To nie magia, to nauka

Obrazowanie dysków magnetycznych, nadpłynność helu – to jedne z tematów, wokół których młodzi zdolni wykonywali swoje doświadczenia. A to wszystko – ta cała magia fizyki – na 33. Warsztatach Naukowych „Lato z Helem”. W tym roku nie zabrakło na nich także ciekawych wykładów najlepszych polskich fizyków.

29_warsztaty_1

Już po raz 33. Zakład Fizyki Niskich Temperatur zaprosił do Odolanowa najznakomitszych fizyków z całej Polski. W tym roku gośćmi Warsztatów Naukowych „Lato z helem” byli m.in.: prof. dr hab. Karol Wysokiński z UMCS, prof. dr hab. Józef Spałek z UJ, który w 2016 r. otrzymał polskiego Nobla – Nagrodę Fundacji Nauki Polskiej. – Gościło też u nas wielu naukowców, którzy mówili o zjawiskach fizycznych, nad którymi pracują i dzięki nim wiele sprzętów elektronicznych pracuje coraz lepiej i jest coraz mniejszych. Przecież gdyby nie fizyka, to m.in. nie byłoby telefonów komórkowych, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia – mówi koordynatorka Warsztatów i Wystawy Małgorzata Trybuła.

Wykłady i ćwiczenia

Na warsztaty, które odbyły się od 4 do 10 lipca, przyjechała do Odolanowa najzdolniejsza młodzież z przedmiotów ścisłych z całego kraju. Młodzi uczestnicy przez tydzień w Zakładzie Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu przeprowadzali swoje, często pierwsze, badania naukowe. O efektach badań mówili na seminariach w ostatni dzień wykładów, których wysłuchał dyrektor Instytutu Fizyki Molekularnej PAN z Poznania prof. dr hab. Bogdan Idzikowski. Grupy badawcze prowadzili pracownicy naukowi Instytutu Fizyki Molekularnej PAN, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej. – Ta unikalna forma popularyzacji fizyki jest sprawdzona przez 33 lata i daje dużo satysfakcji uczestnikom i prowadzącym. Mogą oni wysłuchać rewelacyjnych wykładów, a z samymi wykładowcami dyskutować i wyjaśniać często trudne zagadnienia – wyjaśnia Małgorzata Trybuła.

A co za rok?

Tegoroczna edycja „Lata z Helem” przebiegała pod hasłem „Nieintuicyjna fizyka”. Mówiono na nich także o materiałach wyjątkowych, które rozciągając nie wydłużają się tylko puchną. Natomiast 34 Warsztaty „Lato z Helem” zostanie poświęcone w całości helowi, który zresztą przez lata jest głównym bohaterem wszystkich Warsztatów. Już dzisiaj kierownik naukowy Warsztatów Naukowych prof. dr hab. Zbigniew Trybuła zapewnia, że kolejne – XXXIV – Warsztaty Naukowe „Lato z Helem” będą tak samo interesujące jak te, które się zakończyły.

Warto dodać, że warsztaty są kontynuowane. W roku szkolnym uczniowie z Gimnazjum Jana Pawła II w Odolanowie i Świecy spotykają się w Kole Naukowym. W tym roku 80 z nich podczas akcji pokazało wystawę oraz doświadczenia i pokazy.

Sponsorami Warsztatów i Wystawy „Lato z Helem” byli: PGNiG S.A. Oddział w Odolanowie, GAZ-SYSTEM S.A., Komitet Fizyki PAN w Warszawie, EURO-HEL, KRIO-SERWIS. Zorganizowanie tych przedsięwzięć było też możliwie dzięki współpracy z władzami Odolanowa, dyrekcją Zespołu Szkół w Odolanowie oraz zaangażowaniu nauczycieli i pracowników IFM PAN Zakładu Fizyki Niskich Temperatur w Odolanowie.

(hol)

29_warsztaty_3

 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie