Tak w Lewkowie pamięta się o bohaterach z przeszłości. GALERIA

Bardzo uroczyście obchodzono w Lewkowie setną rocznicę odzyskania niepodległości oraz Powstania Wielkopolskiego. Z tych okazji przypomniano sylwetki powstańców pochodzących z tej niewielkiej miejscowości i lewkowskiej parafii.

Uroczystości rozpoczęto w kościele parafialnym w Lewkowie, przy krypcie rodziny Lipskich, która przez wiele lat była właścicielem między innymi dóbr ziemskich i pałacu w Lewkowie.

Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze przy symbolicznym lapidarium i tablicy poświęconej między innymi powstańcom wielkopolskim.

Kondukt złożony z władz gminy i zaproszonych gości, w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczej Straży Pożarnej, przeszedł na pobliski cmentarz, gdzie odbył się apel pamięci. W podniosłej atmosferze, przy wtórze werbli i asyćie sztandarów, odczytano nazwiska mieszkańców Lewkowa i sąsiednich wsi, którzy wzięli udział w Powstaniu Wielkopolskim. Przy każdym z zachowanych 11 grobów powstańczych strażacy złożyli znicze. Uczyniono tak przy mogiłach: Edwarda Jernalczyka, Leona Karwika, Franciszka Kędziory, Franciszka Marciniaka, Stanisława Marciniaka, Wojciecha Motylewskiego, Czesława Wasilewskiego, Ignacego Wasilewskiego, Franciszka Wawrzyniaka, Ignacego Wikarjaka, Władysława Wojtczaka.

Podczas apelu odczytano również nazwiska pozostałych 74 powstańców z parafii w Lewkowie. 

Po apelu pamięci, w Sali wiejskiej rozpoczęła się akademia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, w wykonaniu dzieci z miejscowej szkoły.

Akademii towarzyszyła wystawa poświęcona pamiątkom po powstańcach wielkopolskich oraz promocja wydawnictw okolicznościowych związanych z narodowym zrywem. Mieszkanka Lewkowa Danuta Jonak zaprezentowała swoją bibliografię osobową powstańców wielkopolskich z okolicznych parafii. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie