W MZGM bez podwyżek czynszów

W Ostrowie Wielkopolskim do końca 2017 nie wzrosną czynsze w mieszkaniach znajdujących się w zasobach miasta. Taką decyzję podjęli radni miejscy, jednak zwracali przy tym uwagę, że to nie rozwiązuje problemów mieszkaniowych sporej grupy mieszkańców.

 

mzgm czynsze

Mieszkańcy miejskich lokali socjalnych i komunalnych w tym i w przyszłym roku nie zapłacą za swoje mieszkania więcej.

– Zgłoszony przeze mnie projekt uchwały w sprawie dwuletniego zamrożenia stawek za czynsze w lokalach socjalnych i mieszkalnych był podyktowany trudną sytuacją finansową wielu mieszkańców. Ludzie mogą nie udźwignąć wzrostu stawek za czynsze o 4 % w kolejnych dwóch latach. Po konsultacjach i uzgodnieniach z zarządem MZGM – wniosłam  projekt pozostawienia stawek za czynsze na dotychczasowym poziomie. Pozwoli nam to realizować inwestycje i remonty w dotychczasowym tempie bez sięgania do kieszeni mieszkańców. Cieszę się, że ten pomysł spotkał się ze zrozumieniem radnych – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Jak zapewnił prezes MZGM, Ryszard Wiśniewski, zamrożenie czynszów nie wpłynie negatywnie na poziom zaplanowanych remontów, który realizowany jest zgodnie z wytycznymi przyjętymi uchwałą Rady Miejskiej. Choć w wieloletnim programie nie ujęto likwidacji wspólnych łazienek, bo przyjęto tam inne priorytety, jak choćby prace prowadzone ze względów bezpieczeństwa, prezes MZGM zdaje sobie sprawę, że jest to bolączka wielu mieszkańców i stara się sukcesywnie podnosić ich komfort życia. W ubiegłym roku udało się przygotować dziesięć łazienek. Jest to kropla w morzu potrzeb, ale w prace te w miarę możliwości będą kontynuowane.

Radni krytykowali jednak brak dokładnej informacji, jak zamrożenie stawek czynszowych wpłynie na sytuację spółki i nakłady remontowe w kolejnych latach. Dopytywali również, dlaczego mają przyjmować uchwałę obowiązującą aż roku 2017.

Według radnego Alojzego Motylewskiego, brak zamrożenia stawek byłby „niewybaczalnym błędem”, bo czynsze w Ostrowie są „radykalnie wyższe” niż w porównywalnych miastach.

– Ludzie czekają , żeby nie płacić coraz wyższych opłat. Apeluję, żeby ulżyć mieszkańcom– mówił Motylewski.

Radna Milena Kowalska podkreśliła z kolei, że zamrożenie czynszów nie rozwiąże problemów mieszkaniowych sporej grupy mieszkańców.

– Nadal ponad 200 rodzin w Ostrowie Wielkopolskim żyje w katastrofalnych warunkach. Nadal nie ma osobnych toalet, nadal nie ma ciepłej wody, myją się w miskach na korytarzach. Nie można wybiórczo traktować tematu : zamrażać czynszów i jednocześnie nic nie robić w sprawie remontów  – uważa radna.

Mimo tych wątpliwości, ostrowscy radni jednogłośnie poparli zamrożenie stawek czynszów mieszkań z zasobów Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.  (jw.)

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie