Swingujący jubileusz big bandu – GALERIA

Big band Powiatu Ostrowskiego udowodnił koncertem jubileuszowym z okazji swojego 15-lecia, że jest gotowy do występów na najlepszych scenach w kraju. Podczas przekrojowego koncertu przypomniano projekty z muzycznymi gwiazdami, a także zaprezentowano nowe propozycje z udziałem zaproszonych gości. Komplet publiczności podziękował za to muzykom owacją na stojąco.

 BIG_BAND_1

Big Band Powiatu Ostrowskiego to swoisty ewenement. Choć działają już od 15 lat, to wciąż wielu słuchaczom w Polsce trudno zrozumieć, jak w mieście wielkości Ostrowa Wielkopolskiego może działać big band tej klasy.

Tajemnicę powodzenia ostrowskiego big bandu najlepiej zna jego pomysłodawca i lider, Robert Matuszewski. To on 15 lat temu przekonał ówczesnego starostę Andrzeja Derę, że warto przejąć muzyków z rozwiązywanych właśnie na fali szkolnych zmian strukturalnych orkiestr ZAP-owskich i innych, by wraz z innymi muzykami stworzyć nowy, wartościowy zespół. To dzieło kontynuowali kolejni starostowie, Włodzimierz Jędrzejak i Paweł Rajski, przy którym zespół świętuje dziś największe sukcesy artystyczne i organizacyjne.

 Big Band to mieszanka zawodowych muzyków i zdolnych amatorów, jak także samouków. Prowadzeni pod fachowym okiem Matuszewskiego, regularnie ćwiczą i podnoszą swój poziom, zadziwiając umiejętnościami muzycznymi na coraz to bardziej renomowanych scenach w Polsce i za granicą.

 Do największych osiągnięć zespołu można zaliczyć koncerty z muzycznymi gwiazdami pokroju Barbary Demerlein, Zbigniewa Namysłowskiego, Krystyny Prońko, Urosa Perica, Zbigniewa Wodeckiego, czy Piotra Wojtasika.

Ostrowski big band wziął także udział w koncercie „10 fortepianów i Big Band” zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Muzyki (Kalisz 2010). W projekcie tym oprócz Big Bandu Powiatu Ostrowskiego koncercie udział wzięli: Filharmonia Kaliska oraz 10 pianistów z Europy, Japonii i Kanady. Całością dyrygował Robert Matuszewski.

,,Moc Big Bandów’’ to z kolei przedsięwzięcie realizowane wspólnie z Ostrowskim Centrum Kultury. Dotąd odbyły się trzy edycje koncertów z udziałem zaproszonych gwiazd min: Old Timers, Krystyny Prońko, Grzybowski Band, Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zespół ceni sobie także udział w projekcie ,,West side story’’, którego pomysłodawcą był Robert Matuszewski. Koncertem dyrygował Aleksander Maliszewski a wystąpiły chóry: Con Forza z Zespołu Szkół Muzycznych, Chór Nauczycielski oraz kwartet smyczkowy z Filharmonii Kaliskiej.

Big Band koncertował także w ramach Jazz w Muzeum z wybitnymi muzykami jazzowymi oraz reprezentował Powiat Ostrowski na Międzynarodowym Festiwalu Old Meeting Jazz „Złota Tarka’’ 2012.

 Niedzielny koncert pokazał, że big band wciąż podnosi swoje umiejętności. Muzycy grają z coraz większą pewnością siebie, swobodą interpretacyjną i odpowiednim dystansem. Do koncertu zaproszono śpiewających gości: Julię Jaszczyk i Lecha Popławskiego. Była nawet sekcja smyczkowa Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej, z którą big band zagrał kilka miesięcy temu znakomity koncert swingowy w Kaliszu.

Gazeta Ostrowska od początku życzliwie kibicuje temu niezwykłemu zespołowi, który co roku towarzyszy nam choćby podczas gali finałowej Plebiscytu Ostrowianin Roku. Jeśli mamy się wyróżnić wśród innych miast i powiatów w Polsce, to najlepiej to zrobić właśnie poprzez takie „perełki”, jak Big band Powiatu Ostrowskiego, który przez 15 lat swojego istnienia stał się jedną z najlepszych marek ostrowskiej kultury.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

 

 

Obecny skład Big Bandu Powiatu Ostrowskiego:

Robert Matuszewski – lider, sax,

Mateusz Fidyka, Wojciech Musiał, Marcin Banaszkiewicz, Norbert Wardawy – trąbki

Marek Nowakowski – klawisze,

Łukasz Nowicki, Marian Sikorski, Małgorzata Urbaniak (Bachorz), Bartek Grzesiek – sax

Przemysław Chmielewski, Tomasz Banasiak, Bartek Ławniczak, Olof Knochenhauer – puzon

Bartek Pilarczyk – perkusja

Mirosław Mądrzak – bas

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie