W najnowszej GAZECIE OSTROWSKIEJ między innymi:

W najnowszej GAZECIE OSTROWSKIEJ między innymi:   

jedynka_09_19

Rakotwórcze oddychanie w Ostrowie

W opublikowanych kilka dni temu statystykach Najwyższej Izby Kontroli o ochronie powietrza w Polsce, nasze miasto zajmuje niechlubne pierwsze miejsce wśród miast w Wielkopolsce z najwyższym stężeniem benzo[a]pirenu w 2017 roku. Jeśli obrazowo przełożymy emitowaną ilość tej bardzo szkodliwej substancji powstającej głównie w wyniku złej jakości palenisk domowych, na ilość wypalonych papierosów, to okaże się, że każdy mieszkaniec Ostrowa Wielkopolskiego, rocznie wdycha ilość benzo[a]pirenu odpowiadającą ilości znajdującej się w 2253 papierosów. Przedstawiamy szczegóły raportu i wskazujemy konieczne działania naprawcze.

 

Pomóżmy uratować serduszko Zosi! 

Wystarczy chwila dłuższej zabawy, by paluszki i usteczka prawie trzyletniej Zosi robiły się sine, jej oddech ciężki, a mała buzia bladła. Ze względu na problemy z oddychaniem podczas wysiłku, rodzice często dosłownie noszą ją na rękach, by nie zmuszać jej do chodzenia.  Serduszko Zosi słabnie z każdym dniem i pilnie potrzebuje operacji – w tej samej niemieckiej klinice, w której pomożono innemu dziecku z naszego regionu, małej Michalince. Teraz na swoją szansę czeka Zosia.

 

Happening „handlowy”, czy polityczny ?

Lawinę kontrowersji wywołał w internecie ostrowski ajent „Żabki”, który w swoim sklepie umieścił napis o nieobsługiwaniu w niedzielę członków i sympatyków PiS ze względu na „klauzulę sumienia”. Jak się okazuje, to jednak nie jest polityczna deklaracja, tylko „handlowy” happening właściciela, który może jednak mieć z tego powodu poważne kłopoty. Nam wyznał swoje prawdziwe intencje. 

 

WYBORY 2018: Ostrów bez barier według Grzeszczyka

Hostel z opieką wytchnieniową, Ostrowskie Centrum Rehabilitacji i stworzenie kompleksowego systemu likwidacji barier architektonicznych zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Damian Grzeszczyk, kandydat na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego. Wspierali go radni zajmujący się na co dzień tematyką osób niepełnosprawnych, opiekunowie niepełnosprawnych, jak i osoby, które same na co dzień muszą borykać się z tymi problemami.

 

WYBORY 2018: Trzynaście kroków Beaty Klimek

Beata Klimek, urzędująca prezydent miasta i kandydatka do reelekcji, przedstawiła swój program wyborczy i pierwszych kandydatów na radnych, którzy znajdą się na listach jej komitetów do miasta i powiatu. W myśl swojego hasła wyborczego chce budować „miasto dobre dla ludzi” realizując program ujęty w „13 krokach”.

 

Wielka salwa na 100-lecie

Z udziałem biskupa Łukasza Buzuna w Ostrowie odbyły się centralne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości połączono ze zjazdem braci kurkowych z całego kraju i wielką kanonadą.

 

Dzień pełen kolei

Już po raz dwunasty mieszkańcy naszego miasta i powiatu oraz goście wzięli udział w Ostrowskich Dniach Techniki Kolejowej. Podobnie jak w latach ubiegłych głównym organizatorem imprezy był oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Pasjonaci zaprezentowali swoje zbiory

Już po raz trzeci zorganizowano Ostrowski Dzień Kolekcjonera. W holu OCK można było w sobotę, 15 września, podziwiać zbiory wielu hobbystów z naszego miasta i regionu.

 

Rowerowe plany

W związku z Tygodniem Zrównoważonego Transportu Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjno-Społeczne ,,re – EWOLUCJA” organizuje w tym roku kilka wydarzeń w dniach 20-28 września.

 

GMINA OSTRÓW WIELKOPOLSKI: Ziemniak w roli głównej

Ciekawą imprezę zorganizowała Sołtys, Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce. Głównym „bohaterem” był poczciwy ziemniak – czy pyrka, który występował na imprezie pod różnymi postaciami.

 

GMINA PRZYGODZICE: Ciepło ze styropianu, prąd ze… słońca

Wraz z wakacjami zakończyła się termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. kard. Karola Wojtyły w Chynowej. Było to jedno z najważniejszych i największych tegorocznych przedsięwzięć inwestycyjnych Gminy Przygodzice. W ramach modyfikacji szkoły m.in. ocieplono jej fundamenty i ściany zewnętrzne, dach, wymieniono instalacje, okna i drzwi. Na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną produkującą prąd ze słońca.

 

GMINA RASZKÓW: Pamiętają o swoich bohaterach

Samorządowcy, sołtysi i seniorzy z terenu Gminy i Miasta Raszków uczestniczyli w wyjeździe szlakiem żołnierzy z 60 Pułku Piechoty. Wśród bohaterów tamtych wydarzeń nie brakowało mieszkańców Ziemi Raszkowskiej.

 

FELIETON: „Klauzula sumienia” w spożywczaku

Okazało się, że łebski sklepikarz nie miał wcale żadnych politycznych intencji. Chodziło mu o coś zupełnie innego, bo wykorzystując swoiste poczucie humoru chciał w ten sposób pokazać, że nie podoba mu się po prostu odgórny zakaz handlowania w niedzielę.

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie