Stało się. Starosta Rajski i radni powiatowi wykluczeni z Platformy Obywatelskiej.

Decyzją Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej,  sześcioro radnych powiatowych: Dariusz Berek, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Paweł Rajski i Maria Tomaszewska zostało wykluczonych z szeregów partii. To efekt zawarcia przez radnych – wbrew stanowisku władz PO – nieformalnej koalicji w Powiecie Ostrowskim z radnymi Prawa i Sprawiedliwości.

 

Radni powiatowi startujący z komitetu Koalicji Obywatelskiej zostali wykluczeni z partii. Foto: (jw)

 

Przypomnijmy, że w 27.osobowej Radzie Powiatu Ostrowskiego Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej  i Nowoczesnej zdobyła 11 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 8, KWW Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat – 5, a PSL – 3 mandaty. Jak widać, koalicyjnej „drużynie Rajskiego” do większości wystarczyłoby by zawarcie sojuszu tylko z PSL-em, ale radni startujący z komitetu Koalicji Obywatelskiej mieli inne zamiary.

Część wybranych z Koalicji Obywatelskiej radnych opowiadała się już tuż po wyborach za kontynuowaniem trwającej w powiecie ostrowskim dwie kadencje współpracy z Prawem i Sprawiedliwością.

Tymczasem, partyjne władze obu partii: PO i Nowoczesnej, dały wyraźny sygnał, że w obecnej sytuacji nie widzą możliwości dalszej współpracy z PiS-em na żadnym szczeblu, również powiatowym.

 Przez kilka tygodni trwały gorączkowe konsultacje polityczne radnych powiatowych z władzami Platformy. W Ostrowie był specjalnie w tej sprawie przewodniczący wielkopolskich struktur Platformy Obywatelskiej, Rafał Grupiński, który przekazał, iż kierownictwo PO stanęło twardo na stanowisku braku zgody na koalicję z PiS-em. Powiatowi radni byli innego zdania.

 Podczas inauguracyjnej sesji Rady Powiatu Ostrowskiego dotychczasowy przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego i członek PO, Andrzej Leraczyk przedstawił w imieniu swoim i pozostałych radnych z Koalicji Obywatelskiej zaskakujące oświadczenie.  

– W związku z brakiem akceptacji dla szerokiego porozumienia w Radzie Powiatu Ostrowskiego obejmującego radnych wybranych z list Koalicji Obywatelskiej,  Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości, informujemy, że radni powiatowi wybrani z listy Koalicji Obywatelskiej będący członkami Platformy Obywatelskiej tj. Dariusz Berek, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Paweł Rajski i Maria Tomaszewska złożyli z  dniem 15 listopada 2018 do władz Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej w Poznaniu pismo o zawieszeniu swojego członkostwa. Wyżej wymienieni radni dołączyli do radnych: Tomasza Bruckiego, Michała Ciupki,  Damiana Grądzielewskiego, Sylwii Nowickiej, Tomasza Ziąbki i utworzyli Klub radnych „Samorządny Powiat” – odczytał z kartki przygotowane wcześniej oświadczenie radny Leraczyk. To właśnie on został przewodniczącym nowego klubu secesjonistów, a wiceprzewodniczącą została radna Maria Tomaszewska.

Takie rozwiązanie to było polityczne „trzęsienie ziemi” w powiecie ostrowskim. Wszyscy wymienieni radni startowali bowiem z koalicyjnego komitetu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. 

W efekcie, kierownictwo Platformy Obywatelskiej spełniło swoje wcześniejsze zapowiedzi. Zarząd Krajowy partii zadecydował o wykluczeniu sześciorga radnych: Dariusza Berka, Marka Ewiaka, Andrzeja Knopińskiego, Andrzeja Leraczyka, Pawła Rajskiego i Marii Tomaszewskiej,  z szeregów Platformy Obywatelskiej.

 

WIĘCEJ W ŚRODOWEJ GAZECIE OSTROWSKIEJ

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie