TO BYŁ ROK 2017 – najważniejsze wydarzenia społeczno – polityczne na terenie Ostrowa Wielkopolskiego

Przypominamy najważniejsze wydarzenia społeczno – polityczne na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.

 

STYCZEŃ

Michalinka powoli wraca do zdrowia

Michalinka

Urodzona z poważną chorobą serca Michalinka z podostrowskiej miejscowości powoli wraca do zdrowia. Dziecko przeszło jeszcze kilka poważnych zabiegów, ale jego stan znacznie się poprawił do końca roku. Jej losem zainteresowały się setki osób z całej Polski, które nie szczędziły różnego rodzaju pomocy.

 

Rekordowe ostrowskie ,,sie ma”!

Prawie 193 tysiące – tyle pieniędzy zebrano w dwóch sztabach w Ostrowie podczas Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To rekordowy wynik, jakiego jeszcze nie mieliśmy! Przez całą niedzielę w Ostrowie kwestowało ponad 200 wolontariuszy, odbywały się koncerty, pokazy, biegi, a licytacje także osiągnęły wysoki wynik.

 

Budżet nie bez kontrowersji

budzet 1

Stosunkiem głosów 13 do 10 radni miejscy przyjęli budżet Ostrowa Wielkopolskiego na rok 2017.  Opozycja krytykowała zbyt wysokie wydatki na administrację i zmniejszenie nakładów na budowę dróg miejskich. Według prezydent Klimek, ten budżet jest odważny i proinwestycyjny.

 

Pamiętajmy o bezdomnych

Ostrowscy strażnicy miejscy systematycznie kontrolują miejsca, które upodobali sobie bezdomni. Są to głównie pustostany, altany, inne opuszczone budynki, w których szukają schronienia przed zimnem.

 

LUTY

Becikowe również dla dzieci przysposobionych

becikowe

Samorząd miejski zmienił zasady przyznawania ostrowskiego becikowego dla rodziców adopcyjnych. Od teraz mogą oni ubiegać się o świadczenie z tytułu urodzenia dziecka w terminie do 12 miesięcy od dnia przysposobienia dziecka, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.

 

Pierwsze dziecko z „okna życia”

okno

W piątek w ostrowskim” oknie życia” przy ośrodku wychowawczym sióstr elżbietanek w Ostrowie Wlkp. znaleziono noworodka płci męskiej. Mocno wychłodzone i odwodnione dziecko trzeba było przewieźć do szpitala. Sprawę wyjaśniała policja i prokuratura.

 

Szansa dla dużych budynków

Po raz drugi samorząd miejski dofinansował wymianę pieców węglowych na ekologiczne źródła energii przeprowadzoną przez mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Ze względu na duże zainteresowanie na ten cel przeznaczono 900 tys. zł.

 

Rada nie odebrała mandatów

sesja waliszewska

Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego nie wygasiła mandatów dwojga radnych: Magdaleny Waliszewskiej i Marka Śliwińskiego. Zamiast tego, na sesji mieliśmy do czynienia z gorącą dyskusją, wielokrotnie balansująca na granicy dobrego smaku, w której nie brakowało osobistych odniesień. 

 

Mieszkanie chronione w Ostrowie

Przy ulicy Waryńskiego powstanie pierwsze w Ostrowie Wielkopolskim mieszkanie chronione. Będzie ono przeznaczone dla osób, które potrzebują wsparcia ze względu na trudną sytuację życiową. Miasto na ten cel pozyskało ponad 160 tysięcy złotych dofinansowania. 

 

Żółtaczka pokarmowa w Ostrowie

sanepid tablica żótaczka

Początek epidemii żółtaczki pokarmowej w Ostrowie. Pierwszy przypadek wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu A został zgłoszony 23 lutego 2017, a 13 marca 2017 został on potwierdzony. Zachorowali młodzi ludzie. Jeden z nich pracował przy produkcji żywności, co przyczyniło się do szybkiego rozprzestrzenienia choroby. W następnych miesiącach zachorowało kilkadziesiąt osób.

 

Pierwsze porozumienia podpisane

W ostrowskim ratuszu podpisano pierwsze porozumienia w ramach programu Ostrowska Karta Przedsiębiorcy. Program to zniżki na zakup towarów i usług pomiędzy jego partnerami.

 

Winda do samodzielności

winda (6)

Szkoła Podstawowa nr 5 w Ostrowie Wielkopolskim ma nową windę. Dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych urządzenie pomoże się poruszać po szkole dzieciom z niepełnosprawnością ruchową.

 

MARZEC

Ostrowski stadion remontowany

stadion (1)

Ruszył remont się ostrowskiego Stadionu Miejskiego. Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego wykonało za ok. 2 miliony złotych remont trybuny na 1 łuku oraz naprawiło dach nad trybuną główną.

 

Na Głogowskiej praca wre

Miasto modernizuje targowisko (5) - kopia

W marcu, na terenie Targowiska Miejskiego przy ulicy Głogowskiej, ruszyły prace modernizacyjne. Na części placu targowego starą trylinkę zastąpiła kostka brukowa. Został również wykonany kanał deszczowy powodujący lepsze odprowadzenie deszczówki.

 

Szambo na Piaskach

szambo 1

Nawet kilkanaście tysięcy litrów sześciennych szamba mogło trafić do ostrowskiego zalewu Piaski Szczygliczka w wyniku nielegalnego wylewu ścieków do zbiornika. Policja podejrzewa o to firmę z Franklinowa.

 

Uratowali dziecku życie

pogryzienie

Ostrowscy lekarze, przy współudziale służb ratowniczych i transportowych, uratowali życie 6-letniemu chłopcu bardzo poważnie pogryzionemu przez psa. Dzięki trwającej ponad 5 godzin operacji zatrzymano krwawienie i ustabilizowano stan dziecka.

 

Statuetka dla karateki

OSTROWIANIN_17

Karateka i wychowawca młodzieży Piotr Kuźma został wybrany Ostrowianinem Roku 2016, a jego zawodnicze sukcesy doceniono także w kategorii sportowej. Wydarzeniem Gospodarczym Roku wybrano rozbudowę ostrowskiego szpitala,  Wydarzeniem Społecznym Roku uznano festyn osiedlowy dla upamiętnienia prof. Kaliny na Krępie. Jako Wydarzenie  Kulturalne Roku ostrowianie uznali działania wystawiennicze Galerii 33, a w kategorii Młodego Talentu Roku wygrała wokalistka Juliana Ashaolu.

 

Schronisko dla kobiet znowu w Ostrowie

Do Ostrowa Wielkopolskiego powróciło po czterech latach Schronisko dla Kobiet przeniesione do Słupi. Kobiety i ich dzieci otrzymają w ośrodku pomoc psychologa, pedagoga, terapeuty i prawnika.

 

Obywatelskie in vitro

Przedstawiciele Nowoczesnej Ostrów Wielkopolski złożyli pierwszy obywatelski projekt uchwały do Rady Miejskiej  Ostrowa Wielkopolskiego. Dotyczy on uruchomienia możliwości dofinansowania z miejskiego budżetu zapłodnienia in vitro.

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie