Warsztaty i wykłady wypełniły Festiwal Nauki

Już po raz jedenasty w Publicznym Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Liceum Ogólnokształcącym Spółdzielni Oświatowej odbył się Festiwal Nauki. Tematyka tegorocznej edycji nawiązywała do ogłoszonego przez ONZ roku 2014  Międzynarodowym Rokiem Krystalografii.

10

Po otwarciu festiwalu naczelnik Wydziału Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym Jerzy Bartuzi wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany ,,Wyprawa do Arizony i Kalifornii’’. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli pustynne krajobrazy z wszechobecnymi potężnymi kaktusami oraz niepowtarzalnymi zespołami skalnymi. Słuchacze mogli się dowiedzieć też, że Kalifornia to nie tylko Hollywood ale również jedno z najbardziej malowniczych miast świata – San Francisco, a przy tym wspaniały klimat, winnice i piękne wybrzeże.

Po prelekcji rozpoczęły się zajęcia warsztatowe. Wysoki poziom prezentowanych projektów pozwolił uczniom na łatwe przyswajanie licznych nowinek z najróżniejszych dziedzin nauki czy techniki. O przepięknym półwyspie Cape Cod opowiedziała Janina Bartuzi z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Grażyna Kornaszewska z   Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wyjaśniła  jak przeciwdziałać uzależnieniom od środków psychoaktywnych, a Monika Przybylska – również pracownik Sanepidu – udowodniła, że jakość wody ma wpływ na jakość  życia.

Uczniowie mogli ponadto dowiedzieć się jak jaka będzie przyszłość technologiczna, jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, jak hodować żółwie z gatunku Cuora oraz jak ewoluowały gry  komputerowe na przestrzeni lat. Tradycyjnie imprezie towarzyszył konkurs fotograficzny, którego tegoroczny temat to „Świat wokół nas – wiatr”. Laureatami zostali: Natalia Raczak z Publicznego Gimnazjum Sióstr Salezjanek, Kacper Mrowiński z Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II i Weronika Kalak z Gimnazjum Publicznego w Lamkach. Patronat medialny nad tegorocznym Festiwalem Nauki sprawowała „Gazeta Ostrowska”. (rw)

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie