Wakacje „zrób to sam”

Choć Polacy nadal kochają najbardziej leniwe wakacje typu „all inclusive”, to zwłaszcza wśród młodych ludzi coraz bardziej popularne staje się podróżowanie znacznie skromniejsze, ale za to bardzo tanie. Za kilkaset złotych można dolecieć i spędzić co najmniej kilka dni w najdalszym zakątku Europy, a nawet świata, pod warunkiem, że się wie, jak to zorganizować. Lot do Budapesztu za 60 zł, Londynu za 280? Radzimy, jak to najlepiej przygotować i zrealizować. 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hubert Szczucki z Raszkowa dopiero niedawno skończył studia, ale jednym tchem wymienia długą listę krajów, które odwiedził za bardzo umiarkowane pieniądze.

– Maroko, Portugalia, Hiszpania, Włochy, Francja, prawie cała Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Czechy, Austria, Słowacja, Armenia, a teraz wybieram się do Gruzji. Czekam na dobrą okazję i szukam osób, gotowych przeżyć ze mną superprzygodę za stosunkowo niewielkie pieniądze – mówi Hubert.

Aby to dobrze zrobić, trzeba mieć spore doświadczenie, a Hubert zgodził się z nami podzielić się swoim.

 

Po pierwsze: znalezienie lotu

Odpowiednia logistyka to w wypadku taniego podróżowania nawet więcej, niż  połowa sukcesu. W internecie, na portalach społecznościowych, istnieje z powodzeniem od lat społeczność ludzi podróżujących po świecie za niewielkie pieniądze. Najważniejsze są strony z tanimi lotami (patrz ramka), gdzie odbywa się szukanie okazji.

Podstawa, to nie szukanie, gdzie chciałbym polecieć, tylko branie tego, co jest dostępne. – Co jakiś czas zdarzają się okazje, a nawet prawdziwe perełki. Sam znalazłem kiedyś lot do Budapesztu za 25  zł, Nowy York za 900 zł czy Londyn za 90 zł. Wszystkie ceny za bilet w obie strony. I to wcale nie chodzi wyłącznie o tzw. „tanie linie”, bo takie okazje zdarzają się też na stronach renomowanych przewoźników, jak LOT czy KLM – podkreśla Hubert Szczucki.

Przy stronach z tanimi połączeniami istnieją również fora i strony na Facebooku, na których uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, dają sobie rady albo pomagają w konkretnych sytuacjach.

– Dobra rada w tym sposobie podróżowania jest czasami bezcenna. Warto czasem posłuchać ludzi, którzy sami na własnym przykładzie sprawdzili, co działa, a co nie – mówi Hubert.

 

Po drugie: decyzja natychmiast

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po znalezieniu dobrej okazji trzeba natychmiast podjąć decyzję i najlepiej od razu ją zrealizować. Nie oznacza to wcale, że następnego dnia trzeba spakować plecak i lecieć na drugi koniec Europy.

– Bilet trzeba zabookować (zamówić) natychmiast, ale nie oznacza to, że trzeba natychmiast wylatywać – choć może i tak być. Zazwyczaj, tego rodzaju połączenia, objęte są formułą „odprawy online”. Oznacza to, że kartę pokładową drukujemy sobie sami w domu, na zwykłej domowej drukarce, na dzień przed wylotem – zaznacza Hubert.

Wszystko zależy więc, jaką opcję wylotu wybraliśmy. Może być to wylot np. dopiero za miesiąc, ale zdarza się, że mamy opcję z lotem za dwa dni. Wtedy trzeba być gotowym praktycznie natychmiast.

Trzeba również dobrze zastanowić się nad datą powrotu, bo od tego zależy czas naszego pobytu w danym kraju.

 

Strony internetowe z propozycjami i pomysłami na tanie loty:

http://www.tanie-loty.com.pl/

http://www.loter.pl/

http://www.fly4free.pl/

 

Fora wspierające podróżujących:

http://www.loter.pl/ekipy-na-podroz

http://www.loter.pl/forum

http://spolecznosc.fly4free.pl/

http://www.tanie-loty.com.pl/spolecznosc

 

Spanie na lotniskach:

http://www.sleepinginairports.net/

 

Strony, na których bookuje hostele/hotele:

http://pl.hostelbookers.com/

http://www.hostelsclub.com/index-pl.html

 

Noclegi za free(Couchsurfing):

https://www.couchsurfing.org/

CZYTAJ DALEJ  

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie