Wizerunek pod ochroną – sąd uznał roszczenia przewodniczącego rady miejskiej

Sąd Okręgowy w Kaliszu nakazał portalowi ostrow24.tv natychmiastowe zaprzestanie publikowania w środkach masowego przekazu wizerunku przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego Mariana Herwicha, kojarzącego go jednoznacznie z reżimem komunistycznym. W ten sposób sąd zabezpieczył roszczenia Herwicha. W ciągu kilku dni przewodniczący ma złożyć pozew cywilny, pod rygorem nieważności zabezpieczenia.

 temida

 

 Sprawa dotyczy materiału o przewodniczącym Herwichu i jego działaniu w sprawie niedawnego nieformalnego spotkania radnych z zarządem BM Slam w sprawie budowy hali sportowej. Przypomnijmy, że właśnie wtedy spółka złożyła miastu propozycję odkupienia hali przy ulicy Kusocińskiego.

Przed spotkaniem przedstawiciel portalu „na siłę” (bez zaproszenia od żadnej ze stron) usiłował się dostać na salę, w której miało dojść do spotkania. Przewodniczący nie wyraził na to zgody, jednak uległ gdy mimo przeniesienia spotkania w inne miejsce również i tam znalazł się przedstawiciel portalu.

Po spotkaniu na łamach portalu ukazał się zmanipulowany materiał opatrzony fotomontażem z wizerunkiem przewodniczącego Herwicha w mundurze wojsk komunistycznego reżimu Korei północnej.

Marian Herwich uznał to za naruszenie swojego wizerunku i zwrócił się do sądu o nakazanie zdjęcia z portalu fotomontażu ze swoim zmanipulowanym zdjęciem.

 Sąd stanął na stanowisku, że wprawdzie Marian Herwich jest osobą publiczną i z tego tytułu ochrona prawna wizerunku jest znacznie ograniczona, to nie oznacza to, że ochrona wizerunku w ogóle nie obowiązuje.

Zdaniem sądu, przedstawienie osoby publicznej, jaką jest przewodniczący Rady Miejskiej, w mundurze przypominającym reżim komunistyczny, w dodatku na tle plakatu przypominającego taki reżim, przekracza dopuszczalny sposób przedstawiania osoby publicznej. Zwłaszcza, że propagowanie takiego reżimu jest zakazane.

Marian Herwich zapowiedział złożenie pozwu cywilnego w tej sprawie. Gdyby tego nie zrobił, zabezpieczenie sądowe jego wizerunku straci moc prawną. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie