Techniczne talenty z Ostrowa – Elektronik Roku 2018 wybrany

Realizowany od 19 lat konkurs Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim „Elektronik Roku” każdego roku obfituje w prace niezwykle kreatywne, wymagające szerokiej wiedzy technicznej oraz determinacji, aby skonstruować pożyteczne urządzenie z czego tylko się da.

 

elektronik

Formuła konkursu o tytuł Elektronika Roku jest tylko pozornie bardzo prosta – należy wykonać urządzenie związane z szeroko pojmowaną techniką i zaprezentować je podczas warsztatów technicznych przed komisją konkursową. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 53 uczniów i uczennic, którzy zaprezentowali w sumie 34 prace.

– Konkursowe prace są co roku inne, obserwujemy, jak bardzo zmienia się elektronika, a nasi uczniowie nadążają za postępem techniki. Wykorzystują nowoczesne, informatyczne narzędzia, swobodnie łączą wiedzę z wielu dziedzin techniki. I jak zawsze zadziwia ich niezwykła pomysłowość i kreatywność – wyjaśnia Anna Opłocka, inicjatorka konkursu.

 W tegorocznej edycji szkolnego konkursu „Elektronik Roku” jury kładło nacisk na praktyczne wykorzystanie urządzeń przygotowanych przez uczniów. Zwyciężyło „Domowe centrum obróbki i recykllingu tworzyw sztucznych” opracowane przez Grzegorza Gorzaniaka, Kamila Kalińskiego i Małgorzatę Porczyńską.

Młodzież postanowiła wykorzystać swoje różnorodne zainteresowania, aby stworzyć niezwykłe urządzenie, w którego skład wchodzą m.in. dwie drukarki 3D z poszerzonymi możliwościami, taśma produkcyjna, skaner laserowy i minimodem sterujący. Nagrodę główną ufundowaną przez Powiat Ostrowski wręczył wicestarosta ostrowski Roman Pacholczyk. Zespół otrzymał również tytuł SUPERELEKTRONIKA 2018 roku.

I miejsce i tytuł ELEKTRONIKA 2018 zdobył Marcin Lorenz za pracę „Magic Mirror Lustro przyszłości”, które wyświetla informacje o pogodzie, bieżące wiadomości, a nawet maile. II miejsce zajęli: Mikołaj Fischer, Mikołaj Bartela oraz Michał Ciszek za pracę „Zaginarka do blach z innowacyjnym napędem elektrycznym”, którzy zostali docenieni przez obecnych na sali przedsiębiorców. III miejsce wywalczyli: Wojtek Kolaśniewski, Oscar Domagała za pracę „Matryca LED sterowana sterownikiem taśm cyfrowych”.

 Prace uczniów Zespołu Szkół Technicznych zadziwiają nie tylko jury konkursowe składające się z nauczycieli, ale także przedsiębiorców i pasjonatów techniki. Konkurs do dziś przyciąga dawnych laureatów, którzy teraz stają w roli sponsorów.

– Ten konkurs to takie swoiste święto szkoły. W tym konkursie jest coś niesamowitego, bo obserwuję tu twarze tych, którzy kiedyś prezentowali swoje prace, a dziś studiują na renomowanych uczelniach albo są prezesami poważnych firm czy zajmują się ciekawymi projektami, realizując dalej swoje techniczne pasje” – powiedział Sławomir Szymanowski, przewodniczący jury.

 Nagrodę specjalną ufundowaną przez ELEKTRONIX-SYSTEM Norbert Żurek w Jarocinie przyznano Adamowi Derze za pasję, zaangażowanie i wytrwałość w realizacji projektów technicznych. Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Novaster Sp. z o.o. Ostrów Wielkopolski przekazano: Kamilowi Malągowi, Mikołajowi Lasocińskiemu, Łukaszowi Mazurkowi za pracę Kieszonkowy noktowizor. Kolejną nagrodę specjalną ufundowaną przez Wytwórnię Sprężyn Grześkowiak Ostrów Wielkopolski wręczono Jakubowi Jędrzejewskiemu za pracę „Stanowisko do pomiaru bardzo małych sił”. Nagrodę specjalną – kurs na prawo jazdy w Przyjaznej Szkole Jazdy Szymona Jończaka w Ostrowie Wielkopolskim otrzymał Filip Tomczyk.

Wyróżnienia specjalne otrzymali: Wojciech Majnert, Szymon Polan „Inteligentna miska”, Rafał Szymanowski „Silnik Stirlinga na energię słoneczną”, Adam Maląg „Ramię robota”, Wyjazd na Targi Hanower 2018 ufundowany przez CONCEPT Zdzisław Stachowiak dla Rafała Szymanowskiego. Nagrodę za debiut otrzymał Miłosz Matuszak z klasy I E za pracę „Nagrzewnica indukcyjna”.

Wyróżnienia otrzymali: Karolina Szczepaniak, Jakub Baraniak „Projekt cel dla ogniw Li Fe Po4”, Przemysław Owczarek „Proces technologiczny wykonania modelu bloku silnika spalinowego V6 oraz modernizacja 3-osiowej frezarki sterowanej numerycznie”, Artur Błaszczyk „Dydaktyczny model elektrowni słoneczno – wiatrowej”, Jakub Jamroziński Nikodem Palibuda „Model windy jako ćwiczenie programowania sterowników.

Konkurs odbywa się pod patronatem Starosty Ostrowskiego i to Starosta Ostrowski jest fundatorem nagrody głównej. (jw)

elektronik 2

Foto: W ostrowskiej szkole nie brakuje młodych talentów technicznych Fot.: Organizator 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie