Rubinowe gody OZPN GALERIA FOTO

Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej ma już czterdzieści lat. Z tej okazji w sobotnie popołudnie w Ostrowskim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala. Działacze, piłkarze oraz sympatycy futbolu nie tylko mogli spotkać się z dawnymi kolegami, ale i powspominać lata pracy.

15

– Nasza praca nie była łatwa, szczególnie w latach transformacji ustrojowej. Wówczas to obejmowałem stery OZPN-u i właśnie w tym momencie nastąpiło odcięcie środków finansowych z  federacji sportu. Tego typu organizacje przestały być wspierane przez państwo. Pamiętam, że wówczas brakowało nam pieniędzy na wszystko, ale jakoś sobie poradziliśmy, oczywiście nie było łatwo. A były momenty, że sami robiliśmy kanapki piłkarzom kadry okręgu, którzy jechali na mecze  – wspomina Andrzej Mroziński, prezes OZPN Kalisz.  – Dzisiaj działa się znacznie lepiej. Związek ma ponad 240 drużyn młodzieżowych w swoich strukturach. Także i kluby działają bardziej profesjonalnie. Za sprawą sukcesów reprezentacji i lepszej bazy piłkarskiej w miastach i nie tylko, dzieci i młodzież garną się do piłki nożnej. To napawa optymizmem. Stąd naszą rolą jest szkolenie trenerów, aby ci później pracowali z dziećmi – dodaje prezes Mroziński.

Podczas sobotniej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej czy też ościennych Okręgowych Związków Piłki Nożnej. –  OZPN Kalisz to solidny i prężnie działający związek w Wielkopolsce – mówił krótko Paweł Wojtala, prezes WZPN. Również Michał Listkiewicz, niegdyś prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, nie krył w trakcie swojego krótkiego wystąpienia słów pochwalnych pod adresem kaliskich działaczy i piłkarzy. – Przecież to dzięki OZPN Kalisz, którego byłem delegatem, zostałem prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Nigdy o tym nie zapominam – mówił z uśmiechem Listkiewicz.

Sam OZPN Kalisz – zdaniem wielu działaczy – ma się dobrze, a  jego prezes nie kryje, że piłka w byłym województwie kaliskim nadal będzie się rozwijać. –  Może nie mamy teraz zespołów w II lidze, ale obecnie KKS Kalisz jest bliski awansu. Również w czwartej lidze drużyny z Ostrowa będą walczyć o awans. Nie można również zapomnieć o zespołach z niższych klas. Tam też dzieje się dużo dobrego. Osobiście dopinguję działaczy z niższych klas, aby ich praca przynosiła jeszcze większe efekty – kończył Andrzej Mroziński.

Piłkarscy działacze  wspominali również swoich już nieżyjących przyjaciół, którzy przez lata działali na rzecz futbolu w regionie. – To już dwa pokolenia pracy wielu osób. Dlatego też należy pochylić czoła przed wieloma osobami. Teraz przed nami kolejne lata pracy. Osobiście cieszę się, że piłka w regionie się rozwija i to naprawdę widać. Dodatkowo w poszczególnych klubach jest coraz więcej młodych osób, które zaczynają działać. Udaje się łączyć doświadczenie z młodością. W naszym okręgu już są dwudziestolatkowie, którzy z powodzeniem prowadzą piłkarskie kluby jako prezesi – mówił Piotr Kościelny, wiceprezes WZPN.

Po zakończeniu obchodów 40-lecia OZPN Kalisz wszyscy jego uczestnicy nie kryli, że wierzą, iż piłka w regionie będzie się dalej rozwijać, a piłkarscy kibice doczekają się zawodników w regionie, którzy zagrają w reprezentacji Polski seniorów. –  Mam nadzieję, że tak będzie. Już od dawna żaden piłkarz z naszego regionu nie zagrał w kadrze seniorów Polski – zakończył Mariusz Kwiecień, wiceprezes TP Ostrovii 1909. (gg)

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie