Wielkopolska biała kiełbasa z unijnym certyfikatem

To już oficjalne! Biała kiełbasa parzona wielkopolska jest kolejnym – po rogalu świętomarcińskim, wielkopolskim serze smażonym, andrutach kaliskich i oleju rydzowym – produktem z Wielkopolski z unijnym certyfikatem jakości Chronionego Oznaczenia Geograficznego.

biala kielbasa

Oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej to system ochrony regionalnych produktów rolnych w Unii Europejskiej, mający na celu ochronę nazw tych produktów i zapewnienie ich autentyczności. Dotyczy wyrobów wytwarzanych na określonym obszarze w sposób tradycyjny. Ustawodawstwo unijne w tym względzie wzoruje się na francuskim systemie appellation d’origine contrôlée oraz włoskim denominazione di origine controllata i stosowane jest od 1992 r.

Chronione oznaczenie geograficzne, jest kategorią produktów wytwarzanych w konkretnym regionie, miejscu lub (wyjątkowo) w państwie. Wyrób chroniony musi być produkowany w regionie z którego wynika jego nazwa, ale przebiegać tam musi tylko jedna z faz wytwarzania (produkcja, przetwarzania lub przygotowanie). Np. mięso na kiełbasę lisiecką może być pozyskiwane z innych regionów, ale proces produkcji musi odbywać się w okolicach Liszek i Czernichowa. Wyrób musi mieć silny związek z miejscem pochodzenia. Cechy wyrobu nie muszą jednak wynikać bezpośrednio z charakteru przyrodniczego lub kulturowego miejsca powstania.

Na liście chronionych polskich produktów spożywczych znajdują się ponadto: bryndza podhalańska, oscypek, podkarpacki miód spadziowy, fasola Piękny Jaś z Doliny Dunajca, miód z Sejneńszczyzny, fasola wrzawska, wiśnia nadwiślanka, karp zatorski, jagnięcina podhalańska, kiełbasa lisiecka, wielkopolski ser smażony, ser koryciński swojski, miód drahimski, miód kurpiowski, jabłka grójeckie, truskawka kaszubska , andruty kaliskie, kołocz śląski, obwarzanek krakowski, rogal świętomarciński, kiełbasa jałowcowa, kiełbasa myśliwska, staropolski miód pitny „trójniak” i inne. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie