Rysy na powierzchni

 – Interesuje mnie poszukiwanie piękna w niedoskonałości. Powierzchnia wtedy staje się ciekawa, kiedy pojawiają się na niej rysy, bruzdy, siatka zmarszczek – mówi o swoich pracach z cyklu ,,Szczeliny” Iwona Trzcińska. Ostrowianka właśnie pokazała je na wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej.

trzcinska

Wernisaż wystawy miał miejsce w piątek, 2 marca, w GSW. Ostrowianka Iwona Trzcińska pokazała na niej swoje najnowsze prace: 10 malarskich i 9 rysunków. Te pierwsze są w formacie 140×70. Kto zna twórczość ostrowianki, nie zaskoczy go to, że są to prace abstrakcyjne. Lekkim zaskoczeniem może być natomiast kolor, po który tym razem sięgnęła Iwona Trzcińska. Oczywiście, nie jest to kolor ,,krzyczący”, ostry, żywy. Na jej obrazach z cyklu ,,Szczeliny” dominują barwy nasycone, głębokie, nieraz artystka zestawia ze sobą dwie barwy, zdecydowanie jednak stawia na odcienie jednej. Malarka jako główny środek wyrazu stawia właśnie na kolor, jej prace są abstrakcyjne, ale trudno na nich wyodrębnić jakieś kształty, formy. Działa kolor, nałożony nierównomiernie na powierzchnię obrazu, a gdy podejdziemy bliżej zobaczymy na nim różnorodne przetarcia, prześwity, czasem przenikania barw. Właśnie owe tytułowe ,,Szczeliny”. – Od pewnego czasu interesuje mnie poszukiwanie piękna w niedoskonałości w myśl zasady, że powierzchnia wtedy staje się ciekawa, kiedy pojawiają się na niej rysy, bruzdy, siatka zmarszczek. Tytułowe szczeliny są związane z zaburzeniem pozornego ładu, doskonałości – mówiła podczas wernisażu Iwona Trzcińska.

trzcinska2

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie