Samorząd dla biznesu – spotkanie Marzeny Wodzińskiej z ostrowskimi przedsiębiorcami

Marzena Wodzińska – członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego spotkała się w Ostrowie Wielkopolskim z przedsiębiorcami skupionymi w Izbie Przemysłowo-Handlowej Południowej Wielkopolski. Mówiła głównie o działaniach samorządu wojewódzkiego wspierających biznes, a także o nowopowstałym Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, którego organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 wodzinska

 

Foto: Marzena Wodzińska zapowiedziała swoją aktywność również w innych rejonach Wielkopolski, tworząc cykl wizyt pod nazwą „Samorząd dla biznesu”

 Głównymi tematami poruszanymi podczas spotkania była współpraca zagraniczna, współpraca biznesu z edukacją, ekonomia społeczna jako obszar działań CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) oraz możliwość skorzystania z różnych źródeł finansowania w ramach projektów WRPO (Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

M. Wodzińska podkreślała, że wielopolskie przedsiębiorstwa mogą korzystać z szerokiej współpracy zagranicznej z partnerami regionalnymi w krajach Europy, Azji, czy Afryki. Działania Samorządu w obszarach internacjonalizacji, innowacyjności oraz przedsiębiorczości pod nazwą „Wielkopolska Moc Możliwości” dają lokalnym firmom możliwość uczestnictwa w targach i wizytach oraz wsparcie w eksporcie i inwestycjach zagranicznych.

Podczas spotkania Marzena Wodzińska zwróciła również szczególną uwagę na działania ukierunkowane na zaspakajanie potrzeb rynku pracy, przedstawiając działalność Centrów Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w 5 ośrodkach Wielkopolski: Poznaniu, Kaliszu, Koninie, Lesznie oraz Pile.

– Rola Centrów jest kluczowa w procesie współpracy biznesu ze szkołami – podkreślała w swoim wystąpieniu – Dzięki tym jednostkom chcemy przyspieszyć proces kształcenia i ostatecznie zatrudniania specjalistów odpowiadającym faktycznemu zapotrzebowaniu ze strony przedsiębiorstw. Centra kompleksowo wspierają ten proces, począwszy od doradztwa zawodowego na poziomie przedszkoli, szkół podstawowych, branżowych, a nawet uczelni wyższych, poprzez edukację rodziców, skończywszy na organizowaniu klas patronackich, wizyt studyjnych w firmach, czy nawet kursów kwalifikacyjnych, na które jest w danym momencie zapotrzebowanie – mówiła marszałek Wodzińska.

 Ciekawym punktem spotkania okazał się również temat ekonomii społecznej w rozumieniu działań CSR, które wielkopolskie firmy w sporym stopniu realizują. Dzięki temu modułowi spotkania ostrowscy przedsiębiorcy mogli uzyskać praktyczne informacje na temat tworzenia przyzakładowych spółdzielni socjalnych, a także źródeł finansowania tych przedsięwzięć. (jw)

 

Czytaj również w papierowym wydaniu Gazety Ostrowskiej 

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie