Sprzęt od WOŚP w ostrowskim szpitalu

Widok orkiestrowych serduszek jest w ostrowskim szpitalu codziennością. W ciągu lat od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do naszego szpitala trafił sprzęt głównie na: neonatologię, szpitalny oddział ratunkowy, pediatrię i geriatrię. I to sprzęt nie byle jaki – nowoczesny, często wysokospecjalistyczny, dzięki któremu komfort leczenia i opieki jest znacznie wyższy.

 02_wosp_szpital_3

Nie ma dnia, by w ostrowskim szpitalu lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni nie korzystali ze sprzętu od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. A trafiło go do nas całkiem sporo. To nowy sprzęt, nowoczesny, wysokiej klasy. Dzięki niemu niektóre oddziały – jak np. neonatologia i geriatria – mogły w opiece i leczeniu pacjenta dokonać kroku o 30-40 lat do przodu.

W sumie w ciągu kilkunastu lat – od 1999 r. do 2017 r. – WOŚP przekazała ostrowskiemu szpitalowi sprzęt za ponad dwa miliony złotych. Trafił on m. in. na: laryngologię, neonatologię, pediatrię, geriatrię czy Szpitalny Oddział Ratunkowy. Na laryngologii opatrzone czerwonym serduszkiem Wielkiej Orkiestry są m.in.: zestawy endoskopowe, aparaty do przesyłania danych, mikroskop. Na neonatologii chociażby: respiratory stacjonarne i oscylacyjne, inkubatory hybrydowe, stanowisko do nieinwazyjnego wspomagania oddechu noworodka. Supernowoczesny, w pełni wyposażony inkubator hybrydowy na neonatologię przywiózł w maju minionego roku sam Jurek Owsiak. Podkreślał wówczas, że kupowany sprzęt jest przede wszystkim zasługą wszystkich, którzy w akcję corocznych zbiórek się angażują, a Fundacja zajmuje się jedynie ich rozdziałem. – Społeczeństwo obywatelskie przynosi najlepsze efekty. Pomagamy wszyscy. To nie jest tak, że ile zbierzemy w Ostrowie, tyle dostaniemy. Pomagacie innym, a do Ostrowa i tak przyjeżdża cenny i nowoczesny sprzęt – mówił wtedy w ostrowskim szpitalu Jurek Owsiak.

Dzisiaj dyrektor szpitala Dariusz Bierła podkreśla: – Sprzęt i aparatura medyczna, które w ciągu ostatnich kilkunastu lat trafiły do naszego szpitala z Fundacji Jurka Owsiaka, pozwoliły na obdarowanych oddziałach na skok cywilizacyjny w XXI wiek w zakresie diagnostyki i leczenia naszych najmniejszych pacjentów i seniorów. Bez pomocy Fundacji nie byłoby dzisiaj możliwości takiego rozwoju neonatologii, chirurgii dziecięcej czy pediatrii. Cieszy nas również to, że nasz oddział neonatologiczny jako jeden z kilku w Polsce otrzymał nazwę im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi szef ZZOZ w Ostrowie.

SOR z serduszkiem

Wiele sprzętu od Orkiestry trafiło na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Oznaczone serduszkiem są m. in. kardiomonitory, zestaw do trudnej intubacji, wózki do transportu chorych. – Sprzęt, który dostaliśmy do WOŚP, nie byłoby nam łatwo pozyskać. Jest drogi, bo to wyższa półka specjalistyczna. Bardzo przydane są na przykład kardiomonitory – służą nie tylko do monitorowania czynności serca, ale też do pomiaru saturacji, ciśnienia, temperatury czy tętna – mówi oddziałowa na ostrowskim SOR Lucyna Szymankiewicz.

Skok w przyszłość

Za sprawą WOŚP dokonała go, śmiało można powiedzieć, ostrowska geriatria. W 2014 r. trafiło tam 20 nowych łóżek ze stolikami, są tam m.in.: kardiomonitory, pompy infuzyjne, inhalatory wysokiej klasy, oprzyrządowanie do przyłóżkowej rehabilitacji, wózki do toalety. Stare, twarde, niewygodne materace zastąpiły nowoczesne, przeciwodleżynowe, które są sukcesywnie wymieniane, gdy się zużyją. Jak podkreśla kierowniczka geriatrii, dzięki temu sprzętowi oddział w ciągu raptem kilku lat zrobił duży skok do przodu. – Podwyższyła się jakość i standard opieki. Wszystkim jest lepiej – pacjenci są zadowoleni z wygodnych łóżek, które można dostosować do wzrostu pacjenta, personel średni, bo opieka jest łatwiejsza, nie ma problemu z materacami przeciwodleżynowymi, z przenoszeniem pacjentów, z myciem ich – mówi kierowniczka oddziału geriatrycznego Katarzyna Pawlik.

Hanna Olejnik

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie