Strażacki jubileusz – 70 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Lamkach GALERIA FOTO

W Lamkach w niedzielę, 10 czerwca, uroczyście świętowano jubileusz 70-lecia istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Z udziałem władz gminy i zaproszonych gości oraz pocztów sztandarowych jednostek OSP z całej Gminy Ostrów Wielkopolski przeprowadzono uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia wyróżniającym się strażakom.

 DSC_6856

 

 

Obchody jubileuszu rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich. Po nabożeństwie poczty sztandarowe jednostek OSP z całej Gminy Ostrów Wielkopolski przemaszerowały na plac przed remizą strażacką w Lamkach, gdzie odbyła się zasadnicza część uroczystości.

Przewodniczył jej prezes OSP w Lamkach Marek Borowczyk. Po powitaniu gości raport Komendantowi Gminnemu OSP Wiesławowi Janosiowi złożył dowódca uroczystości Roman Frąszczak.

Po raporcie uroczyście podniesiono flagę narodową i odśpiewano hymn.

Referat okolicznościowy o 70-letniej historii OSP w Lamkach wygłosił Krzysztof Plewka.

Zasłużonym strażakom wręczono medale uznania oraz medale za wysługę lat. Otrzymali je: Krzysztof Plewka (5 lat), Adam Wierzyk (25 lat), Andrzej Urbaniak (30 lat), Edward Kurzaj (30 lat), Antoni Anioł (40 lat) i Józef Wierzyk (55 lat).

Uroczystość zakończyła defilada pocztów sztandarowych oraz poczęstunek.

 Ochotnicza Straż Pożarna w Lamkach została założona 8 marca 1948 roku. Inicjatorem powołania jednostki był sołtys Stanisław Gościniak. Pierwszym prezesem jednostki został wybrany Władysław Woźniak, a skarbnikiem Eugeniusz Ciesliński.

W roku 1955 przystąpiono do budowy strażnicy OSP, która została ukończona rok później. W kolejnych latach straż w Lamkach stopniowo uzupełniała swoje wyposażenie, niosąc przy tym pomoc miejscowej ludności w różnych trudnych sytuacjach. Strażacy z Lamek często i sukcesami występowali także w zawodach pożarniczych różnego szczebla.

Ważnymi wydarzeniami w historii OSP w Lamkach było również oddanie do użytku remizy strażackiej i budowa świetlicy, zapoczątkowana w roku 2003.

W pierwszej dekadzie XXI wieku jednostka wzbogaciła się także o samochód bojowy, ufundowany przez PKN Orlen.

Według stanu na rok 2015 jednostka OSP w Lamkach liczyła 36 mężczyzn, 2 kobiety oraz po jednym członku wspierającym i honorowym.

Samorząd gminny regularnie dba o wyposażenie strażackie infrastrukturę jednostki. Podczas uroczystości zauważył to między innymi: Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim Roman Matecki, który na ręce Wójta Gminy Ostrów Wielkopolski złożył gratulacje za pomoc i „gospodarską rękę” dla strażaków.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

CZYTAJ RÓWNIEŻ W WYDANIU PAPIEROWYM GAZETY OSTROWSKIEJ 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie