„Trójprzymierze” w powiecie stało się faktem. GALERIA

Paweł Rajski jednogłośnie został wybrany na trzecią kadencję Starostą Powiatu Ostrowskiego. Zanim jednak tak się stało, doszło do zasadniczych zmian w układzie sił w Radzie Powiatu Ostrowskiego. Kosztem zawieszenia członkostwa w partii radnych – członków Platformy Obywatelskiej, powstał klub radnych „Samorządny powiat”, który wspierany będzie przez radnych z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko wskazuje, że zawarta wbrew wyraźnemu stanowisku władz PO nieformalna koalicja z PiS-em skończy się dla tych radnych wyrzuceniem z Platformy. 

 

 

Poniedziałkowa sesja miała spokojny przebieg. Był to jednak spokój pozorny, bo wszystkie najważniejsze tematy zostały rozstrzygnięte już znacznie wcześniej.

 

Postawili na swoim

 Powyborcza, powiatowa gra toczyła się o wysoką stawkę, bo nie tylko o władzę w powiecie ostrowskim, ale także o jedność wśród radnych startujących spod szyldu Platformy Obywatelskiej.

W 27.osobowej Radzie Powiatu Ostrowskiego Koalicja Obywatelska Platformy Obywatelskiej  i Nowoczesnej zdobyła 11 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość – 8, KWW Beaty Klimek Przyjazne Miasto i Powiat – 5, a PSL – 3 mandaty. Jak wynika z prostej arytmetyki wyborczej, wyborczy sukces nie wystarczył radnym PO do osiągnięcia większości w radzie, potrzebnej do wyboru starosty. Koalicyjnej „drużynie Rajskiego” do większości wystarczyłoby by zawarcie sojuszu tylko z PSL-em, ale – paradoksalnie – po wygranych wyborach zaczął się dla PO problem.

Jak już informowaliśmy, część wybranych z Koalicji Obywatelskiej radnych opowiadała się niemal od początku za kontynuowaniem trwającej w powiecie ostrowskim dwie kadencje współpracy z Prawem i Sprawiedliwością. Tymczasem, partyjne władze obu partii: PO i Nowoczesnej, dały wyraźny sygnał, że w obecnej sytuacji nie widzą możliwości dalszej współpracy z PiS-em na żadnym szczeblu, również powiatowym.

 Według naszych potwierdzonych w kilku źródłach informacji, przez kilka tygodni trwały gorączkowe konsultacje polityczne radnych powiatowych z władzami Platformy. Kierownictwo PO stanęło twardo na stanowisku braku zgody na koalicję z PiS-em. Powiatowi radni byli równie stanowczy, a efekty usztywnienia stanowisk poznaliśmy na inauguracyjnej, poniedziałkowej sesji.

 

Zaskakujące oświadczenie

Przedstawił je dotychczasowy przewodniczący Rady Powiatu Ostrowskiego i członek PO, Andrzej Leraczyk.

 

– W związku z brakiem akceptacji dla szerokiego porozumienia w Radzie Powiatu Ostrowskiego obejmującego radnych wybranych z list Koalicji Obywatelskiej,  Polskiego Stronnictwa Ludowego i Prawa i Sprawiedliwości, informujemy, że radni powiatowi wybrani z listy Koalicji Obywatelskiej będący członkami Platformy Obywatelskiej tj. Dariusz Berek, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Paweł Rajski i Maria Tomaszewska złożyli z  dniem 15 listopada 2018 do władz Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej w Poznaniu pismo o zawieszeniu swojego członkostwa. Wyżej wymienieni radni dołączyli do radnych: Tomasza Bruckiego, Michała Ciupki,  Damiana Grądzielewskiego, Sylwii Nowickiej, Tomasza Ziąbki i utworzyli Klub radnych „Samorządny Powiat” – odczytał z kartki przygotowane wcześniej oświadczenie radny Leraczyk. To właśnie on został przewodniczącym nowego klubu secesjonistów, a wiceprzewodniczącą będzie radna Maria Tomaszewska.

Takie rozwiązanie to polityczne „trzęsienie ziemi” w powiecie ostrowskim, które niemal na pewno skończy się wyrzuceniem radnych z partii.  

 

WIĘCEJ W ŚRODOWEJ GAZECIE OSTROWSKIEJ 

 

 Radni Rady Powiatu Ostrowskiego

KWW Polskie Stronnictwo Ludowe – 3 radnych: Piotr Walkowski, Arkadiusz Wojtczak, Michał Wilczura

KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska – 11 radnych: Paweł Rajski, Marek Ewiak, Andrzej Knopiński, Andrzej Leraczyk, Sylwia Nowicka, Michał Ciupka, Tomasz Brucki, Maria Tomaszewska, Damian Grądzielewski, Tomasz Ziąbka, Dariusz Berek.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość 28.40% – 8 radnych: orota Hurna, Karolina Dera-Szymańska, Ryszard Pluciński, Mirosław Nowacki, Roman Pacholczyk, Katarzyna Spiżak, Grzegorz Finke, Zdzisław Jaźwiec.

KWW Beaty Klimek „Przyjazne Miasto i Powiat”– 5 radnych: Tomasz Gostomczyk, Bartosz Ziółkowski, Leszek Michalak, Anita Świątek, Józef Wajs.

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie