Wakacje sprzyjają remontom

Okres wakacyjny nie oznacza, że w szkołach zapadła głucha cisza. W wielu miejskich placówkach rozgościły się ekipy remontowe, które pracują pełną parą. Wszystkie inwestycje realizowane są zgodnie z harmonogramem. Z początkiem września uczniowie i nauczyciele zastaną nowe, lepsze warunki do nauki i pracy.

remonty1

Tegoroczny budżet miasta w zakresie inwestycji oświatowych jest bardzo obszerny. Aktualnie realizowanych jest około dwudziestu różnego typu zadań. Trwające wakacje letnie pozwalają znacznie rozszerzyć front robót.

 

Nowe boisko dla ,,Szóstki’’

Ekipy budowlane dość licznie w te wakacje odwiedzają Szkołę Podstawową nr 6. Trwa tam właśnie gruntowna modernizacja boiska. Prace, które ruszyły z zakończeniem roku szkolnego, potrwają do 24 sierpnia. Od września uczniowie będą mieli znacznie lepsze warunki podczas lekcji wychowania fizycznego. Przy placówce powstanie bowiem czterotorowa bieżnia z nawierzchnią poliuretanową o długości 80 m. Nowymi elementami będą: skocznia w dal wraz z rozbiegiem, a także rzutnia do pchnięcia kulą. Wszystkie te obiekty będą spełniać wytyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wymienione zostanie również ogrodzenie boiska, a za bramkami zamontowane zostaną piłkochwyty. Przy boisku powstanie studnia głębinowa oraz system nawadniania boiska trawiastego za pomocą wynurzających się z murawy zraszaczy. Ponieważ boisko przy ,,Szóstce’’ wykorzystywane jest do rozgrywek w piłce nożnej, wykonawca musi zachować minimalne wymiary boiska gwarantujące otrzymanie licencji w klasie okręgowej. Projektowane elementy mają służyć nie tylko Szkole Podstawowej nr 6, ale również Klubowi Sportowemu KUKS „Zębców” Ostrów Wielkopolski. W ramach inwestycji boisko zostanie wyposażone także w szereg dodatkowych urządzeń, m.in. w wózek do znakowania linii, taśmę mierniczą w kasecie, blok startowy, zestaw pałeczek treningowych, czasomierz elektroniczny, pistolet startowy oraz cztery kule lekkoatletyczne o różnej średnicy. Dodatkowo w sierpniu rozpoczną się prace przy wymianie dachu w Szkole Podstawowej nr 6. Obecnie trwa jeszcze procedura przetargowa, a szczegółowy zakres prac obejmuje m.in. remont konstrukcji dachu z pokryciem, wykonanie instalacji odgromowej i instalacje elektryczne wewnętrzne. Na przełomie lipca i sierpnia ruszy przetarg na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9. Jeszcze w tym roku ruszą roboty ziemne i fundamentowe.

 

Rosną mury nowego przedszkola

Największą z trwających inwestycji oświatowych jest budowa przedszkola na terenie osiedla Pruślin. Obecnie trwają prace przy fundamentach, a cały proces inwestycyjny potrwa do czerwca 2016 roku. Obiekt powstanie w rejonie ulic Świetlicowej i Sportowej. Będzie połączony z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 13. Budynek wykonany zostanie w nowoczesnej technologii energooszczędnej, która ma przełożyć się na niskie koszty utrzymania i eksploatacji budynku. Przy przedszkolu powstaną również pomieszczenia oraz maszt alarmowy dla Ochotniczej Straży Pożarnej. W budynku znajdą się cztery oddziały przedszkolne po 25 dzieci. W skład każdego oddziału wejdą: sala przedszkolna, toalety, w tym toaleta dla niepełnosprawnych oraz dwa pomieszczenia pomocnicze. Każdy oddział posiadał będzie bezpośrednie wyjście na plac zabaw, na którym znajdą się m.in.: boisko o nawierzchni syntetycznej, huśtawki, piaskownica oraz zestaw sprawnościowy. Przy projektowanym tarasie budynku przewidziano miejsce do samodzielnych upraw kwiatowych, warzywnych, owocowych i ziołowych pielęgnowanych w ramach zajęć na świeżym powietrzu dla grup przedszkolnych. Budynek będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przy przedszkolu powstanie również parking na 19 samochodów. Projekt daje możliwość rozbudowy przedszkola o dwa kolejne oddziały w przyszłości. W przetargu na budowę przedszkola wystartowały cztery firmy. Najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego w Ostrowie, która zrealizuje inwestycję za kwotę 4.942.297,20 zł. Po uruchomieniu przedszkola na osiedlu Pruślin możliwa będzie adaptacja pomieszczeń obecnego Przedszkola nr 3 przy ul. Jankowskiego na potrzeby żłobka, dzięki czemu będzie on mógł przyjąć więcej dzieci niż dotychczas. Podpisana została już umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej.

 

Strażackie zalecenia

Do końca sierpnia zmodernizowane zostaną Publiczne Przedszkola nr 7, 14 i 17 Są to inwestycje realizowane w wyniku zaleceń Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie. Jest to m.in. wymiana drzwi, wstawienie klapy oddymiającej, malowanie korytarzy, rozbudowa oświetlenia awaryjnego, oddymianie klatki, zabezpieczenie zabudów drewnianych kaloryferów, wymiana mebli i wykładzin. W przypadku przedszkola nr 7 będzie to dodatkowo wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, montaż nowych szafek hydrantowych, wymiana drzwi wejściowych oraz wymiana wyposażenia łazienkowego. Zaplanowano również modernizację dachu w przedszkolu nr 14. Z kolei w ramach inicjatywy lokalnej przewidziano remont klatki schodowej w Publicznym Przedszkolu nr 1 i modernizacja hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 1.

 

Remonty i adaptacje

Harmonogram inwestycji zawiera również szereg zadań o mniejszym zakresie robót. W placówkach przedszkolnych zaplanowano m.in. wykonanie systemu telewizji dozorowej w Przedszkolu nr 2, modernizację instalacji kanalizacyjnej w Przedszkolu nr 9, remont budynku Przedszkola nr 11, adaptację sali na łazienkę w Przedszkolu nr 12, wymianę ogrodzenia i instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz modernizację pomieszczenia służbowego na nowy oddział w Przedszkolu nr 16. Prac modernizacyjnych doczekają się sale gimnastyczne w Szkołach  Podstawowych nr 13 i 7, a ,,Siódemka” dodatkowo otrzyma sprzęt do pielęgnacji boiska.

 

Przedszkola wkraczają w nową erę

W okresie wakacyjnym we wszystkich przedszkolach, dla których miasto Ostrów Wielkopolski jest organem prowadzącym, prowadzone są prace montażowe nowoczesnych interaktywnych narzędzi edukacyjnych. Każde przedszkole wyposażone będzie w taki sam cyfrowy zestaw, w skład którego wchodzą: tablica interaktywna elektromagnetyczna, projektor, niezbędny do obsługi komputer przenośny typu laptop oraz  zestaw nagłaśniający. Obecnie trwają prace montażowe we wszystkich  czternastu samorządowych przedszkolach, gdzie montowane są tablice multimedialne. Tablice takie umożliwiają wyświetlanie dowolnej zawartości komputera, jednak najważniejszą ich cechą jest pełna interakcja z użytkownikiem. Posiadają one wiele bardzo przydatnych funkcji, które szeroko mogą być wykorzystywane w przedszkolach np. odtwarzanie filmów edukacyjnych, bajek, rozwiązywanie zagadek, rebusów, układanie puzzli itd. Ponadto stosowanie tablicy interaktywnej ułatwia zapamiętywanie, ćwiczy słuch oraz spostrzegawczość. Bardzo ważnym elementem dotyczącym wykorzystania tablic interaktywnych, jest możliwość dostosowania programu nauczania do potrzeb i możliwości dzieci. W zasobach internetowych znajduje się bardzo duża ilość gotowych i darmowych materiałów przeznaczonych do pracy z dziećmi w różnym przedziale wiekowym. Realizowana podczas tegorocznych wakacji cyfryzacja ostrowskich przedszkoli to kontynuacja rozpoczętej w roku szkolnym 2013/2014 cyfryzacji miejskich placówek oświatowych.

Renata Weiss

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie