Strażacy prawdzili, co potrafią – FOTO, VIDEO

12 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy Ostrów Wielkopolski oraz jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej – razem ponad 80 strażaków – wzięło 25 kwietnia udział w gminnych manewrach pożarniczych. W lesie niedaleko Lamek sprawdzano między innymi, jak strażacy radzą sobie z usuwaniem przeszkód naturalnych z drogi, ratowaniem poszkodowanych w wypadku oraz przy zdejmowaniu gniazd szerszeni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manewry rozpoczęły się od odprawy i meldunku, który komendant gminnej OSP Wiesław Janoś złożył komendantowi powiatowemu PSP w Ostrowie Andrzejowi Morcie.

– Takie manewry odbywamy zazwyczaj raz do roku. Dziś bierze udział połowa strażaków z terenu naszej gminy. Każdy wykonuje to, w czym się specjalizuje, wykorzystując do tego dostępny sprzęt – mówi W. Janoś.

Pierwsze zadanie polegało na usunięciu kilku zwalonych drzew. Doskonale z tym zadaniem poradzili sobie strażacy ze Świeligowa i Topoli.

Kilkaset metrów dalej na strażaków czekało zadanie uwolnienia poszkodowanych w wypadku drogowym. Trzeba było z rozbitego i przygniecionego przez upadające drzewo auta wyciągnąć „poszkodowanych”. Specjalizujący się w ratownictwie technicznym strażacy z Czekanowa najpierw odcięli dach starego golfa i udrożnili drogę dla ratowników medycznych z Wtórku.

Podczas manewrów strażacy ćwiczyli również podawanie strumienia wody do palącego się obiektu, a także usuwanie z wysokiego drzewa gniazda szerszeni.

– Jestem zadowolony z poziomu wyszkolenia naszych strażaków. Gmina nie szczędzi środków, by z roku na rok, sukcesywnie wymieniać ich sprzęt na coraz bardziej nowoczesny i sprawny. Dzięki temu nie raz mieszkańcy mogli liczyć na pomoc strażaków  OSP – podsumował manewry wójt gminy, Piotr Kuroszczyk. Tekst i foto: (jw)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie