Tradycji stało się zadość – dożynki gminne w Raszkowie GALERIA

Pogoda i frekwencja sprzyjały tegorocznym Dożynkom Gminnym w Raszkowie. Nie zabrakło wystawy wieńców dożynkowych, tradycyjnych obrzędów dożynkowych oraz prezentacji dorobku Kół Gospodyń Wiejskich i pokazu maszyn rolniczych. Na koniec wystąpiły zespoły After Party i VIDEO.

 4

 

Gospodarzem organizowanych po raz dziewiąty Dożynek Gminnych w Raszkowie było sołectwo Walentynów.

Już o godzinie 9.00 z raszkowskiego Rynku wyruszył korowód dożynkowy ze Starostami Dożynek: Hanną Kostecką z Walentynowa, Stanisławem Hejdyszem z Drogosławia oraz Burmistrzem Jackiem Bartczakiem na czele. Zaproszenie do korowodu przyjęli również radni gminni oraz delegacje z Francji i Ukrainy. Pięknie udekorowane bryczki można było podziwiać na trasie z Raszkowa do Drogosławia i Walentynowa, skąd korowód udał się na boisko sportowe do Raszkowa, gdzie odbyły się główne uroczystości.

We Mszy Świętej z udziałem Chóru „Raszkowskiego Towarzystwa Śpiewu” wzięły udział również delegacje z wieńcami, poczty sztandarowe jednostek i organizacji z terenu gminy. Po Mszy Św. Burmistrz Jacek Bartczak podziękował rolnikom za cały trud i ciężką pracę, podkreślając ich zaangażowanie w sprawy gminy.

Obrzęd dożynkowy tradycyjnie rozpoczął polonez. Później plac dożynkowy należał do zespołów tańca ludowego działających przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie. „Głogowianie” i „Swojacy” w pięknych strojach przedstawili publiczności dawne obrzędy i tańce różnych regionów Polski. Przyśpiewki śpiewał zespół śpiewaczy „Jankowianie Zaleśni”. Raszkowskiej publiczności zaprezentował się także zespół DUET z miejscowego ośrodka kultury oraz przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Smerfy w Raszkowie.

Podczas tegorocznych Dożynek odbyły się także IX Prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich pod hasłem: „Bo miód dobry na wszystko”. Wzięło w nich udział 18 kół z różnych miejscowości. Swoje trofea na wystawie zaprezentowały także koła łowieckie: Koło Łowieckie nr 43 „Ponowa Biadki”, nr 10 „Zalesie” oraz Koło Łowickie „Dzik”. Oprócz tego jak zwykle swoje produkty promowały miejscowe i okoliczne firmy.

Wzorem lat ubiegłych można było podziwiać najnowsze modele maszyn rolniczych, które zaprezentowali rolnicy z gminy Raszków.

W trakcie dożynek Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Raszków za wybitne osiągnięcia i zasługi dla Gminy i Miasta Raszków oraz jej mieszkańców w dziedzinie kultury fizycznej i sportu za rok 2016 odebrał Ryszard Januszkiewicz z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Raszkowa. Dożynki były także okazją do uhonorowania zasług w rozwoju rolnictwa i polskiej wsi rolników z terenu Gminy i Miasta Raszków.

Zespoły „After Party” i „VIDEO” podczas koncertów zaprezentowali swoje największe przeboje i porwali do tańca i do śpiewu tłum pod sceną. Wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Nocna zmiana Romana” a o godzinie 21.00 można było oglądać pokaz sztucznych ogni. (jw)

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie