Wielka salwa na 100-lecie

Z udziałem biskupa Łukasza Buzuna w Ostrowie odbyły się centralne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości i Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości połączono ze zjazdem braci kurkowych z całego kraju i wielką kanonadą.

7

Miejscem podniosłych uroczystości patriotycznych i brackich były ostrowskie Piaski. W godzinach południowych mszę świętą polową za Ojczyznę odprawił tam biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Obecni byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich oraz delegacje Kurkowych Bractw Strzeleckich z całego kraju. Nie zabrakło licznych pocztów sztandarowych. W swojej homilii biskup wskazał na rolę Kościoła w odzyskaniu niepodległości. Zaznaczył, że wielu świętych i błogosławionych pracowało na rzecz odrodzenia Polski. Podkreślił, że we współczesnych czasach patriotyzm wymaga od człowieka kształtowania postawy wewnętrznej. Z kolei kapelan braci kurkowych ks. prałat Andrzej Szudra dodał, że miłość do ojczyzny to także odpowiedzialność za jej obecny kształt.

– Pragniemy dzisiaj w sposób szczególny wyrazić naszą wdzięczną pamięć tym, którzy nie tylko żyli i pracowali dla naszej Ojczyzny, ale nade wszystko oddali dla niej o to, co mieli najcenniejsze – swoje życie. Rocznica niepodległości uświadamia nam wielką ofiarę i daninę krwi przelaną przez pokolenia Polaków – podkreślił ks. prałat Andrzej Szudra.

Uroczystość uświetniły koncertem patriotycznym chór „Lira”, Ostrowska Orkiestra Koncertowa i grupa wokalna ze Szkoły Podstawowej w Rososzycy. W trakcie części oficjalnej osoby, które wsparły braci kurkowych w organizacji tego wydarzenia otrzymały specjalne podziękowania.

Następnie odbyła się uroczysta intronizacja Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Funkcję tę do tej pory sprawował brat Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego. Jego następcą został brat Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego. Podczas przekazywania godności zachowano pełny ceremoniał bracki. Nowy król złożył przyrzeczenie i wzniósł toast. Następnie odebrał gratulacje od delegacji poszczególnych bractw. Kulminacją obchodów było 100 salw na 100-lecie niepodległości. Kanonada odbyła się na plaży, a odgłosy wystrzałów słyszalne były w całym mieście. Był to pierwszy tego typu pokaz w Wielkopolsce. Organizatorami sobotnich uroczystości były: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrowie, Artyleria Bracka i Urząd Miejski w Ostrowie.

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie