaskach i Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka. Na miejscu można się było także przekonać, że jamajska kultura to nie tylko muzyka, ale także oryginalna kuchnia, taniec, piękne widoki i ciekawe opowieści.

Najważniejszym artystycznym wydarzeniem 17. edycji Festiwalu Reggae na Piaskach był z pewnością koncert jamajskiej gwiazdy reggae, Stephena Newlanda z czołowym polskim zespołem – Jafia, wzbogaconym o sekcję dętą z udziałem ostrowskiego muzyka.

Jesienią odbył się 11. festiwal Temple of Silence, którzy przyciąga fanów muzyki ambient.

Pełne sale w październiku przyciąga OCK-owski festiwal ,,Wszystko Jest Poezją”. W tym roku zakończył się on ostrzejszym akcentem muzycznym w wykonaniu Krzysztofa Zalewskiego. Na tegorocznej edycji publiczność poznała teksty ostrowskich twórców, z twórczością Wojciecha Młynarskiego zmierzył się zespół Raz Dwa Trzy, a innych poetów – formacja U Studni, zaś dowcipem, także literackim, z wyższej półki rozbawił przybyłych Artur Andrus.

Także jesienią w OCK Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka ’70 zaprasza na festiwal Jimiway. To nie tylko wydarzenie muzyczne, na które bilety rozchodzą się błyskawicznie, ale równie ważne wydarzenie towarzyskie, na które przyjeżdżają fani bluesa z całej Polski. W tym roku przed ostrowską publicznością zaprezentowali się m.in.: Magda Piskorczyk, a gwiazdami byli – Duke Robillard z zespołem, Anthony Gomes, Kenny Neal. Program tegorocznego festiwalu uzupełniała cała plejada zdolnych, młodych zespołów i wykonawców z kręgu różnych odmian bluesa.

W listopadzie odbył się najmłodszy OCK-owski festiwal OCK ,,Mazel Tov”, w tym roku zaprezentował różne odcienie muzyki żydowskiej. Zagrali na nim m.in.: Łukasz Lach, Ola Bilińska z projektem ,,Libelid” oraz Symcha Keller, festiwalowi towarzyszyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem ,,Lokalna społeczność żydowska”.

 

Klasyka, także w plenerze

Muzyka klasyczna wybrzmiewa na dorocznym Międzynarodowym Festiwalu ,,Chopin w barwach jesieni”, który organizuje Stowarzyszenie ,,Wielkopolskie Centrum Chopinowskie-Antonin” w Ostrowie, OCK oraz kaliski CKiS. Rezydentem tegorocznej edycji był pianista Eric Lu, ale publiczność zapamięta też koncerty w wykonaniu pań: Eki Bokuchavej, Beaty Bilińskiej czy Marty Wryk. Festiwal zainaugurowali filharmonicy poznańscy pod dyr. Łukasza Borowicza, wraz z którymi wystąpili pianiści: Piotr Sałajczyk, Joanna Ławrynowicz i Eric Lu.

W Ostrowie rozbrzmiał też po raz 16. Ogólnopolski Festiwal ,,Ciemna Jutrznia”.

Warto wspomnieć o pojedynczych koncertach. Dużym wydarzeniem był, zorganizowany przez magistrat, 3. Wielki Koncert Miejski. Do Ostrowa przyjechali znani artyści Ewa Iżykowska oraz Kaludi Kaludov, a wystąpiła z nimi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Wydarzeniem był koncert utalentowanej pianistki Takako Takahashi. Ciekawy był koncert ,,Witamina B6”, którego pomysłodawcą był Andrzej H. Bączyk.

Ostrowskie Koło Towarzystwa im. F. Chopina także zaprosiło na kilka wydarzeń – m.in. na Majowy Salon w Antoninie, gdzie zagrał Artu’S Kwartet i pianista Piotr Zuchowski.

Przy okazji muzyki klasycznej warto wspomnieć o retransmisjach z wielkich scen operowych, organizowanych cyklicznie przez kino Komeda.

Na jazzowo

Choć w Ostrowie Jerzy Wojciechowski nie organizuje już festiwalu, to nadal goszczą za jego sprawą w naszym mieście jazzmani z najwyższej światowej półki w koncertowym cyklu ,,Jazz w Muzeum”. W kwietniu przyjechała do nas wielka gwiazda światowego formatu – Dianne Reeves. Jej koncert w kinie Komeda przyciągnął nadkomplet publiczności. Wcześniej, w marcu, gościła pianistka, wokalistka, kompozytorka Sarah McKenzie – uznawana za jedno z największych odkryć jazzowych ostatnich kilku lat. W maju zagrała legenda perkusji – wybitny artysta Billy Cobham, którego technika gry stała się wzorem dla wielu młodych perkusistów. We wrześniu zagrali: Adam Bałdych i Helge Lien Trio oraz duet Tomaszewski&Myrczek. Ten rok pod szyldem ,,Jazz w Muzeum” zakończył jeden z czołowych gitarzystów amerykańskich Dean Brown.

Jazzowe granie było też słychać na scenie OCK – m.in. za sprawą wspomnianego już Nigela Kennedy`ego. Walentynki były natomiast pretekstem do zaproszenia przez OCK wokalistę jazzowego Janusza Szroma, który zagrał wraz z Ostrowską Orkiestrą Koncertową pod dyr. Mariana Sikorskiego.

Kilka koncertów jazzowych zorganizował też Klub Stara Przepompownia. Zagrała tam legenda polskiego jazzu – Jan Ptaszyn Wróblewski. Koncert dał też Wojciech Mazzolewski, który przyjechał do nas ze swoim kwintetem.

Na jazzowo w czerwcu rozbrzmiała też ostrowska Fanaberia, a to za sprawą Piotra Wojtasika z kwintetem.

Na rockowo i nie tylko

Warto odnotować kilka koncertów, organizowanych przez OCK. W styczniu zagrał tam doskonale znany gitarzysta Antimos Apostholis oraz formacja Chango, towarzyszył im też Jan Gałach. W lutym – chyba już tradycyjnie – zagrał Maciej Balcar, który przyjechał ze swoim materiałem z płyty ,,Znaki”. Latem koncert dał Tymon Tymański, który solo wykonał utwory Beatlesów. W grudniu na „Gwiazdce z bluesem” wystąpił Andrzej „Makar” Makarewicz.

W MDK-u systematycznie odbywają się koncerty z szeroko rozumianego rocka w ramach cykli „Gitarownia”.

Nie zabrakło też pojedynczych koncertów o ostrzejszym brzmieniu. Takie organizują placówki prywatne i instytucje. Kilka ciekawych imprez na pewno należy odnotować w Klubie Stara Przepompownia, gdzie zagrali choćby: Fisz i Emade czy w Piwiarni u Bossmana, w której odbyło się wiele koncertów metalowych czy punkowych. Zdecydowanie koncertowa jest Fanaberia, w której niemal w każdy weekend rozbrzmiewa muzyka grana na żywo. W roku 2017 można tam było usłyszeć wiele gatunków muzycznych, od punk rocka (Sedes, Dezerter, Prawda), przez cover bandy (4 Szmery, Pled Zepchlim), bluesa (Cree), rocka (Kat, Oberchlesien, Nocny Kochanek), na rapie i hip hopie kończąc (Kleszcz&Dino, Nullizmatyk).

Spotkania ostrowskie

Na zakończenie warto wspomnieć o spotkaniach, których gośćmi są ostrowianie. Twórcy mają szansę szerzej się zaprezentować na spotkaniach ,,Wokół Sztuki. Rozmowa z…” w Młodzieżowym Domu Kultury. W tym roku z publicznością rozmawiali: Karol Walerowicz i Czesław Woś.

Systematycznie spotykają się kolekcjonerzy w ramach Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera, organizowanego przez Stowarzyszenie ,,Ocalić od zapomnienia”. Jednymi z gości spotkań byli m.in.: Artur Małecki czy Piotr Sitarz. Stowarzyszenie ma na swoim koncie także dużą imprezę – Dzień Kolekcjonera i kilka numerów kwartalnika ,,Kolekcjoner Ostrowski”.

Stałą publiczność ma także cykl Śladami Ostrowskich Globtroterów, organizowany przez Montownię Kreatywną. W tym roku odbyło się kilka takich spotkań. Wraz z 13 podróżnikami publiczność zwiedziła m.in.: Afrykę, Indie, Gruzję, Norwegię, Ekwador czy Australię.

Chóry w ruchu

W tym roku odbyło się też kilka koncertów, w tym i przeglądów, chóralnych. Była oferta dla młodych amatorów śpiewu zespołowego. A to za sprawą kolejnej Akademii Chóralnej – Śpiewającej Polski. Duży koncert – XXX Przegląd Chórów Południowej Wielkopolski – zorganizował Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr. Okazją do niego był jubileusz 125 lat amatorskiego ruchu muzycznego w Ostrowie. Wystąpiło na nim 12 chórów.

Ostrowskie chóry koncertowały – i to nie raz – poza Ostrowem. Chór Nauczycielski pod dyr. J. Lipińskiego na 10. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. Johanesa Brahmsa w Niemczech zdobył Złoty i Srebrny Dyplom, a prowadzona także przez tego dyrygenta młodzieżowa „Con Forza” dała w tym roku wielki koncert jubileuszowy i doczekała się swojej monografii. Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie pod dyr. Jerzego Wojtaszka koncertowało natomiast w Niemczech i Holandii.

Hanna Olejnik

 

 

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie