Specjalna jubilatka

Zespół Szkół Specjalnych obchodził jubileusz 70-lecia. Z tej okazji szkoła wydała m.in. książkę, a dla gości zaserwowała ,,Koncert na ścianie” i specjalny program w Ostrowskim Centrum Kultury.

42_jubileusz_1

Szkoła przy ul. Kościuszki na przestrzeni lat przeszła wiele zmian i nie chodzi tutaj tylko o gruntowny remont budynku i boiska czy budowę nowe sali gimnastycznej i sali widowiskowej. Obecnie ZSS ciągle wdraża nowe technologie w sposób prowadzenia zajęć, dba o rozwój i aktywizację każdego ucznia. Szkoła działa też aktywnie w środowisku lokalnym organizując szereg imprez, w których udział biorą zarówno uczniowie, jak i mieszkańcy miasta i powiatu. – Nasza szkoła jest nie tylko specjalna – jest wyjątkowa. Tutaj od 70 lat kontynuujemy to, co zapoczątkowała Maria Grzegorzewska, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce: wyzwalamy aktywność, stwarzamy warunki do rozwoju i kształtujemy poczucie własnej wartości dzieci, o wyjątkowych potrzebach edukacyjnych. Życiowa podróż naszych uczniów i wychowanków może nie jest najłatwiejsza, ale staramy się, by była własna i piękna – mówi dyrektorka ZSS Beata Serbakowska.

W tym roku szkoła obchodzi jubileusz 70-lecia. Obchody rozpoczęły się we wtorek, 10 października. Tego dnia wieczorem odbył się „Koncert na ścianie”. Koncert nietypowy, bo zabezpieczeni alpinistycznymi linami muzycy, działający pod kierunkiem Ryszarda Bazarnika, zagrali koncert wbrew prawu grawitacji – stojąc na pionowej scenie. Szeroko pojętego world music, kompozycji członków zespołu inspirowanych tradycją Afryki, Jamajki,  Karaibów, Andaluzji i Bliskiego Wschodu wysłuchało dość spore grono mieszkańców Ostrowa.

Z okazji jubileuszu w środę, 11 października, odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Edwarda Janiaka w ostrowskiej konkatedrze. Tego samego dnia, w budynku szkoły, odbyła się konferencja „ Janusz Korczak w interpretacji teraźniejszości wychowawczej”. W panelach dyskusyjnych wystąpili m.in. naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz przedstawiciele Polskiego Komitetu Korczakowskiego w Warszawie.

Bogata część artystyczna, wiele życzeń oraz gratulacji, tort okolicznościowy – tak w skrócie można powiedzieć o tym, co działo się w czwartek, 12 października, w Ostrowskim Centrum Kultury podczas oficjalnej uroczystości obchodów. Jubileusz był okazją, by podziękować byłym dyrektor szkoły, obecnym pracownikom, rodzicom oraz wszystkim, z którymi przez wiele lat szkoła współpracowała i z którym pracuje na co dzień. Na ręce dyrektor Beaty Serbakowskiej spłynęły rzesze gratulacji życzeń i podziękowań.

Szkoła z okazji swojego święta wydała okolicznościową pieczęć, pocztówkę oraz niezwykłą książkę „Fruwający chłopiec” – opowiadanie o świecie niepełnosprawnego chłopca widzianym jego oczami autorstwa nauczycielki ZSS Edyty Więckowiak. Obchody 70-lecia zakończyło zwiedzanie budynku szkoły i spotkania towarzyskie.

42_jubileusz_2

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie