Sesja absolutoryjna w powiecie ostrowskim: jednogłośnie na ,,tak”

Niespodzianek nie było. Zarząd powiatu ostrowskiego z absolutorium. Radni jednogłośnie byli na ,,tak” wobec wykonania budżetu w minionym roku.

27_absolutorium_1

Ostatnia sesja powiatowa, która odbyła się w miniony piątek, 30 czerwca, była bardzo ważna, bo absolutoryjna. – Przy każdym budżecie ważne jest utrzymanie dyscypliny finansowej. Udaje nam się zmniejszać zadłużenie. Są pokusy, by zwiększać wydatki majątkowe, ale my musimy dopasować je do naszych finansowych możliwości – mówił przed głosowaniem nad absolutorium dla zarządu powiatu starosta Paweł Rajski.

Starosta w prezentacji omówił najważniejsze inwestycje z minionego roku. Podkreślał zwłaszcza te poniesione dla ostrowskiego szpitala, w oświatę czy w drogi.

Dochody w minionym roku wyniosły blisko 140 mln zł, a wydatki ok. 136,5 mln zł. Wydatki majątkowe – prawie 13,5 mln zł, w tym ze środków własnych ok. 10,3 mln zł. Powiat na inwestycje pozyskał ok. 3,1 mln zł, a w sumie wszystkich pozyskanych pieniędzy z zewnątrz (krajowych i unijnych) było prawie 5,5 mln zł. Wynik finansowy za 2016 r. to nadwyżka w kwocie ok. 3,1 mln zł. Zadłużenie powiatu wynosi obecnie ponad 31 mln zł, a więc – jak podkreślał na sesji starosta Rajski – zmniejszyło się  w ciągu pięciu lat już o 36 proc. (z ponad  48 mln zł).

Kluby radnych – PO, PiS i PSL – pozytywnie wyraziły się o realizacji ubiegłorocznego budżetu, toteż samo głosowanie nie było niespodzianką. Wszyscy radni byli na ,,tak” w głosowaniu nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi powiatu. – Zadania zostały zrealizowane, a dla mnie ważne jest to, że wykonaliśmy je wspólnie. Praca w samorządzie to gra zespołowa, za co dziękuję radzie i za to też, że nie ma podziałów na prawo, lewo, na środek, że jesteśmy tutaj – w radzie powiatu drużyną – mówił nie kryjąc zadowolenia starosta Paweł Rajski. (hol)

Fot. (hol)

27_absolutorium_2

 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie