Rusza Ostrowianin Roku 2018. Jubileuszowa edycja najstarszego plebiscytu.

Zaczynamy kolejną edycję plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku. W tym roku przypada szczególna – bo jubileuszowa –  25. edycja najstarszego w  regionie plebiscytu tego typu. Tradycyjnie, wybierać będziemy Ostrowianina Roku oraz Wydarzenia Roku: Społeczne, Sportowe, Kulturalne, Gospodarcze oraz Młodey Talent Roku. Dziś przypominamy zasady i zamieszczamy pierwszy kupon,  zachęcając do umieszczenia na nim swoich propozycji.

 

 

Ostrowianin Roku to organizowany od 1993 roku najstarszy i jeden z najbardziej prestiżowych plebiscytów w południowej Wielkopolsce, podczas którego mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego nagradzają swoich wybitnych mieszkańców honorowym tytułem Ostrowianina Roku. Laureaci tytułu to osoby, które swoim dorobkiem, sukcesami, autorytetem i osiągnięciami zasłuży na największe uznanie lokalnej społeczności.

 

Parada laureatów

Co roku, najwięcej emocji budzi kategoria: Ostrowianin Roku. W długiej historii Plebiscytu Ostrowianami Roku zostawali darczyńcy kultury, sportu, przedsiębiorcy, działaczka sportowa, animatorzy kultury, artyści, duchowny, trener sportowy, a także lekarz, społecznik, samorządowiec, czy karateka. Wyłom w tej tradycji został dokonany rok temu, gdy laureatem prestiżowego tytułu został Ryszard Chmielina – społecznik, ekolog, znany propagator walki o czystsze powietrze w Ostrowie.

 

 

 Jednym z bardzo ważnych zadań plebiscytu jest ukazanie szerokiego spectrum życia Ostrowa Wielkopolskiego w roku poprzedzającym głosowanie. Dlatego wybierane są także Wydarzenia Roku w kategoriach: Społeczne, Kulturalne i Sportowe, a od 2010 roku również Wydarzenie Gospodarcze oraz Młody Talent Roku. Często bywa, że tylko w  jednej kategorii otrzymujemy kilkadziesiąt propozycji,  więc jest z czego wybierać!

To dla nas bardzo ważne,  bo choć – ze zrozumiałych względów  – największy splendor spływa na laureatów, to już sama nominacja w każdej z kategorii jest ogromnym wyróżnieniem.

Ten trend chcemy również utrzymać w bieżącej edycji.

 

Plebiscytowe zasady

Zasady Plebiscytu są od lat stałe, choć co jakiś czas staramy się je modyfikować, by dostosować się do zmieniających realiów. Przecież zaczynaliśmy w czasach, kiedy nikomu nie śniły się internetowe media społecznościowe. Ba, z początku lat 90. Internet  w Polsce był w powijakach i niewielu wtedy przewidywało, jak bardzo wpłynie na nasze życie – w tym również na nasz Plebiscyt.  

 W Ostrowianine Roku podstawowe zasady są jednak stałe. Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym każdy: osoba fizyczna, organizacja, instytucja, grupa nieformalna itp. może zgłosić swojego kandydata do każdej z kategorii. Kandydatury można zgłaszać na kuponach z „Gazety Ostrowskiej”, drogą mailową, przez media społecznościowe – stronę Ostrowianin Roku na Facebooku.

Wszystkie propozycje są przedstawione Kapitule Plebiscytu, tworzonej przez organizatorów oraz laureatów tytułu Ostrowian Roku z lat poprzednich. Kapituła wybiera spośród wszystkich zgłoszonych propozycji do 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz od 2. do  5. nominowanych w kategoriach Wydarzeń Roku: Społecznej, Sportowej, Kulturalnej, Gospodarczej oraz kategorii Młodego Talentu Roku.

 Wtedy zaczyna się II etap Plebiscytu, podczas którego oddaje się głosy na konkretne osoby i propozycje wydarzeń. W II etapie głosować można na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez system SMS. Jeden kupon to jeden głos, podobnie z SMS-ami. O zwycięstwie decyduje liczba otrzymanych głosów, po zsumowaniu oddanych głosów z kuponów i SMS.

Plebiscyt kończy się galą finałową, na której uroczyście ogłoszone zostają wyniki. Finał uświetniają występy najwybitniejszych artystów wywodzących się z Ostrowa Wielkopolskiego, między innymi: Big Band Powiatu Ostrowskiego, Saxodeon, Maciej Balcar, zespół baletowy „Gwiazda”, Czarno-Czarni, Maja Gawłowska, Michał Kaczmarek, Agnieszka Greinert i inni. 

Plebiscyt odbywa się pod patronatem przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Laureat otrzymuje na scenie efektowną, mosiężną statuetkę, a laureaci poszczególnych kategorii Wydarzeń Roku otrzymują pamiątkowe nominacje.

Plebiscyt organizuje Stowarzyszenie „Strefa Kultury”, które zaprasza do Komitetu Organizacyjnego przedstawicieli „Gazety Ostrowskiej”, Urzędu Miejskiego i mediów patronackich.

Wybierzmy razem Ostrowianina Roku ! (jw)

 

 

Terminarz plebiscytu Ostrowianin Roku 2018

I Etap – Przyjmowanie kandydatur do poszczególnych kategorii

–  do 15 lutego  2019, do godz. 15.30 – zgłaszanie kandydatów do I etapu

–  15 lutego 2019, godz. 15.30 posiedzenie Kapituły Konkursu, wybór nominowanych

 

II Etap – Głosowanie, od 20 lutego do 20 marca przyjmowanie kuponów i SMS-ów (do godziny 24.00)

  1. Ostrowianin Roku 2018
  2. Wydarzenie Gospodarcze Roku 2018
  3. Wydarzenie Kulturalne Roku 2018
  4. Wydarzenie Społeczne Roku 2018
  5. Wydarzenie Sportowe Roku 2018
  6. Młody Talent Roku 2018

III Etap – Gala finałowa, ogłoszenie wyników plebiscytu

– 22 marca (piątek) 2019, Ostrowskie Centrum Kultury, godz. 18.00

 

Tak było na finałowej gali poprzedniej edycji Ostrowianina Roku 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie