Świat lalek w ratuszu

Świat lalek zagościł od 11 marca w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na nową wystawę z pewnością chętnie wybiorą się, wraz ze swoimi rodzicami, najmłodsi mieszkańcy. Wielu milusińskich zjawiło się już na wernisażu. Dla starszych ostrowian to doskonała okazja, by przypomnieć sobie czasy dzieciństwa.

11

Wystawę przygotowano ze zbiorów krotoszyńskiej kolekcjonerki Anny Ziembińskiej. Liczą one ponad 200 lalek, z czego w muzeum możemy podziwiać około 160. Najstarsze z nich pochodzą z lat 60. i 70. XIX wieku. Oprócz samych eksponatów i technologii wykonania można podziwiać również wzornictwo. Lalki są bowiem odzwierciedleniem mody. Stylowe stroje lalek pokazują nam, jak ubierały się panie w poszczególnych epokach. Dużo późniejsze czasy reprezentują lalki Barbie, które zaczęły się pojawiać na rynku i zdobywać sobie ogromną popularność w latach 50. ubiegłego stulecia. Warto zwrócić uwagę na komplet lalek wykonanych własnoręcznie przez dziadka dla wnuczki w czasie okupacji hitlerowskiej, kiedy to dzieci były praktycznie całkowicie pozbawione jakichkolwiek zabawek. Po wielu latach wnuczka ta, już jako osoba dorosła, oddała te lalki do ostrowskiego muzeum. Uzupełnieniem wystawy są stylowe mebelki sypialne i kuchenne. To także ostrowskie akcenty, ponieważ na co dzień można je zobaczyć na stałej wystawie ,,W kuchni babuni”. Otwarcie wystawy było okazją do przypomnienia kaliskiej fabryki zabawek prowadzonej przez żydowskiego właściciela Adama Szrajera. Jej lalki także można obejrzeć w ratuszu. W 1939 roku, podczas wystawy światowej w Stanach Zjednoczonych, Szrajer podpisał kontrakt z menadżerem Shirley Temple, dzięki czemu wszystkie jego lalki miały wygląd tej małej gwiazdy kina niemego, a potem dźwiękowego. Co więcej, wszystkie stroje, które nosiła aktorka, miały na sobie także lalki, a nawet miały identyczne, kręcone włosy w kolorach blond, czarnym i rudym. Pamiętniki i reklamy z tamtych lat podają, że najbardziej pożądaną lalką przez dzieci była wówczas lalka Adama Szrajera, tak jak wiele lat później była to Barbie.

Czytaj również z środowym wydaniu Gazety Ostrowskiej

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie