Rowerem do Michałkowa

Będzie ścieżka rowerowa od Piasków do Michałkowa i Lewkowa. W ramach inwestycji zostanie wybudowany też ciąg rowerowy na ul. Limanowskiego na odcinku od alei Słowackiego do Kaliskiej. Jak podkreśla starosta Paweł Rajski, jest duża szansa, że inwestycja zostanie oddana do użytku jeszcze przed wakacjami.     

06_limanowskiego_1

Kilka lat temu powstał pierwszy etap ścieżki rowerowej w Ostrowie wzdłuż ul. Limanowskiego – od al. Słowackiego do ul. Plażowej (wjazd na Piaski-Szczygliczka). Teraz uda się to zadanie przedłużyć. – To popularny kierunek wybierany przez rowerzystów, dlatego cieszymy się, że uda się dorzucić ponad sześciokilometrowy odcinek, który bezpiecznie doprowadzi cyklistów do Lewkowa i Michałkowa. Tak jak sobie życzą rowerzyści, ścieżka będzie mieć nawierzchnię asfaltową – mówił podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami starosta Paweł Rajski.

Budowa tej drogi dla rowerów jest jednym z elementów przygotowanego z miastem Ostrów projektu unijnego w ramach tzw. likwidacji niskiej emisji. Koszt inwestycji to ok. 3,7 mln zł, z czego ok. 3,2 mln zł Powiat Ostrowski pozyskał ze źródeł unijnych, a ok. pół miliona pochodzi z jego budżetu.

– Wszystkie przetargi na najważniejsze zadania ogłosiliśmy na początku grudnia. Opłaciło się to, bo  zmieściliśmy się w przygotowanych kosztorysach i teraz firmy mogą przystąpić do prac. Jesteśmy po rozmowach z wykonawcą. Mam nadzieję, że wskazany przez niego termin do końca czerwca zostanie zachowany i ścieżka zostanie oddana do użytku jeszcze przed wakacjami, przed głównym sezonem – powiedział starosta.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg przedstawił szczegółowe informacje o projekcie. Ścieżka usytuowana będzie po lewej stronie jezdni (od strony Ostrowa). – Wiedząc, że jest to trasa chętnie wykorzystywana przez pieszych, oni także będą oni mogli poruszać się po ścieżce. Tam, gdzie jest to możliwe, poza obszarem zurbanizowanym, zostanie ona odsunięta od jezdni i oddzielona pasem zieleni. Chciałbym bardzo podkreślić, że bardzo ważna w przygotowaniach była życzliwość mieszkańców, bo w wielu przypadkach konieczny był wykup gruntów – mówił Piotr Śniegowski.

Istotny jest także fakt, że w ramach inwestycji wybudowany zostanie także brakujący odcinek tej drogi dla rowerów w Ostrowie. Chodzi tutaj o odcinek ul. Limanowskiego – od al. Słowackiego w kierunku ul. Kaliskiej – do stacji Shell. Jeśli chodzi o samo skrzyżowanie Limanowskiego z alejami, tam na razie nie jest planowane wprowadzenie wydzielonego ruchu rowerowego. Na budowanym odcinku natomiast wg projektu mają powstać jednokierunkowe drogi dla rowerów po obu stronach – od alei w stronę Kaliskiej, ale do wysokości wjazdu na stację benzynową, gdzie powstanie przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów.

Podczas spotkania z dziennikarzami, które odbyło się w piąte, 2 lutego, starosta Paweł Rajski podkreślał, że ścieżka do Lewkowa jest wiodącym, ale nie jedynym projektem ścieżek lub ciągów pieszo-jezdnych, które w tym roku będą realizowane w powiecie. W ramach już pewnych środków w 2018 r. przybędzie blisko 13 km ścieżek, w tym na odcinkach: Kaczory-Baby, Strzegowa-Gostyczyna, Lamki-Gorzyce Wielkie. Ich realizacja jest możliwa dzięki funduszom pochodzącym z rządowego programu Rozbudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury drogowej oraz wsparciu budżetów samorządów: Odolanowa, Nowych Skalmierzyc i gminy Ostrów. (hol)


Co dla rowerzystów na drogach powiatowych w tym roku?

–  budowa drogi dla rowerów na odcinku Ostrów – Lewków – Michałków (6,2 km)

– przebudowa drogi Kaczory – Wierzbno – etap I: Kaczory – Baby (2,3 km)

– przebudowa drogi Strzegowa – Gostyczyna – etap I: od skrzyżowania z drogą do sali wiejskiej (2,3 km)

– budowa ciągu pieszo rowerowego Lamki – Gorzyce Wielkie (1,8 km)

06_limanowskiego_2

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie