Rozśpiewani młodzi

Chóry szkolne z Ostrowa i regionu wystąpiły na Koncercie Pieśni Patriotycznych „Ojczysty Dom” w I Liceum Ogólnokształcącym. Występ odbył się w ramach Ogólnopolskiego Programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”.

47_chory_3

Prezentacje chórów szkolnych z Ostrowa i regionu poprzedziło wspólne odśpiewanie hymnu „Śpiewającej Polski” – Doroty Kanafy. W koncercie wzięło udział 27 chórów szkolnych: 10 ze szkół podstawowych, 9 ze szkół gimnazjalnych i zespołów szkół oraz 8 ze szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu. W sumie 15 listopada w auli I LO w Ostrowie wystąpiło ponad młodych 800 wykonawców. Ale nie tylko oni – publicznie swoje wokalne umiejętności zaprezentowali też dyrygenci szkolnych chórów.

Warto podkreślić, że aż 10 występujących zespołów było z Ostrowa Wlkp., a cztery z gminy Ostrów Wlkp. I tak Ostrów reprezentowały: Chór „Gama” SP nr 5 pod dyr. Ireny Treski, Chór SP nr 7 pod dyr. Patrycji Pacyny-Matuszczak, Chór SP nr 9 pod dyr. Roberta Kaczorowskiego, Chór Gimnazjum nr 1 pod dyr. Danuty Wróbel, Chór Gimnazjum nr 4 i pod dyr. Hanny Lesiewicza i Leszka Łukawskiego, Chór „Chanson” I Liceum Ogólnokształcącego pod dyr. Marzeny Machały, Chór II LO pod dyr. Jana Szkudlarza, Chór III LO pod dyr. Renaty Pacyny, Chór Żeński IV LO pod dyr. Renaty Pacyny i Chór Zespołu Szkół Ekonomicznych pod dyr. Karola Zmyślonego. Z gminy Ostrów Wielkopolski wystąpiły: Chór SP w Lewkowie pod dyr. Marioli Lubońskiej, Chór „Con Grazia” SP w Szczurach pod dyr. Bernadetty Jaszczyk, Chór „Cantat Corde” SP w Gorzycach Wielkich pod dyr. Marcina Nowaka i Chór Gimnazjum w Lewkowie pod dyr. Marioli Lubońskiej.

Ponadto wystąpiły chóry szkolne z: Kalisza, Krotoszyna, Biadek, Pleszew, Zdun, Moskurni, Trzcinicy, Lasek, Ostrzeszowa.

Każdy z chórów zaprezentował dwa utwory patriotyczne, w tym jeden a cappella. W programie wykonano popularne pieśni legionowe m.in.: „Pierwszą kadrową”, „Przybyli ułani pod okienko”, oraz takie pieśni jak np.: „Jedenasty listopada”, „Moja Ojczyzna”, „Bo to jest Polska”. Koncert składał się z dwóch części, na zakończenie których wszystkie chóry wykonały utwór „Ojczysty dom” do muzyki A. Hetmana i do słów P. Losowskiego.

„Śpiewająca Polska” to Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych realizowany przez Narodowe Centrum Kultury przy wsparciu merytorycznym Międzynarodowego Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Warto zaznaczyć, że w regionie Ostrów Wielkopolski –południowa Wielkopolska w 2014 r. zostało zakwalifikowanych do programu „Śpiewająca Polska” 28 chórów szkolnych – najwięcej w skali ogólnopolskiej. Występom przysłuchiwała się komisja artystyczna w składzie: prof. Andrzej Ryłko z WPA UAM w Poznaniu, Jerzy Wojtaszek – Koordynator Regionalny  Programu „Śpiewająca Polska” i Andrzej Sobański – Koordynator Organizacyjny  Programu. Komisja po przesłuchaniu wszystkich chórów przyznała złote, srebrne i brązowe pasma muzyczne. – Bardzo dziękuję władzom samorządowym, beneficjentom programu, dyrektorom szkół, a w szczególności dyrygentom za wsparcie, zaangażowanie i serce, bo dzięki nim ten program nadal istnieje – mówi Jerzy Wojtaszek.

Koncert Pieśni Patriotycznych Chórów Szkolnych organizowany  jest ze środków NCK w ramach programu „Śpiewająca Polska” oraz przy wsparciu Miasta Ostrowa.

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie