Większa neonatologia

Ostrowska neonatologia rozbudowana. Szpitalny oddział wzbogacił się o nowe pomieszczenia – m.in. bardzo ważną salę intensywnego leczenia noworodków.

 011

Dzięki inwestycji poprawią się warunki pobytu noworodków oraz warunki pracy personelu.Wcześniej było bardzo ciasno. Teraz ostrowska neonatologia ma większy metraż. Oddział, któremu patronuje Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dotychczas składał się m.in. z stanowisk intensywnej terapii, stanowisk opieki ciągłej oraz pośredniej.Obecnie stanowisk jest więcej. W miniony czwartek została bowiem oficjalnie otwarta nowa, dobudowana, część oddziału – sala intensywnego leczenia noworodków.

Na ostrowskiej neonatologii leczone są noworodki m.in.: urodzone przedwcześnie, z hipotrofią, z zaburzeniami oddychania, urodzone w ciężkim stanie ogólnym. Co ważne, ostrowski oddział może się pochwalić III stopniem referencji neonatologicznej. – Wzrastająca liczba porodów i dzieci ciężko chorych wymogła od nas, że potrzebowaliśmy więcej stanowisk i większą powierzchnię do leczenia dzieci.Liczba stanowisk i miejsc intensywnej terapii jest teraz wystarczająca, przyjmujemy bowiem wszystkie tego potrzebujące dzieci z południowej Wielkopolski – mówi ordynatorka oddziału dr Katarzyna Bierła.

Oprócz sali intensywnego leczenia noworodków, oddział po remoncie wzbogacił się też o hotelik dla matek, pokój laktacyjny, pełne zaplecze socjalne, pokoje dla pielęgniarek i lekarzy.

Oficjalne oddanie do użytku rozbudowanej części neonatologii odbyło się w miniony czwartek, 13 lipca. Obecni na uroczystości profesorowie: Janusz Gadzinowski i Jerzy Szczapa podkreślali wagę istnienia takiego oddziału w naszej części Wielkopolski. – To dystans jest czynnikiem ryzyka podczas ratowania życia. W tej chwili skróciliśmy czas dowozu do szpitala nawet o 4-5 godzin – mówił prof. Janusz Gadzinowski, kierownik Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Na uroczystości obecni byli też m.in. lekarze i pielęgniarki neonatologii, a także parlamentarzyści: posłowie Jarosław Urbaniak i Tomasz Ławniczak, wicewojewoda Marlena Maląg, zarząd powiatu wraz z radnymi. – Dzisiaj oddajemy pierwszą z trzech ważnych inwestycji dla szpitala. Neonatologia to nasza wizytówka, chluba, ale by taki oddział powstał, musiała powstać grupa zaangażowana w to wszystko, za co chce dzisiaj podziękować – mówił starosta Paweł Rajski.

(hol)

Zobacz galerię zdjęć

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie